Loading

Modern insanlar ve Eski İnsanlar Birlikte Yaşadı mı?

Modern insanlar ve Eski İnsanlar Birlikte Yaşadı mı?

homo türleri

40.000 yıl boyunca, modern insanlar (Homo Sapiens) dünyadaki tek homo türü olmuştur. Fakat tarihimizde, türümüze yakın evrimsel kuzenlerimiz vardı. Fakat bizler gibi değillerdi. Bizimle aynı zamanda var olup farklı bölgelerde evrimleşiyordu.

 
Bu resim atalarımızın çok sayıda eski insanla tanıştığının ve onlarla etkileşime girdiğini göstermektedir.

Neandarteller gibi soyu tükenmiş akrabalarımız herkes tarafından bilinmektedir.

Yakın zamanda keşfedilen Denisovya ya da Homo naledi gibi atalarımız, henüz ders kitaplarında yerini bile alamadı. Bu akrabalarımız eksik fosillerine rağmen genetik modellerinde insan formları bulundu. Yani modern insanlar, homo türünün birkaç varyasyonundan birisiydi.

Şimdilerde, yeni tekniklerin bulunmasıyla yeni kanıtlar ortaya çıktı ve eski fosiller yeniden değerlendirildikçe, atalarımızın gerçekten kaç insan türüyle bir arada yaşadığını bilmeye daha yakın olduk.

 

Şimdi Bu Türleri Yavaş Yavaş Saymaya Başlayalım:

Modern insanların Neandertaller ve Denisovan’lara karıştığı açık bir şekilde kanıtlanmıştır.

Antropologların yorumlarına göre, gezegenimizi Homo Florensis, Homo Naledi ve Homo Luzonensis gibi bazı Homo türleriyle paylaştık.

Homo Sapiens fosilleri ve bu türlerin fosilleri zaman bakımından örtüşür, ancak coğrafi olarak geniş mesafededir. Yani atalarımızın gerçekten diğer türleri görüp görmediği hakkında bir bilgi yoktur. 

İNSANLARDAN ÖNCE:

İnsan kökenleri modern insanlardan çok daha önce başladı. Şempanzelerin ve insanların ataları 6 milyon yıl önce ayrıldılar.

O zamandan beri, modern insanların bulunduğu dal “hominin” denilen birçok türü içermektedir. Bazıları günümüz insanı olmak için gelişmeye devam etti bazılarının ise soyu tükendi.

Dik yürüyen maymunlara benezyen homininler, Sahelanthropus, Ardipithecus ve Lucy fosili gibi Australopiths'i içeriyordu. 2.8 milyon yıl öncesine kadar, belirli homininlerin bazı antropologlar tarafından Homo cinsi yani insan olarak sınıflandırılması için yeterince modern anatomileri vardı.

 

YAZIYA GENEL BAKIŞ ATALIM:

Yaklaşık 300.000 yıl önce türümüzün başlangıcından beri, yedi veya daha fazla türün olduğunu göstermektedir. Belki önümüzdeki yıllarda bu sayı artar bilemeyiz.

Denisovyalılar, Homo Naledi ve Homo Luzonensis yeni teknoloji olan aDNA (Antik Dna) ile son on yıl içinde bulundular. Bu teknoloji sayesinde, soyu tükenmiş türler için muazzam bir yeniliktir.

Ancak aDNA, fosilleri direk evrim ağacına yerleştiriyor. Mesela ilk Denisovya bulgusu sadece pembemsi bir renkti. Renginden dolayı kimse bunun evrimin daha önce bilinmeyen bir dalından geldiğini tahmin edemezdi.

Homo Sapiens ortaya çıktığından beri, yedi veya daha fazla insan türü gezegenimizde yaşamıştır. Bugün ise geriye sadece biz kaldık...

 

KAYNAK: https://www.discovermagazine.com/planet-earth/just-how-many-extinct-types-of-human-did-our-ancestors-meet

Yağız Bayrakçı
Yazar / 11 Yazı / 62,0K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST