Loading

Solak Olmak Avantaj mı Dezavantaj mı?

Solak

Dünyadaki insanların %9-10 kadarı solaktır. Tarih boyunca da bu azınlık hep sağ elini kullananlar tarafından ezilmiş, solaklık adeta tedavi edilmesi gereken bir hastalıkmış gibi görülmüştür. Hatta İngilizce'de sol anlamına gelen "Left" kelimesi, Eski İngilizce'de zayıf, güçsüz anlamına gelen "Lyft" kelimesinden türetilmiştir.  

Genel olarak bakıldığında Sağlakların tasarlayıp yönettiği bir Dünya'da solak olarak yaşamak zor olduğundan "solak olmak zor" diye düşünebiliriz. Nitekim solakların ortalama yaşam süreleri sağlakların ortalama yaşam sürelerine göre de 9 yıl kadar daha düşüktür. Ancak solak olmanın avantajları da yok değil.

Makalemizde bulunan avantaj ve dezavantajları göz önüne alarak solak olmanın iyi mi kötü mü olduğuna siz karar verebilirsiniz. 

Solak Olmanın Avantajları

İşte derleyebildiğimiz (!) bazı avantajlar: 

Solak olmak sporda avantaj sağlıyor

Özellikle bireysel sporlarda; sağlaklar, rakipleri bir solak olduğunda onun hareketlerini okumakta daha çok zorlanır. Bunun temel sebebi insanın hareketlerini koordine eden ayna nöronların, alışkanlık olarak karşısındaki insanın da bir sağlak gibi hareket edeceği beklentisi içinde olmasıdır. Beyzbol ve kriket gibi sporlarda en iyi atıcıların solaklardan çıkması bu savı destekler niteliktedir. Ayrıca efsane futbolcular içinde solak olanların oranı bir hayli yüksektir. Maradona, Pele, Messi, R. Carlos, Robben, Ryan Giggs, Puskas, Hagi, Alex gibi... Bu nokta tenis efsanesi Rafael Nadal'a da selam etmeden geçemeyeceğiz. Zira kendisi de bir solak.

Solaklar daha az sıra bekliyor

Sağlaklar içgüdüsel olarak en az sayıda kişinin bulunduğu sıranın en sağındakini seçiyor. Solaklar ise tam tersi. Bu durum sağlakların sayısının çokluğundan dolayı solakların daha az sıra beklemesi ile sonuçlanıyor. 

Solaklar bilgisayar oyunlarında daha başarılı

Hem klavye kullanımında avantajlı olması hem de solakların iki elinide kullanma konusunda daha yetenekli olmasından dolayı, iki elin de kullanıldığı etkinliklerde solakların genel olarak daha başarılı olduğu kabul ediliyor. Ancak konu bilgisayar oyunu gibi kısa sürede çok sayıda bilgiyi işleme olduğunda solaklar yine sağlaklara fark atıyor. 

Solaklar Matematik, Sanat ve Siyasette daha başarılı

Solaklar arasında matematikçi, sanatçı ve siyasetçi çıkma olasılığı sağlaklara göre çok daha fazladır. Uzmanlar bunun sebebinin beynin sağ tarafının solaklar tarafından daha çok kullanılmasına bağlıyor. Ayrıca beyingücü potansiyeline ulaşmada solakların daha başarılı olduğu görülüyor. Amerika'da son 7 başkanın 4'ünün solak olması da bu savı destekler nitelikte. 

Bu konudaki bir diğer görüş de, sağlakların dünyasında yaşamak zorunda olan solakların sürekli küçük çözümler üretmek zorunda olmasının bu konuda etkisinin olduğudur. 

Solak mankenler daha düzgün yürüyor

Manken yürüyüşü (Cat Walk) zorluğu ile bilinir. Bu yürüyüşün en zor yanı ise podyumun sonundan sola doğru dönerek geri gitmektir. İşte bu konuda, güçlü bacaklarının sol olmasının avantajı kullanan solak mankenler daha estetik dönüşler yaparak rakiplerini geride bırakıyor.

Solakların kolları daha güçlü

Sağlaklara göre dizayn edilmiş bir dünyada sol eli kullanmanın normale göre daha zor olduğunu ve solakların zaman zaman sağ elini kullanmak zorunda kaldığını düşünürsek bunu açıklamak o kadar da zor olmaz. 

Solaklar aynı anda birden fazla iş yapma konusunda daha başarılı

Araştırmalar gösteriyor ki sol elini kullanan insanlar ters elini, sağ elini baskın olarak kullanan insanlardan daha etkin kullanabiliyor. Bu solakların beyin gücünü daha etkin kullandığı gösteren detaylardan birisi olarak kabul ediliyor. Beyinlerini daha etkin kullanan insanlar ise aynı anda birden fazla işi yürütmek konusunda daha başarılı. Solaklar bu konuda daha avantajlılar. 

Solakların hafızaları daha güçlü

Solaklar beyinlerinin sağ tarafını etkin kullandığı için görsel hafızaları daha güçlü. Ayrıca hatıraları başka görsellerle ilişkilendirerek ya da farklı çağrışım methodlarına yatkın olmaları ile daha iyi hatırlıyorlar. 

 

Solak Olmanın Dezavantajları

İşte derlemesi çok da vaktimizi almayan Solaklığın Dezavantajları:

Solaklar, sağ elini kullananlara göre ortalama 9 yıl daha az yaşıyor

Makina ve araç tasarımları sağ elini kullanan insanlara göre yapıldığı için solakların kaza geçirme riski sağ elini kullanan insanlara göre daha fazla. Ayrıca diyabet, alerji, bağırsak sorunları ve migren solaklarda daha sık görülüyor. Bu da yaşam kalitesi ve süresini ciddi şekilde azaltan faktörlerden olabiliyor. 

Solaklar psikolojik rahatsızlıklara daha yatkın

Beyin potansiyellerini daha iyi kullandıkları için beyin hastalıklarına daha yatkın oldukları düşünülen solaklarda şizofreni, otizm ve manik depresyon daha sık görülüyor. 

Solaklar şiddete daha meyilli

Sinirsel mekanizmaları daha hassas olan solaklar şiddete daha meyilli. Fakat bu konuyatemel sebep olarak "0-3 yaş arası fazla testosteron salgılayan bebeklerin solak olmaya yatkın olmaları" görülüyor.

Solaklar daha az para kazanıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada aynı meslek grubundaki solakları sağ elini kullanan insanlara göre daha az kazanıyor. Fortune dergisinin haberine göre solaklar hem genel olarak özgürlüklerine düşkün olmalarından hem de sorumluluk duygularının genele göre daha az gelişmiş olmasından dolayı iş ortamında sıkıntı yaşıyor. Bu durum da solakların kazançlarına yansıyor. 

Solakların yazıları daha çirkin

Solak insanlar soldan sağa yazım düzeninde yazdıkları yazıyı anlık olarak göremiyor. Aynı zamanda sol elleri yazdıkları yazının üzerinden adeta bir silgi gibi geçtiği için yazılan satıh da zarar görüyor ve elleri boyanıyor. Hatta bu durum için kullanılan bir söz öbeği de var: Silver Surfer Syndrome.

Solaklar okulda daha başarısız

Her ne kadar solaklar matematikte daha başarılı olsalar da, gerek solakların yazı yazmada yaşadıkları zorluklar gerekse ezber ve sorumluluk gerektiren derslere yatkın olmamaları solakların okulda daha başarısız öğrenciler olmalarına neden oluyor. 

 

Tarihte Solaklık

Solaklar tarih boyunca hep ayrımcılıkla karşılaşmışlar. Kimi dönemlerde cadı olarak dahi görülmüşler. Ancak kimi zaman da ayrıcalıklı olmuşlar. İşte tarihte solaklara özel ilginizi çekecek konular: 

Solak Soykırımı 

Çivi yazısı olarak geçen ilkel yazıların hemen hepsi sağdan sola doğru yazılmıştır. Bunun basit bir sebebi vardır: sağ elinizle çekiç sallarken soldan sağa yazmak çekici yüzünüze vurmanıza neden olur. İşte bu yüzden eski dönemlerde solakların yazı yazması ya yasaklanmış ya da yazı yazarken yaralanmışlar. Tarihte sağdan sola doğru yazılan bu dönemlere Solak Soykırımı adı veriliyor. 

Japonlar solak olduğunu sonradan öğrendiğinde eşini boşayabiliyordu

Japonlarda da eskiden solak olmak bir özür olarak kabul ediliyordu ve eğer bir insan solak olduğunu gizlerse suçlu olarak kabul ediliyordu. Zira solakların kılıç kullanması, yemek yapması gibi işler o dönemlerde yasaktı. Aynı mantıkla eğer bir kişi, karısının ya da kocasının solak olduğunu evlendikten sonra öğrenirse onu boşamaya hakkı vardı. 

Solakların şövalye olması yasaktı

Solak olmak kılıç ve mızrak ile yapılan dövüşlerde avantaj sağladığı için solakların şövalye olmaları yasaktı. Daha sonradan bu yasak şövalye yarışmalarına girmekle kısıtlı kaldı. Çünkü solaklar savaş alanında işe yarıyorlardı. 

Osmanlı'da Padişahın yakın korumalarının çoğu solaktı

Osmanlı'da solaklara pozitif ayrımcılık uygulanmıştır. Solaklar her zaman el üstünde tutulmuş ve savaşçı yapılmaya çalışılmış. Bunun temel sebebinin solakların savaş alanlarında ön plana çıkması olduğu düşünülüyor. Solak kılıç ustaları dövüş esnasında soldan gelecek şaşırtıcı saldırıları daha iyi bertaraf ediyor ve solak okçular padişahın solunda durarak padişaha sırtını dönmeden ok kullanabiliyorlarmış. Hatta Solaklar Birliği adında, sadece solakların girebildiği bir özel birlik bile varmış. 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST