Loading

Kar Yağdığında Hava Isınır mı?

Kar Yağdığında Hava Isınır mı?

Kar yağdığında havanın bir miktar ısındığı hakkında mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Halk arasında söylenen "kar yağsın hava yumuşar" sözünü hepimiz işitmişizdir. 
Peki bu ne kadar doğrudur?
Gerçekten de kar yağışı sırasında hava ısınır mı?

Atmosferin yeterli derecede soğumasıyla oluşan kar, su damlacıklarıyla birleşerek büyür ve yeryüzüne iner. Çoğu zaman kar yağışı, atmosferin yeryüzüne yakın bölgelerinde görece ılık hava olduğunda veya daha sıcak olduğunda meydana gelir, çünkü daha sıcak hava daha fazla su buharı tutabilir. Su buharı kar tanelerini sarar ve karın erimesini geciktirir. Bu da kar yağışı ihtimalini arttırır. O halde, havadaki sıcaklık artışının kar yağışının sebebi değil de sonucu olduğunu söyleyebiliriz. 
Havanın ısınmasının bir diğer nedeni ise: Faz değişimleri esnasında (su buharının donmasıyla kar tanelerini oluşturması) gizli ısı açığa çıkar. Su buharının birikmesi 680, donma 80 ve yoğunlaşma 600 Kalori olmak üzere atmosfere ısı ilave edilir. Bu faz değişimlerinden açığa çıkan gizli ısılar az da olsa havanın ısınmasına neden olmaktadır.

Tabii hiçbir kar yağışı, kar tatili kadar içimizi ısıtamaz :)

Deniz Kel
Standart Üye / 1 Yazı / 11,1K Okunma

Marmara Üniversitesi Kimya Öğretmenliği Mezunu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde yaptı. Bir kamu kurumunda kimya öğretmenliği yapıyor.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST