Pardus Logosu ve İstanbul Silüeti

Yerli İşletim Sistemi: Pardus

Telefon / Tablet / Bilgisayar

14 Ağustos 2018 23:00


Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş DEBIAN tabanlı bir işletim sistemidir. Devlet destekli olarak, Türk mühendisler tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. DDE masaüstü ortamından, XFCE masaüstü ortamına geçmiştir. XFCE çok hafif bir arayüz oluğundandır, işletim sisteminin çalışma performansı oldukça yüksektir. 

Minimum Sistem Gereksinimleri
Ram  512 MB +
Disk  8 GB +
CPU  64x ( 1.0 GHz +)
GPU  640px x 480px + Çöz.

 

Pardus, açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan, bildiğimiz Linux işletim sistemidir. Türkiye'de bazı devlet kurumları ve belediyelerin resmi olarak kullanmaya başlamasıyla son zamanlarda üzerine topladığı ilgi de artmıştır. 

Pardus XFCE Masaüstü

Kullanmak isteyen herkes bilgisayarına yükleyerek bu yerli işletim sistemini kullanabilir. Linux tabanlı olmasından kaynaklı olarak, bir takım kodlamalar bilmek gerektiği gibi bazı endişeleriniz olabilir. Ancak gelişen teknoloji sayesinde artık her şey arayüz sayesinde halledebilmektedir. 

Pardus Mağazası

Pardus'un son sürümüyle beraber (Temmuz, 2018) Pardus Mağaza paketi de sisteme eklenmiş oldu. Bu uygulama sayesinde pardus ile uyumlu olan tüm uygulamalara tek tuş ile ulaşıp, istediğiniz uygulamayı bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz.

 

Ayrıca Pardus'un Sunucu sürümü de bulunmaktadır. Bir takım sunucu için gerekli olan paketlerin hazır bir şekilde kurulu geldiği bu paketi de tercihinize göre kullanabilirsiniz.

Pardus, Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için virüs bulaşma gibi bir derdi bulunmadığı için çok güvenli bir işletim sistemidir. 

Düzenli olarak geliştirilen Pardus işletim sistemini kullanarak siz de katkı sağlayabilirsiniz.

 

Kullandığım Programlar var, Pardus yüklersem onlara ne olacak?

Pardus işletim sistemi içerisinde birçok uygulama da beraberinde gelir. En sık ihtiyaç duyulan popüler uygulamaların tümü yüklüdür. Örneğin, Office programlarının tümü kurulu gelmektedir. Ancak Photoshop, Illustrator gibi uygulamalar kullanıyorsanız alternatif olarak linuxta kullanılan bu tür programlara alışmanız çok zor olabilir. 

 

Kurulum

Pardus işletim sistemini Pardus'un kendi web sitesinden indirebilirsiniz. 

Pardus İşletim Sistemini İndir

Kurulumu dilerseniz USB'ye yakarak, dilerseniz bir CD vasıtasıyla yapabilirsiniz. Kurulumu da yine Pardus'un kendi web sayfasında yayınlanmış olan Kurulum Kılavuzundan  yapabilirsiniz. 


etiketler: işletim sistemi, linux, pardus, milli işletim sistemi, yerli işletim sistemi

Emre AKKAYA

Emre AKKAYAYazar

1992 Ankara doğumlu.  Lise öğreniminden itibaren yazılım üzerine yoğunlaşmış Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gerede MYO'da 2 yıl bilgisayar programcılığı üzerine öğrenim görmüş, 2012 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetinden bu yana PHP üzerine çalışmalar yaparak kendini geliştirmeye devam etmektedir.

İlginizi çekebilir

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gönder