Loading

Farklı Kültürlere Ait İlginç Gelenekler

Teknoloji, sanayi ve bilimin akıl almaz hızla gelişmesine rağmen çoğu yerel toplumun geleneklerine sıkı sıkı bağlı olduğunu görmekteyiz. Ritüellerine bağlı olmak bir toplum nişanesi olduğu gibi hızla gelişmekte olan teknolojiye karşı varlığını devam ettirmenin bir yoludur. Günümüzde hala devam etmekte olan bazı gelenekler.

Karo Kabilesi

Dogonlar

Dogonlar dünyanın yuvarlak olduğunu bilir, dünyanın Güneş etrafında döndüğünü, ayın dünya etrafında döndüğünü,Satürn'ün halkalarını, Jüpiter'in uydularını, Sirius'un aslında tek bir yıldız olmayıp.. Sirius A, B ve C olarak üçlü bir sistem oluşturduğunu ve bunların birbirleri etrafında 50 yılda döndüklerini bilmektedirler.

Sirius yıldızının eski zamanlarda bir kızıl dev olduğunu, Sirius B yıldızının ve bu yıldızın içe çökerek evrenin en ağır maddelerinden biri olan Nötrino yıldızı olduğunu bilmektedirler.

Dogon Kabilesi uzayda modern teleskoplarla zor görülen ilginç astronomik bilgileri yıllar önce söyleyerek bilim insanlarını şaşırtmıştı.

Gerekli hiçbir teknik araca sahip olmayan ve uygarlığımızın ancak 1930'larda temasa geçtiği Dogonlar bu kadar bilgiyi nereden elde etmişlerdir.

Fon Kabilesi

Batı Afrika'daki Fon kabilesi üyeleri ölen çocuklarının ruhlarını yanlarında taşımak için yaptıkları oyuncak bebekleri insan gibi göğüslerinde taşıyorlar. “Hohovi” diye adlandırdıkları heykelcikler kabile için oldukça önemlidir.

Hohoviler çocuğun ruhunun ahşap oyuncak bebekte yaşadığı sanılan halidir ve özenle şekillendirilmiş heykelcikler yaşayan çocuklar gibi dolaştırılır, beslenir, yıkanır, hatta okula götürülür ve aileleri tarafından uyutulur.

Onlara gerçek bir bebek gibi davranan kabile üyelerinin fotoğraflarını Fransız fotoğrafçı Eric Lafforgue çekti.

Bu Vudu bebeklerinin sadece ölü insanların kafataslarından yapıldığını da ayrıca belirtelim.

Bebek ölümleri oranı Benin’de yüksektir. Bebekler genelde çocuk hastalıklarından ölürler. İkiz doğum oranları oldukça düşük olduğu için ikizlere saygı gösterilir.

İkizlerin doğumundan üç ay sonra, ikizler hala yaşıyorlarsa, anne babalar topluluklarının diğer üyelerinden hediyeler toplamaya giderler.

İkizlerden biri ya da ikisi birden ölürse, annesi göğüsleri arasındaki heykelleri taşır ve başında bir tepsi ile dolaşır, ikizler için sadaka alır.

Topluluk üyeleri biraz para ya da yiyecek bağışlar.

Mursi Kabilesi

Etiyopya'da ki Omo Vadisin de yaşayan Mursi kabilesinin kızlaır 15-16 yaşında kilden yapılan tabağa benzeyen şeyi alt dudaklarına takarlar. Tabağın genişliği arttıkça isteyeceği başlıkta artıyormuş.Erkekler ise vücudunu kireçle boyar. Mursiler Omo Vadisinde ki 50 kabileden en ilginç olanları. Evlenmek isteyenler çubuklarla dövüşür dövüşü kazananan köyden istediği kızla evlenir. Evlenme cağına gelmiş erkekleri için kendini ispatlama partisi yaparlar.

Karo Kabilesi

Karo kabilesinde; kadınlarda ve erkeklerde vücuda yapılan dövmeler amaç olarak farklıdır. Bir karo kadını güzellik için dövme yaparken erkek ise güç gösterisi için dövme yapmaktadır. Hacamat adı verilen bu dövme şekli, derinin önce jiletle kaldırılması ve ardından yerine kül konulmasıdır. Burada amaç yaranın iltihap kapıp şişmesidir. Dans törenlerinden önce tüm karo halkı vücudunu kireç ve tebeşirle boyar. Yüze siyah, kırmızı, sarı ve beyaz gibi renklerle desenler çizilmektedir. Dans figürleri Masai’ler ile benzerlik gösterir. Erkek en yükseğe zıplamaya çalışır ve sonra kadın gelir kendine uygun olan erkeği seçer. Dansın amacı çiftleri birleştirmek olduğu için sadece dolunay çıktığı zaman tören yapılır.  Erkekler Donga denilen sopalar ve ağaçtan yapılmış yastıklarla gezerler. Bu sopaları sadece kabilenin meclisi tarafından cesaret onayı almış olan kişiler kullanabilir.

 

SERHAT ÇAKABAY

Kitap Alıntıları Yol Felsefesi
Standart Üye / 11 Yazı / 87,7K Okunma

Serhat ÇAKABAY


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST