Japonya, kar tutmayan yol

Tuz Yollarda Buzlanmayı Nasıl Önler ?

Kimya

27 Haziran 2018 21:30

 

250

Paylaş:

Kar yağdığında bembeyaz bir görüntü hepimizi mutlu eder ancak eğer hemen erimez de birkaç gün kalacak olursa büyük şehirlerde ulaşımda aksamalar meydana gelir. Erimeye başladıktan sonra tekrardan donarsa yollar buzla kaplanır, araçlar zincirsiz ilerleyemez hatta bazen hiç ilerleyemez. Haberlerde izlediğimiz gibi 'Yollara tuz dökme çalışması gerçekleşiyor' gelin bunun nedenine bakalım.

Aynı durum evlerde de oluşabilir. Örneğin kapımızın önü geceden don tutar ve düşüp sakatlanmalara yol açabilir. Bu nedenleri ortadan kaldırmak için yapabileceklerimizden biri tuz dökmek olabilir.
Tuz kimyasal bir bileşikten oluşan mineraldir. Sodyum ve klorür içerir (NaCI). Tuz ana mineral bileşeni olan deniz suyunda bol miktarda bulunmaktadır.

Tuzun buz ile oluşturduğu etkileşim, basit kimyasal reaksiyonlarla gerçekleşmektedir. Tuz buzun içine girdiğinde asetik özellik oluşur ve bu nedenle içinde çözünür. Saf su 0°C'de donmaktadır, çözülen tuz suyun donma noktasını düşürür ve sıfırın altındaki sıcaklıklarda donmasına engel olur. Böylece tuzlu su daha da düşük sıcaklıkta donmaktadır. Bu sayede yolların buz tutması önlenmiş olur.

Tuz, buzu çözerken, çözülen buz saf su olarak değil; tuzlu su olarak sıvılaşmaktadır. Yani, suya nüfus eden tuz ile beraber, donma noktası düşeceği için, donma gecikir. Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen tüm tuzun yaklaşık olarak %45’i bu amaç için üretilmektedir. Suyun donma noktası 0 derecedir. Suya yapılan tuz ilavesi ile bu donma sıcaklığı düşmektedir.

Benzer şekilde kışın arabaların radyatör suyunda kullanılan antifriz, arabaların içindeki suyun donmasını engellemek için kullanılır.

 


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: bilim, kar, tuz, yolların tuzlanması, neden

Reyhan YILMAZ
Reyhan YILMAZYazar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi/ İngilizce Kimya

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir