Loading

Altın Nasıl Oluşur?

Külçe altınlar

Altın, çok yüksek değerli bir element olmakla beraber; 1064 santigrat derecede eriyen, parlak ve sarı renk özelliklerine sahiptir. Elementin simgesi AU'dur.  Doğada serbest olarak bulunabilir. Çok kolay bir şekilde işlenebilir. En iyi iletkenlerden olduğu gibi oldukça da dayanıklıdır. Altın'ın değerli olmasının nedeni pas tutmuyor olmasıdır. Bu nedenle servet olarak kullanılmıştır.

Birçok element gibi Altın da yıldız patlamaları sonucunda yüksek sıcaklıkların tepkimeleri ile evrende oluştuğu düşünülüyor. Oluşan elementleri bulunduran yeni yıldızlar ve bu yıldızlardan kopan parçalar etrafa Altın elementini de saçmıştır. Yayınlan bu parçalardan birisinin dünyaya düşerek dünyaya bu elementi getirdiği de teoriler arasında yer alıyor. 

Magma tabakasında sıvı olarak bulunan altında depremler ve diğer jeolojik hareketlenmeler sonucunda magmadan sıvı bir şekilde ayrılan Altın, basınç etkisiyle parçalanan kayaların arasına dolar. Bu noktalar soğumaya başladığında tortular katılaşır ve altın yönünden zengin kayalar oluşur. Buralara maden yatakları adı verilir. 

 

Dere yataklarında su, rüzgar gibi etmenlerin yoğunluğu taşların kumlaşmasına ve Altın'ın belirgin bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle Altın bulma ihtimali dere yataklarında çok daha olasıdır. Ancak günümüzde kullanılan ve değerlendirilen çeşitlerin neredeyse çoğu Kayaçlar ve kayaların içlerinden elde edilir. Genelde Altın elde etmek için bu maddeler ayrıştırılır. 

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST