Loading

Amonyum Nitrat Nedir (Patlayıcı)

Amonyum Nitrat

Amonyum Nitrat; kimyasal formülü, "NH₄NO₃" olan bir azotlu bileşiktir. En bilinir kullanım alanı ise gübrelemedir. Türkiye'de kullanımı gübreleme olarak çok yaygındır. Yaprak gübresi olarak kullanılr. Bitkiler tarafından en kolay ve en hızlı alınabilen iki azot formudur. Patlayıcı özelliğini gösteren ise Azot formu ise Nitrattır. Özellikle son yıllarda kaçak yollarla elde edilen potasyum nitrat, yasa dışı patlayıcı madde yapımlarında kullanılmaktadır.

Amonyum nitrat, belirli bir kimyasal işleme tutulmadığı sürece herhangi bir tehlike arz etmez. Ancak bazı işlemlere tabii tutulması durumunda ise çok tehlikeli bir patlayıcıya dönüşmektedir.

Yangına sebep olan durum tam olarak nitratın ısınmasından kaynaklanmaktadır. Yani nitrat ısınmaya başladığında patlamayı tetikleyen durum ortaya çıkmış oluyor.

Nitrat özelliğine sahip olan gübrelerden elde edilen nitrat ile patlayıcı yapımı girişiminde bulunulması nedeniyle Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından içerisinde Nitrat bulunan gübrelere yasak getirilmiştir.

Lübnan, Beyrut'ta yaşanan faciada depoda bulunan 2 bin 750 ton Amonyum Nitrat infilak etmişti.

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST