Loading

Sosis cinsi köpekler Pitbullardan daha tehlikeli!

Pitbull cinsi gerçekten tehlikeli mi? Pitbull cinsi yok edilmeli mi? İnsan saldırılarının sebebi ne?

pitbull

Gaziantep’te, yaklaşık 1 hafta önce, kimsenin istemeyeceği bir olay yaşandı. Küçük bir çocuk, Asiye Ateş, oturdukları sitenin bahçesinde dolaşırken Pitbull cinsi köpek tarafından saldırıya uğradı ve ağır yaralandı. Ardından birçok tartışma yaşandı;

  • “Pitbullar tehlikeli ve yasaklanmaları lazım!”
  • “Vicdansızlar, aileyi evden çıkarmışlar!”
  • “Tüm sokak köpekleri toplanmalı ve barınaklara gönderilmeli!”

gibi gibi...

Bu yazı bir köşe yazısı ve “tartışma”, “laf yetiştirme” niteliği taşımaktan ziyade birkaç “yanlış bilgiyi” bilimsel verilerden yola çıkarak düzeltme umuduyla yazılıyor, umalım ki öyle olur...

Pitbullar tehlikeli mi?

Hayır. Bir köpek ırkı, sadece ırkının özelliklerini taşıdığı için tehlikeli olamaz. Evet, pitbull cinsi köpekler ortalama bir köpeğe göre daha güçlüdürler ancak bu onları tehlikeli yapmaz. “Güçlü olmak” “önlenmesi gereken” bir tehlike olarak görülseydi, dünyanın alabileceği hali düşünebiliyor musunuz?

KÖPEK CİNSİ

ISIRMA GÜCÜ (PSI)

Kangal

734

English Mastiff

556

Rottweiler

328

American Bulldog

305

German Shepherd

238

Pitbull

235

Köpek cinsi ve ısırma güçleri

Yukarıdaki tablodan da görülebileceği gibi, Pitbull cinsinden çok daha güçlü cinsler bulunmaktadır, ki bu cinslerin biri çok yakından bildiğimiz Sivas Kangalıdır. Sivas kangalının tek ısırığı 3 Pitbullun ısırığından daha güçlü! Öyleyse, eğer mevzu “güçlü olmaksa” yukarıdaki tablodaki çoğu hayvan da “tehlikeli” kabul edilmeli ve pitbull cinsine uygulanmak istenen yaptırımların aynısı, hatta belki daha fazlası diğerlerine de uygulanmalıdır.

“Madem öyle, neden 10 köpek saldırısnın 9’unda pitbull var?” dediğinizi duyar gibiyim. Sebep ise anlaşılmak istendiğinde çok basit. Pitbullar güçlü yapıları ve “tehlikeli” oldukları düşüncesiyle onu “tehlikeli bir silah” haline getirebilecek insanlar tarafından “sahiplenilip”, onların kurallarına göre büyütülüyor. Bunun sonucunu ise hepimiz biliyoruz. Aşağıdaki fotoğraf belki de çoğu şeyi açıklıyor...

Çoğu insan büyüyünce bir canavar olacağımı düşünüyor, ama ben sadece eğer ben bir canavarmış gibi görülürsem/davranılırsam canavara dönüşürüm

Peki ya agresiflik?

Geldik yazının en şaşırtıcı bölümüne. Sosik cinsi köpeklerin pitbullardan daha agresif olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıdaki tablodan da görülebileceği gibi, pitbull cinsi köpekler agresiflik konusunda sosis cinsi köpeklerin yanına bile yaklaşamıyor.

Bu bilgi “Applied Animal Behaviour Science” dergisinin 2008 yılı 114.sayısından “Breed differences in canine agression” adlı makaleden elde edilmiiştir. Arzu eden okur, makaleye buraya tıklayarak ulaşabilir ve daha ayrıntılı bir bilgi edinebilir.

(Köpek cinsi ve yabancılara yönelik agresiflik seviyesi tablosu)

Aynı makalede, yine doğru bilinen bir yanlış olarak, pitbull cinsi köpeklerin diğer cinslere göre ısırıklarının farklı olduğu, tabiri caizse ısırıp bırakmadığı ve “kitlendiği” söyleminin doğru olmadığından da bahsediliyor.

Sonuç olarak...

Sonuç olarak, sevgili okur, bu hikâyenin de kötü karakteri insan. Pitbulllar “bir grup insan” tarafından “gücün sembolü” olarak görülüyor, ona göre yetiştiriliyor (Kanlı yiyeceklerle, karanlıkta, küçük bir alanda şiddetle büyütülerek) ve sonuç, hepimizin malumu vahim saldırılar oluyor.

Bu konuda yapılacak bellidir, pitbull veya diğer X ırkına karşı, bu “bir grup insanın” böyle bir “ilgisi” varsa, o köpekleri sahiplenmelerine engel olunmalıdır. Çözüm, bir veya birden fazla ırkı yok etmek, sokaktaki tüm köpekleri toplayıp hali belli olmayan barınaklara “tıkmak” değildir.

 

 

Emircan Tepe
Redaktör / 48 Yazı / 713,9K Okunma

Okurum, düşünürüm, sorarım, tartışırım, eleştiririm, yazarım, paylaşırım...

 

 


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST