Loading

E-ticaret’e Dair En Çok Sorulan 5 Soru

E-ticaret sektörü günümüzün en hızlı gelişen sektörlerinden birisi haline geldi. Özellikle COVID-19 Pandemisinin ardından e-ticaret sektöründe büyük bir sıçrayış gerçekleşti.

E-ticaret

E-ticaret sektörü günümüzün en hızlı gelişen sektörlerinden birisi haline geldi. Özellikle COVID-19 Pandemisinin ardından e-ticaret sektöründe büyük bir sıçrayış gerçekleşti.

Bu süreçte birçok kişinin alışveriş alışkanlıklarında yaşanan değişikliklerle beraber kişilerin ve şirketlerin de gelir elde etme yöntemlerinde farklılıklar yaşanmaya başladı.

E-ticaret’in hızlı bir şekilde büyümesinin ardından birçok kişi ve işletme bu sektöre adım atarak internetten ürün satma kararı aldı. Bazı kişiler bu kararlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirirken bazı kişiler ise hala akıllarındaki soru işaretlerine yanıt bulmak istiyor.

E-ticaret sektörüne girmek isteyen kişiler için hazırladığımız E-ticaret’te Dair En Çok Sorulan 5 Soru adlı bu yazımızda sizlerden en çok gelen soruları yanıtlayacağız. Sizler de bu yazımızda akıllarınızda yer alan soru işaretlerine yanıt bulabilir ve e-ticarete adım atabilirsiniz.

E-ticaret Nedir?

Elektronik Ticaret ya da bilinen adıyla E-ticaret, internet kullanımının artmasından sonra ticaretin elektronik ortamlara taşınmasına verilen isimdir. Ürün, hizmet, dağıtım, tanıtım ve ödeme süreçlerinin bilgisayar ağları üzerinden kurulması olarak da tanımlanabilmektedir. E-ticaret kendi içerisinde farklı modellere ayrılan bir sektördür.

 • B2B ( Business to Business); Ürün ve hizmet satışlarının iki firma arasında gerçekleştiği e-ticaret türüdür.
 • B2C ( Consumer to Business); Ürün ve hizmet satışı yapan bir firmanın ürünlerini tüketicilere sattığı e-ticaret modelidir.
 • C2C ( Consumer to Consumer); Ürün ve hizmet satışlarının iki tüketici arasında gerçekleştiği e-ticaret türüne verilen isimdir.

E-ticaret satışların gerçekleşme yöntemine göre ayrılan bir sektör iken firmaların satış yaptığı ürünlere göre de ayrılan bir sektördür.

 • Dikey E-ticaret; E-ticaret ile internetten ürün satan işletmelerin yalnızca bir kategoride ürün satmasına verilen isimdir.
 • Yatay E-ticaret; E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların büyük bölümü tarafından tercih edilen e-ticaret modelidir. Genellikle yatay e-ticaret yapan işletmeler bir e-ticaret sitesi üzerinden farklı ürün kategorilerinde satışlar yapmaktadır.

E-ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekli Mi?

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerden en çok gelen sorulardan birisi e-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi sorusudur.

İnternetten satılan her ürün için bir fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır ve e-ticaret yapan kişilerin bir vergi mükellefi olması ve devlet tarafından istenilen verileri ödemesi gerekmektedir. Bu nedenle e-ticaret yapmak isteyen bir kişinin şirket kurma zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren kişilerin vergi muafiyetinden yararlanarak bir şirket kuruluşu gerçekleştirmesi mümkündür.

Genellikle e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen ve iş hacimlerini küçük ve orta ölçekli olarak tanımlayan kişiler şahıs şirketi kurarken büyük iş hacmi planlayan kişiler ise limited veya anonim şirketlerine yönelmektedir. Sizler de ilk olarak iş hacminizi belirleyip ardından şahıs, limited ya da anonim şirket türlerinden birisini kurarak internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret’te Dair En Çok Sorulan 5 Soru arasında yer alan bir diğer sorumuz ise e-ticaret nasıl yapılır sorusudur. Günümüzde e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmelerin büyük bölümü bu soruya yanıt aramaktadır.

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişiler genellikle e-ticaret siteleri ya da pazaryeri siteleri üzerinden satış yapmaktadır. Fakat e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmak markaların daha az masraflarla ürün satmasına olanak sağladığı için günümüzde birçok kişi tarafından seçilen e-ticaret yöntemi e-ticaret siteleridir. E-ticaret yapmak isteyen kişiler;

 • İlk olarak bir şirket kuruluşu gerçekleştirmelidir.
 • Ardından satılacak ürünlere ve ürünlerin alınacağı tedarikçilere karar verilmelidir.
 • İşletmeler ürünlerini sergilemek için bir e-ticaret sitesi kurmalıdır. Pazaryerlerinde satış yapmak isteyen kişiler bu aşamada pazaryeri entegrasyonu bulunan e-ticaret alt yapılarını tercih etmeye özen göstermelidir.
 • Yaptığınız satışların tahsilatını almak için sanal pos entegrasyonuna önem vermeniz gerekmektedir.
 • Ürünlerin gönderimi için işletmeler bir kargo anlaşması yapmaya özen göstermelidir.
 • Ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmak ve satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin dijital pazarlama çalışmalarına önem vermesi gerekmektedir.

Sizler de bu adımları takip ederek bir e-ticaret sitesi kurabilir ve internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Kurma Maliyeti Nedir?

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler tarafından en çok yanıt aranan sorulardan bir diğeri de e-ticaret sitesi kurma maliyeti nedir sorusudur. Çünkü E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler buna göre bir bütçe planı hazırlamaktadırlar.

 • Şirket Kuruluş Masrafları
 • Mali Müşavir Masrafları
 • E-ticaret Alt Yapısı Masrafları
 • Ürün Tedarik Maliyetleri
 • Lojistik ve Depolama Maliyetleri
 • Sanal Pos Maliyetleri
 • Dijital Pazarlama ve SEO Maliyetleri

Gibi birçok masraf e-ticaret sitesi kurma maliyetleri arasında değerlendirilmelidir. Bu masrafların yanı sıra e-ticaret sitesi kurma maliyetleri şirketinizin ihtiyaçlarına ve e-ticaret süreçlerine göre farklılık da gösterebilmektedir.

E-ticaret’te Hangi Ürünleri Satabilirim?

E ticaret ile internetten ürün satan kişi ve işletmeler için ürünler aslına bakıldığında ilk gelir kaynaklarından birisidir. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler tarafından en çok sorulan sorular arasında e-ticaret’te hangi ürünleri satabilirim sorusu da yer almaktadır.

 • Teknolojik ürünler
 • Anne ve Bebek Ürünleri
 • Kadın ve Erkek Giyim Ürünleri
 • Kişisel Bakım Ürünleri
 • Spor ve Outdoor ürünleri
 • Petshop ürünleri

e-ticarette en popüler kategoriler arasında yer almaktadır. Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satmak istiyorsanız bu kategorilerde bulunan ürünlerden seçimler yapabilir ve internetten ürün satmaya başlayabilirsiniz.

E-Ticaret’e Ticimax ile Adım Adım

E-ticaret sitesi kurmak ve e-ticaret süreçlerini iyi bir şekilde yönetmek istiyorsanız şimdi sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz.

Ticimax e-ticaret alt yapılarıyla çalışmak için demo talep formunu doldurabilir ve 15 günün ardından Ticimax ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ticimax’ın ücretsiz e-ticaret eğitimleri ve e-ticaret hakkında bilgi almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. 

BİLGEYİK
Yazar / 38 Yazı / 542,1K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST