Loading

Koruyucu ve Katkı Maddeleri Zararlı mıdır?

Şırıngalar ve Portakal

Özellikle hızlı bir şekilde tüketilen hazır gıdalarda "Koruyucu Katkı Maddesi İçermez." ibaresi aklımıza koruyucu maddelerin sağlığa zararlı olup olmadığını getiriyor. Koruyucu katkı maddeleri gıdanın kalitesinden kaybımız olmadan raf ömrünü uzatmak için kullanılan extra malzemelerdir. Literatürde E kodlarıyla geçmektedirler hepsinin sağlığa zararlı olduğu söylenemez ve hem hayvansal hemde bitkisel kaynaklı olabilirler.

Örnek olarak: E310 Propyl Gallate, yağların yapısının bozulmasını engeller. Hazır patates, hazır tavuk ve et ürünleri, hazır salata sosları gibi gıdalarda bulunmaktadır. Bu maddenin kansere, mide hastalıklarına, bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.

Antioksidanlar yağlar (bitkisel veya hayvansal kaynaklı) ile vitaminlerin oksijen ile birleşerek acı tat ve koku oluşumunu veya rengini kaybetmesini engelleyerek gıdanın daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Askorbik asit (E300) olarakta adlandırılan C vitamini en çok kullanılan antioksidanlardandır.

Aroma arttırıcılar ise gıdalarda fazladan aroma eklemeden aromayı arttırmak için kullanılmaktadır. Yaygın olarak MSG olarakta bilinen aroma arttırıcı mono sodyum glutamat (E621) çorbalar,soslar,baharatlı gıdalara katılmaktadır. Bu madde yiyeceklere konulduğunda tadının beyin tarafından güzel algılanmasını sağlamaktadır. Bu madde vücudumuzda çeşitli zarara yol açamaktadır. Örnek verecek olursak : hormonlarda bozulma, merkezi sinir sistemi tahribatı ve obezite bunlardan birkaçı.

Gazlı içecekler, yoğurt ve sakızlarda kalori miktarını düşürmek için şeker yerine tatlandırıcı kullanılmaktadır. Aspartam (E951), sakarin (E954) ve asetasülfam-k (E950) gibi tatlandırıcılar şekerden çok daha fazla tatlılık değerine sahiptir bu sebeple çok az miktarlarda kullanılmaktadır. Tatlandırıların etkisinin daha iyi anlatmak için aspartam olarak kullanılan tatlandırıcı şekerden 180 kat daha şekerlidir kalorisi ise yarısı kadardır.

Kullanılan bir çok koruyucu katkı maddelerinin sağlığa olumsuz etkileri elbetteki vardır. Bunu en aza indirmek için ürünlerin üzerindeki E kod ibaresinin araştırmak ve büyük marketlerde gıda mühendisleri tarafından denetlenen bilindik ürünleri almakta fayda vardır.

Reyhan YILMAZ
Yazar / 11 Yazı / 844,8K Okunma

Kimyager


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST