Loading

Amerika'da Bir Türk: Aziz Sancar

Aziz Sancar fotoğraf

Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanı 8 Eylül 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğmuştur. 

Çiftçilikle hayatını idame ettiren 8 çocuklu ailenin 7. çocuğudur. İki tane de üvey kardeşe sahiptir. Aile çok kalabalıktır ancak çocuklarını okutmak için elinden geleni yapmıştır, Aziz Sancar 7 yaşına kadar tek ayakkabı ile sadece okula giderek yaşamıştır. Abisi Kenan (TSK da generalliğe kadar çıkmıştır.) Aziz’e 5 yaşında okuma yazma öğretmiştir. Çocukluğunu meyve bahçelerinde ve çobanlık yaparak geçirmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Savur ve Mardin’de tamamlamıştır. Aziz Sancar’ın Genç Milli Takım seçmelerine çağrılacak kadar futbol geçmişi de bulunmaktadır ancak o üniversite okumayı tercih etmiştir. İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesini birincilikle bitirip memleketi Savur’da 2 yıl sağlık ocağında çalışmıştır. 

NATO-TÜBİTAK bursu ile öğrenim için Amerika’ya gitmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak 1997yılından beri görev yapmaktadır.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Amerikalı Türk olarak tanınan Aziz Sancar hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları ile 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır.

Elbetteki tek başarısı bu değildir kanser tedavisi, hücre bilimi üzerinde çalışmaktadır ve 33 kitabı 415 makalesi ve bir çok ödülü bulunan başarılı bir bilim adamıdır. Ama bizim ülkemizde Nobel Kimya Ödülü alan bilim adamı olarak tanınmaktadır. 

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümünde verilen ödül töreninde Aziz Sancar şunları dile getirmiştir ''Beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim devrimidir. Dolayısı ile bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Anıtkabir Müzesi’dir'' diyerek Nobel Ödülü ile madalya ve sertifikasını Anıtkabir’e teslim etmiştir.

Okuma yazma bilmemesine rağmen tam bir Atatürk hayranı olan bir annenin başarılı oğlu Aziz Sancar... 

Mustafa Kemal Atatürk

Reyhan YILMAZ
Yazar / 11 Yazı / 844,8K Okunma

Kimyager


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST