Loading

Dünyanın En Zor Sorusu (!)

Matematiği Anlamak Üzerine

f(x) = x ise f(4)=?

Dünyanın en zor sorusu diye bir şey olabilir mi ?  Gelin bunu ele alalım:)

 

Birçok yerde bu tarz başlıklar görebilirsiniz: Kimsenin çözemediği soru , bin yıldır çözen olmadı , beyin yakan soru… Tarzında başlıklar atılıyor. Girip baktığımızda karşımıza çıkan soru tipi (genelde) : Bir adam elli liralık alışveriş yapmış , yok efendim 30 tl vermiş , oysa ki eksik eşya almış , eşya dağa kaçmış en sonunda  dağ yanmış bitmiş kül olmuş. Bu tür safsatalarla matematik bilginizi ve becerinizi ölçmeye kalkmayın çünkü bu matematik bile değil.

 

 

Matematik hayatı kolaylaştıma ve anlamlandırmayı esas alır. Yeri geldiğinde sayfalarca tutacak işlemleri , tek satırlık bir formülle çözmenizi sağlar. Yok efendim Mehmet arabasıyla yola çıkmış , hava karlıymış. yolda arabası arıza yapmış.Arabasını tamir ettikten sonra yoluna devam etmiş. Tam bu anda aracın deposunda 100 litre benzin var ve araç saatte 20 litre benzin harcıyorsa kaç saat daha yola devam eder???

 

Öncelikle dalga geçmediğimi belirtmek isterim. Bu kadar saçma sorular elbette yok. Bundan daha saçmaları var. Üniversite sınavına hazırlanan arkadaşlar daha  iyi bilirler çünkü bu tarz şeylere daha fazla maruz kalıyorlar.

 

Elbette problemler bizim için çok önemli. Bu tarz sorularla uğraşmamız lazım ama tartıştığımız konu bu değil. Gereksiz bilgi kirliliği yaratılıyor. Sorunun yazarı ,kendisinin bile anlamadığı bir dilde soruyu hazırlayıp karşısındakinden bunu çözmesini istiyor. Durumumuz ortada…

 

Matematik netlerinin her sene diplerde olduğu bir sistemde tek olayımız bu mu sizce?

Bu tarz soruları çözebilmek mi marifet? Böyle bir sistemde yüksek not alan öğrenciler, diğerlerinden çok daha zeki mi oluyor?

 

 

Daha rahat anlamanız için sorumuza geçelim.

 

cevapladıktan sonra çözüm için aşağı kaydırın lütfen :)

Elbette dalga gecmiyorum. Görebileceğiniz en zor soruyu paylaşıyorum sizinle. Buyrun size gerçek matematik sorusu.

Çözüm:

cevaba dört diyen arkadaşlara gecmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Karşılık olarak : Ne saçmalıyor bu ? bildiğimiz birim fonksiyon sorusu işte diyebilirsiniz. Bunu diyorsanız bir defa daha geçmiş olsun.

Öncelikle bu ifade bir fonksiyon bile değildir. Herkesin anlayabileceği sade bir dille anlatmaya çalışacağım.

Matematikte tanım her şeydir. tanımlara bağlı kalmamız lazım. Aksi halde girdiğimiz çıkmazda kayboluruz. Fonksiyonu fonksiyon yapan da tanımlı olduğu aralıktır. Bu tarz bir soruyu cevaplayabilmeniz için : f(x) her x değeri için tanımlı bir fonksiyondur, f(x) reel sayılardan doğal sayılara tanımlı bir fonksiyondur, f(x) reel sayılardan reel sayılara tanımlı bir fonksiyondur gibisinden bir bilgi verilmelidir.

Şimdi soruyu şu şekilde soruyorum,

 

Çözümü:

Matematikte tanımın ne kadar önemli olduğunu böylece görmüş olduk.

Bakış açınızı ufacık da olsa değiştirebilmek amacıyla bu soruyu sordum sizlere. Matematiğin bakkal hesabından ibaret olmadığını , tanımların ve ispatların matematiğin temelini oluşturduğunu aktarmaya çalıştım.

Ne yazık ki eğitim sistemimizde olayların mantığına girilmiyor. Formüller , tanımlar havadan sudan gelmiş gibi bir kenara atılıyor. Bu tarz bir sistemde yetişen insanlar için bu soru dünyanın en zor sorusudur işte.  Belki sistemi değiştiremeyiz ama kendimizi değiştirebiliriz. Bunun için çabalayan idealist öğretmenlerimiz ve ögrenci arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Toplumun değişimi bireyin değişimi ile başlar…

Mahmut Can
Standart Üye / 8 Yazı / 49,3K Okunma

İstanbul Teknik Üniversitesi/Makina Mühendisliği Öğrencisi

Yunus 28 Aralık 2020 - 13:15:07

Yanıtla

Paylaşımdaki sadelik on numara konuyu ele alış biçiminizi de çok beğendim teşekkürler.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST