Loading

İnsan Kemiklerinden Oluşan Devasa Yapılar

'Ossa'lar... Ölmüş, insan iskeleti kalıntılarının saklandığı kuyu, kutu veya yapılardır. Yapılan bu saklama işlemi, mezarların nadir bulunduğu yerlerde çoklukla kullanılıyordu. Kemikler, kişi öldükten sonra geçici bir mezara koyulduktan bir süre sonra bu saklama alanlarına yerleştiriliyordu. Bu yapılar sayesinde, aynı alana birden çok kişi gömülebiliyor, bu sayede alandan da tasarruf sağlanabiliyordu.

İnsan kuru kafası ve yapraklar

Dünyanın bazı yerlerinde iskeletler halka açık bir şekilde sergileniyor. Bu bileşimlerden bazıları şu amaçlarla sergileniyor; geçmişteki zulüm, kayıp ve acıları anmak, bazıları da ibadet edenlere ilham vermek, ölümü ve sonrasını, hayatın kısalığını hatırlatmak adına sanatsal biçimde sergilemek.

İşte biz de Asya, Avrupa ve Afrika'dan, bu ossaların birkaç görüntüsünü sizler için derledik.

 

SKULL, CHAPEL, CZRMNA, POLAND

Kafatası Şapeli, Czrmna, Polonya

Ahşap kapılar, mükemmel ve ürkütücü bir iç mekanı içinde gizliyor. 3000'den fazla savaş ve veba kurbanının kafatası ve bacak kemiklerini,tavan ve duvarları kaplamakta ve 21.000'den fazla kalıntı barındırmaktadır. 1776-1804 yılları arasında yerel rahip Waclaw Tomaszek; Otuz Yıl Savaşları, Silezya Savaşları ve kolera salgınlarının bıraktığı çok sayıda iskeletleri özenle toplatmış ve 18 yılda tamamlanmış. Roma'daki benzer ossuarlar ve katakomplardan modellenen şapel, ölüler için türbe yaşayanlar içinse bir ''memento mori'' olarak tasarlanmış.

 

 

 

 

KAPUÇİN MAHZEN MEZARI, ROMA

Kapuçin Mahzen Mezarları,1626 yılında Papa 8. Urbanus tarafından yaptırılmış ve ''Kapuçinlerin Kutsal Bakire Meryem'i'' (Santa Maria della Concezione dei Cappuccini) kilisesinin altında yer almaktadır. Kemikler Antonio Barberini'nin emriyle Via de Lucchesi'deki manastırdan çıkarılmış ve duvarlara Barok ve Rokoko tarzında yerleştirilmiş. Burada 1500-1870 yılları arasında 4000 civarı rahibin kalıntıları olduğu söyleniyor.

 

 

 

THE COURCH OF BONES, CZECH 

SEDLEC KİLİSESİ, ÇEK CUMHURİYETİ

Kutna Hora'nın iç taraflarında büyüleneceğiniz bir kilise bulunuyor. Sedlec Kilisesi'nin dekorasyonu tamamen kemiklerden oluşuyor. Efsaneye göre, Bohemya Kralı Otakar, 13. yy'da başrahip Henry'i Kudüs'e gönderdiği, Henry'in dönerken bir miktar toprak getirdiği ve o toprağı bugün kilisenin bulunduğu yere serptiği anlatılır. Bu yüzdendir ki o alan zamanla kutsallaşarak insanların gömülmek istediği yer haline gelir. Kolera hastalığı nedeniyle de binlerce insan Sedlec'e gömülür. 15.yy'da ise bir kilise inşa edilir. 18.yy'da büyütülerek barok tarzda yenilenmesine karar verilir. Adı Sedlec Kilisesi olmasına rağmen ziyaretçiler tarafından Bone Church adıyla ünlenmiştir.

 

KUBURAN TERUNYAN

TRUYAN yakınlarındakİ KUBAN, BALİ, ENDONEZYA

Bali'nin Trunyan köyünde ölen insanlar ne yakılıyor ne gömülüyor. Peki bu bedenlere ne yapılıyor ? 

Trunyan'da son derece ilginç bir cenaze ritüeli gerçekleştiriliyor. Ölenler bambudan yapılan özel kafeslerde çürütülüyor. Bali'de bir volkanın eteğinde bir dağ köyü olan Trunyan Köyü, turistler için de popüler bir yer. Ölenler yağmur suyuyla yıkanıp daha sonra kafatasları bezle sarılıyor. İyice kuruyunca toplanıp ormandaki bir alana götürülüyor.

Bedenlerin bırakıldığı alana yalnız erkekler girebiliyor. Kadınlar girdiğinde halk, deprem yahut volkanik patlama olacağını düşünüyor. İlginç diğer bir şey ise, bu ritüel yalnızca evlilere yapılıyor, bekarken ölenler toprağa gömülmüyor. Ve kafesler taru menyan denen ağaçların altında toplanıyor. Çünkü ölü kokusunu yok ettiğine inanılıyor. 

 

Valladoid, İspanya

Wamba Köyü'ndeki Santa Marina Kilisesi'nin türbelerinden birindeki kemik ve kafatasları. 15-17. yy arası çevre mezarlıklarda yeterli alan kalmaması nedeniyle en eski mezarlar açılıp kemikleri buraya konmuş.

RUANDA KATOLİK KİLİSESİ

1994 soykırımı sırasında binlerce insanın katledildiği ve insan kafataslarının saklandığı Nyamata Soykırım Anıtı.

Anıt mezarda 45.000 soykırım kurbanının kalıntıları mevcut. Kalıntıların çoğu Tutsi etnik grubundan insanlara ve soykırım esnasında kilisenin içinde katledilenlere ait.

  

 

 

CATACOMBES DE PARIS

PARİS YERALTI MEZARLARI

Mezar ve kafatasları Paris'in yeraltı mezarlarına yığılmış. 2 kilometrelik bir alana yayılmış geçmiş yüzyıllardan beri 6 milyon Parislinin kalıntılarına ev sahipliği yapmış ve zamanında kaçakçıların sığınağı da olmuştur.

 

Eda
Redaktör / 19 Yazı / 258,7K Okunma

Gaziantep Üniversitesi

Marmara Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST