Loading

Tespit Edilen En Eski Akrabalık Bağı

Mezolitik Çağda yaşayan Cheddar adamı ve günümüzde yaşayan tarih öğretmeni Adrian Targett’in akrabalığı güncel olarak tespit edilmiş en eski akrabalık bağını ortaya koyuyor.

Cheddar Adamı ve Adrian Targett

Yaklaşık olarak M.Ö. 7150 yılında, Mezolitik Çağda yaşayan Cheddar adamı ve günümüzde, Cheddar adamının bulunduğu mağaranın 1 km yakınında yaşayan tarih öğretmeni Adrian Targett’in akrabalığı güncel olarak tespit edilmiş en eski akrabalık bağını ortaya koyuyor.

Bu bulguya dek bilinen en eski akrabalık bağı Tayvan’da yaşayan iki adam ile M.Ö. 8. yy ’da yaşayan Konfüçyüs arasında kayıtlara geçmişti.

Cheddar adamı İngiltere’deki Gough’s Mağarasının yer aldığı Cheddar Kanyonunda bulundu ve ismini de buradan alıyor. Bir saldırı sonucu 20li yaşlarında öldüğü tespit edilen Cheddar Adamı, İngiltere’de tek parça halinde iskeleti bulunan en eski insan kalıntısı.  İskeleti yamyamlık, avcılık faaliyetleri ve mezar olarak insanlara mekan sağlamış olan Gough’s Mağarasında 1903 yılında bulundu.

 

1996’ya geldiğimizde İngiltere’de,  Cheddar Adamı üzerinden 300 nesil geçmişken bilim insanları Cheddar Adamının azı dişinden DNA örneği almayı ve mitokondriyal DNA’sını dizelemeyi başarırlar, bu örnek üzerinde yapılan incelemelerle koyu bir tene kıvırcık saçlara ve mavi gözlere sahip olduğu anlaşılır.

Devam eden çalışmalar bugün yaşayan İngiltere nüfusunun yaklaşık 10%’unun Cheddar Adamı ile bağlantılı olduğunu ortaya koyar. Çalışmaları bir adım öteye götüren bilim insanları bugün Cheddar kasabası olan yerde yaşayan halktan rastgele seçilen 20 kişi ile Cheddar Adamının mitokondriyal DNA’sını karşılaştırır ve bu gruptan Adrian Targett ile Cheddar Adamının akraba olduğu ortaya çıkar.

Böylece Adrian Targett 9000 yıl önce yaşamış Cheddar Adamı ile anne tarafından olan akrabalıklarını keşfetmiş olur. Akrabalıklarının anne tarafından olmasının sebebi ise saf bilim çünkü mitokondriyal DNA çocuğa yalnızca anneden geçer.

Seval KESKİN
Redaktör / 22 Yazı / 191,5K Okunma

1985 doğumlu. Yazılım sektöründe geçirdiği kurumsal yılların ardından şu an huzurla çevirmen olarak çalışmakta. Kalıplaşmış düşünce çerçevelerinin dışına çıkabilen insanları ve bunun dışında kitaplarıyla yalnızlığı tercih eder, kedi sever, bisiklet biner, doğa aşığı bir kamp insanıdır.  


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST