Loading

Çocuklara Bilimi ve Sanatı Sevdirecek Kitaplar

Bilim İnsanı Çocuklar

Tabii ki bütün çocuklar bilim insanı ya da sanatçı olmak zorunda değil. Ancak yine de bütün çocuklara, bilimin en temel ögesi olan "sorgulamayı" ve sanatın en temel ögesi olan "estetik" anlayışını aşılamamız gerekir. İşte çocukların bilim ve sanatla erken yaşta tanışmalarına yardımcı kitaplar.

Küçük İnsanlar Büyük Hayaller Serisi (Maria Isabel Sánchez Vegara - Martı Yayınları)

Lisbeth Kaiser ve Maria Isabel Sánchez Vegara tarafından yaratılan bu serinin her kitabında başarılı bir kadının hayatı çocukların anlayacağı dilden yalın ve kısa bir şekilde anlatılıyor. Serinin Türkçeye çevrilmiş kitaplarında Frida Kahlo, Agatha Christie, Marie Curie, Coco Chanel, Audrey Hepburn, Ada Lovelace, Ella Fitzgerald, Rosa Parks, Amelie Earhart ve Emmeline Pankhurst bulunuyor. 

Sorular ve Yanıtlar Serisi(Katie Daynes - İş Bankası Yayınları)

Her çocuk meraklı doğar ve merakını sonu gelmez sorularla gidermeye çalışır. Belli dönemlerde her anne baba çocuklarının sık sık saçma sorular sormasından yakınır. İşte "Sorular ve Yanıtlar Serisi" tam da bu dönemin kitabı. Dört kitaptan oluşan serinin yazarı Katie Daynes. Kitaplar ilgili oldukları konularda, çocukların merak edeceği sorular ve soruların altında cevaplarla bezenmiş. Her soru bir kulakçığın üzerinde ve kulakçığı kaldırdığınızda sorunun cevabını buluyorsunuz. Serinin kitapları: "Dinozorlar Hakkında", "İnsan Vücudu Hakkında", "Zaman Hakkında" ve "Hayvanlar Hakkında"

Keşfedin. İlk Sorulara Cevaplar Serisi(Katie Daynes - İş Bankası Yayınları)

Yine Katie Daynes yine sorular. Bu sefer çocukların soyut olarak kavradığı ögelere odaklanan yazarımız yine aynı mantıkla sorulara cevaplar veriyor. Aynı "Sorular ve Yanıtlar Serisi" gibi her soru bir kulakçığın üzerinde ve kulakçığı kaldırdığınızda sorunun cevabını buluyorsunuz. Serideki Kitaplar: "Çiçekler nasıl büyüyor", "Mikrop mu? o da ne?", "Bebekler nereden gelirler?" ve "Arılar Alemi"

Keşfedin. Harika Bilim Serisi (Katie Daynes - İş Bankası Yayınları)

Katie Daynes'ten bu sefer biraz daha detaylı bilgilere erişebileceğiniz bir seri. Vücudumuz, gezegenimiz, uzay ve hava durumu-iklim ile ilgili kitaplarla çocuklarınızın bakış açısını değiştirin.

Ravensburger Neden-Niçin-Nasıl Serisi (Mikado Yayınları)

Kolektif olarak hazırlanmış bu seride çocuğunuzun dışarıda karşılaştığı farklı şeyleri daha iyi anlaması hedeflenmiş. Mikado Yayınlarına ait bu seri 18'den fazla kitaptan oluşuyor ve Almanca'dan çevrilmiş. Serinin sizin için önerdiğimiz kitapları: "Hava Durumu", "Güneş Rüzgar ve Yağmur", "Ormanda" ve "Hayvanların Yaşadığı Yerler".

 

Bilimci Bebekler Serisi (Pena Yayınları)

Yine kolektif olarak hazırlanan bir seri; ancak bu sefer hazırlayanlar bilim adamları ve pedagoglar. Bebeklerin bilim konusuna giriş yapması için basit fakat oldukça detaylı bir şekilde düşünülmüş olan bu eğlenceli seriyi çok seveceksiniz. Serinin Türkçe'ye çevrilmiş kitapları: "Merhaba Minik Kuş" ve "Merhaba Güneş"

Katie Serisi (James Mayhew - Yapı Kredi Yayınları)

James Mayhew tarafından yazılan ve resimlenen bu seri Katie adında bir kızın hayal ettiği maceralar üzerine kurulmuş. Katie kimi zaman müzede Van Gogh tablolarında gezer, kimi zaman Dinozorlarla tanışır. Bu serinin yaratıcılığına şaşıracaksınız. Serinin önerdiğimiz kitapları: "Katie ve Yıldızlı Gece", "Katie ve Ayçiçekleri", "Katie ve İzlenimci Ressamlar" ve "Katie ve Dinozorlar"

Arkadaşım Serisi (Anna Obiols - 1001 Çiçek Yayınevi)

Tanıttığı ressamları onların bir arkadaşıymış gibi anlatan bu seride her kitabın sonunda ressamın tekniği ve bağlı olduğu akım ile ilgili de bilgiler verilmektedir. Anna Obiols'a ait bu seride Edgar Degas, Paul Gaugin, Vincent Van Gogh ve Claude Monet anlatılmış. 

Eğer Astronot Olsaydım (Louise Comfort - İş Bankası Yayınları)

Eğer bir astronot olsaydınız neler yapardınız? Bu Kitapta çocukların kendilerini bir astronot gibi düşünmeleri isteniyor. Kitabın en arkasındaki bölüme çocuğunuzun fotoğrafını yapıştırın ve ilgisini nasıl çektiğini izleyin. 

Hava Olayları Serisi(Anna Milbourne - Tübitak Yayınları)

Hava olaylarının anlatıldığı bu seride çocuğunuzun bakış açısını genişletmek amaçlanmış. İyi bir alternatif olan seride bulunan kitaplar: "Yağmurlu Bir Gün", "Rüzgarlı Bir Gün", "Karlı Bir Gün" ve "Güneşli Bir Gün".

 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST