Loading

Eski İnsanlar Besinlerini Nasıl Saklardı

kurbağa

Besinleri uzun zaman korumak ilk insanların en büyük sorunlarından biriydi. Buzdolaplarının olmadığı zamanlarda insanlar neler yapardı düşünüyor musunuz?  Buzdolabı icat edilmeden önce besinleri saklamanın en güvenli yolu besinleri tuzlamaktı. Yiyeceği tuzlamak insanlık tarihinde bilinen en eski muhafaza yöntemlerinden biriydi. Günümüzde de turşu, asma yaprağı, beyaz peynir ve zeytin yapımında kullanılan salamura yöntemi aynı mantıktadır. Bir diğer yol ise besinleri uzun zaman kaynatmaktı. Bazıları da toprağı kazarak besinlerini toprağa gömerlerdi. Peynir vb. yiyecekler güneş görmeyen odalarda saklanırdı.

Yine kullanılan en eski yiyecek saklama yöntemlerinin biri de kurutma yöntemidir. Kurutma yönteminin amacı içindeki nemi azaltarak mikroorganizmaların çoğalmasını engellemektir. Kurutma işlemi ile besinin içindeki su miktarı en aza indirilerek uzun zaman saklanması sağlanırdı. Farklı kurutma şekilleri olsa da en önemlisi Güneş altında kurutmaktır. Günümüzde kış hazırlıkları için: Patlıcan, biber, elma, kayısı, fasulye, üzüm, incir, gibi pek çok sebze ve meyve kurutulabiliyor.

 Her topluluk kendine özgü bir koruma yöntemi vardır. Norveç'te bulunan morina balığı türü büyük olması nedeniyle balık tezgahlarında kurutuluyor. Lofoten rüzgarların sert, nemin az olması nedeniyle balık kurutma için uygun bir bölgedir. 

 

 

Eski zamanlarda yaşayan Rus ve Fin toplulukları, buna harikulade ve zeka abidesi bir çözüm bulmuşlar: sütlerinin içine kahverengi kurbağa adı verilen “Rana temporaria” türü kurbağalar atmak!

2013’te yapılan bir araştırma da bu yöntemin işe yaradığını doğruluyor. Kurbağaların (ve diğer amfibilerin) derilerinden sentezlenen Brevinin 1Tb gibi proteinlerin, bazı bakterilerin yaşamasını kısıtlandırdığı ortaya çıktı.

 

Böylece Ruslar ve Finler, sütlerine attıkları kurbağaların derisinden üretilen proteinler sayesinde, bakterilerle savaşacaklarını deneme-yanılma yoluyla da olsa keşfetmiş oldular.  

Bir diğer saklama yöntemi tütsülemedir. Avcı toplayıcı inşalar avladıkları hayvanları ateşin yanında bekletmişlerdir. Zamanla ateşin yanında bekleyen besinlerin bozulmadığının görmüşlerdir. Böylece eti tütsülemeyi öğrenmişlerdir. Tütsüleme  besin ateşe temas ettirilmez ateşe yakın tutularak dumanıyla veya ısısıyla pişirilir.

Bununla beraber konserve yöntemi, buz depolayarak saklama yöntemleri vardı.

Kitap Alıntıları Yol Felsefesi
Standart Üye / 11 Yazı / 87,5K Okunma

Serhat ÇAKABAY


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST