Loading

Kimyager Ne İş Yapar?

Kimyager fotoğrafı

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimizin en çok merak ettiği sorular hangi mesleğin ne iş yaptığı, iş olanaklarının neler olduğu. Peki kimyager ne iş yapar ve iş imkanları nelerdir?

Üniversitelere  bağlı olarak Fen Fakülteleri  veya  Fen-Edebiyat fakültelerinin "Kimya" bölümlerinde eğitim verilmektedir.

YKS sınavı sonucuna göre  "Kimya" lisans programı için yeterli "Sayısal (SAY-2)" puanı ile tercih yapılmaktadır.  Ayrıca Kimya için belirlenen ön lisans programlarından birini bitirenler Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olduklarında , "Kimya" lisans programına dikey geçiş ile girebilirler.

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince ilk yıllarda, Kimya, Fizik, Matematik gibi temel dersler verilmektedir.  Sonraki yıllarda , kimyanın dalları olan; Organik Kimya, İnorganik Kimya, Biyokimya Fiziksel Kimya, Endüstriyel Kimya, Analitik kimya alanlarında dersler verilmektedir.

Peki kimyager kimdir? Maddelerin kimyasal özellikleri , moleküler yapıları ve bunların ne şekilde değiştirilebileceği ve her tür kimyasal örneği analizleme konusunda çalışmalar yapan kişiye kimyager denir.

 

Kimyager laboratuvar ortamında çeşitli kimyasal ve cihazlar kullanarak çalışmalarını yürütmektedir. Hassas teraziler , ısıtıcılar, tüpler, soğutucular, çeşitli balonlar, yıkama şişeleri, cam borular gibi laboratuvar malzemeleri, Modern laboratuvar cihazları, Analitik laboratuvar cihazları (kromatograf ve spektrometreler) bunlardan bir kaçıdır.

Kimya meslek olarak çok geniş iş olanağına sahiptir. Kimyager, petrol ve kömür ürünleri, kauçuk ve plastik, gıda maddeleri, kağıt ürünleri, metal endüstrisi, ilaç endüstrisi gibi alanlarda, genellikle uygulama esaslı araştırma çalışmalarını yürütür.  Kimya Bölümünden mezun olan kişi  "Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı"nı veya "Pedagojik Formasyon Programı"nı başarı ile tamamlarsa öğretmenlik yapabilme imkanları da bulunmaktadır. Ülkemizde çalışma alanı olarak, daha çok; lastik, bitkisel yağlar, petrokimya, temizlik malzemeleri üretimi ağırlık kazanmıştır.

Reyhan YILMAZ
Yazar / 11 Yazı / 845,1K Okunma

Kimyager


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST