Loading

Ağaçlar Birbirleri ile Nasıl Konuşur?

Ağaçlar birbirleriyle konuşabilir mi?

Ağaçların birbirleri ile kökleri sayesinde sürekli iletişim içinde olduğunu, yardımlaştığını, alışveriş yaptığını ve hatta savaştığını biliyor muydunuz? 

Bu konu ile ilgili uzun süredir çalışan Peter Wohlleben ve Suzanne Simard bu iletişimi kanıtlamış gibi görünüyor. Toprakta bulunan mantar aktivitelerini ve ağaçların bu mantarlarla olan ilişkilerini gözlemleyen bilim adamları ağaçların bu yolla iletişim kurduğundan emin. Mantarların ilettiği besin maddelerinin ve "ana" ağaçların çevresindeki ağaçların hızlı büyümeleri de bu görüşü kanıtlıyor. 

Konuyla ilgili BBC de kısa bir belgesel hazırlamış. Belgeselin metni şu şekilde: 

"Ağaçlar birbirlerinden bağımsız gibi görünseler de altlarındaki toprak aksini söylüyor. Ağaçlar takas yapıyor ve hatta birbirleriyle savaşıyor. 
Yeraltı internet ağıyla iletişim kuruyorlar: bunu köklerinin içinde ve çevresinde büyüyen mantarlar yoluyla yapıyorlar. Mantarlar ağaçlara gerekli olan besinleri sağlıyor, karşılığında şeker alıyor; ama bilim insanları bu ilişkinin görünenden çok daha derin olduğunu keşfetti. Mantar ağına bağlanarak ağaçlar kaynaklarını paylaşabiliyor. Bu yeraltı 'internet ağı' ağaçların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyor. 

Yaşlı ağaçlar küçük fidanlara yardım ediyor: ağdaki daha yaşlı 'ana ağaçlar' bu sistem yoluyla gölgede kalan küçük fidanlara gerekli şekeri sağlayıp hayatta kalma şanslarını artırıyor. Hasta ya da ölmek üzere olan ağaçların bu mantar ağına aktardıkları kaynaklar, daha sağlıklı komşuları tarafından kullanılıyor. Bu mantar ağı diğer bitkilerce de kullanılıyor. Bir bitki saldırıya uğradığında kimyasal maddeler salgılayarak komşularını uyarıyor; ama aynı internet gibi, bu ağın da 'karanlık bir tarafı var. Bazı orkide türleri korsanlık yaparak yakındaki ağaçların kaynaklarını çalıyor.

Rakiplerini zehirli kimyasallarla zehirliyor: karaceviz gibi türler ise zehirli kimyasallarla rakiplerini zehirliyor. Yani çevremizde canlılar arasında bizim sandığımızdan daha güçlü bağlar var."

 

Belgesel: 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST