Loading

Albatros Kuşları

Albatros kuşu

Albatros kuşları ülkemizde de sıkça bahsedilen kuş türlerindendir, diomedeidae (albatrosgiller) familyasından gelmektedirler. Dünyada kanat açıklığı bakımından en büyük kuş olma özelliğine sahip kuşlardır. Kanat açıklıkları yaklaşık olarak 4 metre civarlarındadır. Ağırlıkları 4-5 kilogram kadardır. Albatrosların vücutları tamamen beyazdır fakat kanatları beyaz değildir. Gri ve kahve renkte albatroslarda nadir olarak varlardır.

Albatroslar gökyüzünde süzülerek uçarlar. Kanatlarındaki özel bir kiriş yapısı sayesinde çok fazla enerji harcamaksızın uzun süre uçabilirler. Uzun süre süzülmelerini sağlayan kiriş yapısına omuz kilidi de denmektedir.

Albatros kuşları çoğunlukla açık denizlerde yaşayan açık deniz kuşlarındandırlar ve suda uyuyan kuşlardır. Beslenmelerinin tamamını su çerisinden karşılarlar. Gagalarında bulunan böbrek benzeri yapı sayesinde tuzlu sudaki tuzu arındırarak içebilirler.


Albatros kuşları, beyaz renkte olan 200 gram ile 500 gram arasında değişiklik gösteren yılda sadece 1 yumurta bırakırlar. Birbirlerine son derece saygılı bu kuşlar eşler olarak birer hafta arayla sıralı bir şekilde kuluçkaya yatarlar. Yerden bir anda kalkarak havalanamadıkları için uzun süre koşmaları veya yüksekten atlamaları gerekir bu yüzden sadece yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak için karaya çıkabilirler. 2,5 - 3 ay kadar kuluçka süreleri vardır. Doğan yavru 9 ay kadar beslenir.

Albatros kuşları, kuş türleri arasında oldukça uzun yaşayan kuşlar arasında yer almaktadırlar ve ortalama 30 yıl yaşarlar fakat 60 yıl kadar yaşayanlar da görülmüştür. Uzun yaşayan bu kuşlar genellikle denizlerde yüzeydeki canlı türleri ile beslenirler ve zaman zaman da on ila oniki metre derinliklere dalarak avlanırlar. 3 - 4 yaşlarında ergenliklerine ulaşan bu kuşlar 5 - 7 yaşlarında yuva sahibi olurlar.

İnsanlardan sonra en büyük düşmanları ise bazı büyük türdeki martılardır.

 

 

Cem BAŞKAYA
Yönetici / 14 Yazı / 133,5K Okunma

Başkaya, 1992 yılında Ankara'da doğmuştur. 2012 yılından itibaren aktif bir şekilde web tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Bu süre içerisinde bir çok web projesinde gerek tasarım yaparak, gerek ise destekleri ile yer almıştır. Dalgıçlık, fotoğrafçılık ve profesyonel bisiklet sürücülüğü hobileri ile ilgilenen ve çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Başkaya, deneyimlerini ve teknik bilgilerini Bilgeyik.com okuyucularına sunmaya başlamıştır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST