Loading

Felaketleriyle Bilinen Vezüv Volkan Bölgesi Nerede ?

Vezüv Yanardağı

Vezüv Yanardağı (Monte Vesuvio) MS 79 yılında cereyan eden yanardağ felaketiyle bilinir.

Önce bu yanardağın coğrafi konumundan biraz bahsedelim;

İtalya'da Napoli'nin güneydoğusunda yer alır ve 1280 m yüksekliğinde aktifliğini hala korumakta olup bazen buhar ve duman bazen lav püskürtmeye devam etmektedir. Lav kraterinin çapı ise 1200 metredir.

1938 yıl önce, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı patladı ve birçok Antik Roma yerleşimiyle birlikte Pompei şehrini ve binlerce insanı küllere gömdü. Araştırmalara göre halk ''ısı şoku'' nedeniyle (200 bin küsür insandan bahsediyoruz) tabiri caizse yerle bir olmuştur. Felaket 2 gün boyunca devam etmiş Pompei, Stabia ve Herculanium kentlerini yok etmiştir. Bununla birlikte 100 bin civarı insan kapalı odalara saklanmış, herkes ölmemiştir.

Bu insanlar volkan patladığı an göğü kaplayan piroklastik bulutun kurbanları oldular. Fakat su altında kalarak öldükleri de öne sürülmektedir.

Arkeolog ve akademisyenler adına antik tarihin incelenmesi bakımından müthiş bir fırsat olan bu şehir, 1700 yıl boyunca gün yüzüne çıkmamışken yüzyıllar sonra -1748'de yapılan arkeolojik çalışmalar sayesinde- yeniden keşfedildi. Yapılan kazılarla Roma İmparatorluğu'nun yaşam biçimiyle ilgili duvar resimleri, mozaikler, heykel ve tapınaklar gibi pek çok ipucuna rastlandı. Örneğin lavların altlarından çıkan insan bedenleri; çocuklarıyla beraber ölen anneler, köleler, soylular, hayvanlar....Ne varsa nasıl öldülerse o şekilde yerin altından çıkmıştır ve bölge adına tam bir trajedi olarak tarihte yer edinmiştir.

Ayrıca civardaki insanlar tarafından Siterminatör adı verilen Vezüv Volkanı Bölgesi, Unesco Dünya Tarih Mirası kapsamında koruma altındadır.

(Taş Kesilen İnsan Figürü)

BRITISH MUSEUM'da ''FELAKET'' KALINTILARI


Herculaneum ve Pompei dönemine ait imparatorluk parçalarının, dönemi yansıtamadığı düşünülüyor.

Daha önce hiç yurt dışına çıkarılmayan ender parçalardan. (Napoli ve Pompei'den Brıtısh Museum'a gelmiş)

Özel parçalardan biri daha. O günden beri Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi'nde kalmış, daha sonra 3.Charles'e götürülmüş.

Felaketin izlerinin bulunmasına yardımcı olan çalışmalar Civita adıyla bilinen alanda başlamıştı.

Eda
Redaktör / 19 Yazı / 258,2K Okunma

Gaziantep Üniversitesi

Marmara Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST