Loading

Evlerimizdeki Tehlikeli Kimyasallar

Temizlik malzemeleri

Günlük hayatımızda kullandığımız kimyasalların çoğunun sağlığımıza ciddi zararları vardır. Gelin onlara göz atalım ve alternatif olarak doğal ve zararsız kullanabileceğimiz maddeleri öğrenelim.

ODA SPREYLERİ
Güzel koku için sıktığımız oda spreyleri içeriğindeki kimyasallar nedeniyle vücuda büyük zararı bulunmaktadır. Oda spreyleri formaldehit, petrol distilatları, 1.4 diklorobenzen ve aerosol iticiler gibi kimyasallar içermektedir. Bu kimyasallar toksik özelliklere sahip olup bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

Oda spreylerinin ortamdaki kötü kokuyu uzaklaştırmaz sadece kamufle eder. Burunun kokuları algılama şeklini değiştirmektedirler. Bunun içinde p-diklorobenzen kimyasal maddesi ile yapar, bu kimyasal kanserojen bir maddedir. Oda spreyinin neden olduğu sağlık sorunları : alerjik reaksiyonlar, karaciğer hastalığı, astım, böbreklerde problem, gastrointestinal sorunlar ve deride döküntü.

NAFTALİN
Naftalin maden kömürünün damıtılmasıyla elde edilir. Uzun süre kullanmayacağımız yünden yapılan eşyaları haşerelerden korumak için kullanırız. Ancak bu malzemenin de sağlığa zararları bulunmaktadır.

Sigaranın içinde bulunan zararlı maddelerden biri naftalindir ve uzun süre solunması halinde kırmızı kan hücrelerini öldürmektedir. Çıkarmış olduğu gaz akciğerlere zarar vermektedir. Bu zararlı maddeyi kullanmak yerine eşyalarımızı korumak için rendelenmiş sabun veya sabun tozu kullanabiliriz.

OCAK TEMİZLEYİCİLERİ
Bu malzemler amonyak içermektedir ve deriyi yakabilir aynı zamanda gözleri ve ciğerleri tahriş etmektedir.

Sprey tüplerdeki malzemeler ise asit ve amonyak damlaları havaya dağıldığı için kolayca solunabilir veya cilde,göze temas edebilir. Bunların yerine temizliğimizi karbonat ve çamaşır sodası ile yapabiliriz.

 

 

CAM TEMİZLEYİCİLERİ
CamSil olarak bildğimiz bu maddeler amonyak, izopropil alkol, propilen glikol, etonalamin gibi kimyasallar içermektedir. Bunlar hem doğadaki canlılara zarar vermektedir hem de insan hayatına olumsuz etkilerii vardır. Sindirim, solunum ve üreme sistemine olumsuz etkileri vardır.

Camsil yerine camlarda iz bırakmayan , su tutmayan hiçbir kimyasala gerek duyulmayan mikrofiber cam silme bezlerini kullabiliriz.

DEZENFEKTANLAR
Dezenfektanlar ucucu kimyasallar içerir bunu solunum yoluyla vücudumuza alırız. Bu kimyasallar : kresol, fenol, formaldehit, etanol, amonyak ve klordur. Özellikle kresol maddesi karaciğer, akciğer, böbrek, pankreas ve dalakta hasara neden olur, merkezi sinir sistemini etkiler ve depresyon, sinir hali ve hiperaktiviteye de yol açabilmektedir. Bu maddelerden biri tabii ki çamaşır suyu.

Bu maddeleri kullanmak yerine sıcak su, boraks, biberiye ve kekik yaprağıyla evde hazırlanan dezenfektanı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

DETERJANLAR
Deterjanlar doğada geri kazanılmayan fenol, amonyak , naftalin ve diğer kimyasalları içerir. Fosfat içermeyen ürünleri tercih etmeliyiz bunun yanı sıra elde bulaşık yıkarken kullandığımız bulaşık deterjanları da fosfat içermemelidir.

Hem çamaşırlarımız yıkarken hemde bulaşıklarımızı yıkarken toz sabunla temizlik yapabiliriz. Çamaşırları sabunla yıkamadan önce çamaşır sodasıyla yıkarsak sabunla reaksiyona girip sararmalarını önleriz. Fosfat içermeyen deterjanlara 2 kaşık boraks ve 4 kaşık çamaşır sodası ekleyerek mikrop öldürmek ve beyazlatmak için de kullanabiliriz.

Ve bunlara alternatif olarak saç&vücut temizliği, cam silme, bulaşık yıkama, ev temizliğinde ve çamaşır yıkarken kullanabileceğimiz doğal bi mucize sabun cevizi.

Sabun fındığı da denilen bu madde kendi halinde yetişen bir meyvedir. Güneşte kurutulan bu meyve doğal bir deterjan olarak kullanılmasının yanısıra şampuan, sıvı sabun, sıvı bulaşık detarjanı, sıvı el sabunu ve aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabilir. Hiçbir katkı maddesi ve zararlı kimyasal içermemektedir! 1 Litre su ve 10 adet sabun cevizini 20 dk. kaynatın ve sonrasında süzün. Elde ettiğimiz bu suyu istediğiniz her alanda temizlik için kullanabilirsiniz. 

 

Reyhan YILMAZ
Yazar / 11 Yazı / 844,8K Okunma

Kimyager


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST