Loading

Konumuz Ne?

Herkesin bir isteği var, beklentisi, amacı... Her gün bunun için bir çaba, stres, umut... Ama konu ne?

Konumuz yaşamak, gerisi sadece gündem ve gündemler...

Herkesin bir gündemi var; Kendi ile alakalı ya da başka kişiler ve şeylerle alakalı. Bu gündem sürekli değişiyor ve çok hareketli. Bazen bizleri strese sokuyor, bazen aşırı enerjik hale getiriyor, bazen yorgun düşüyoruz, bazen de mutluluktan yerimizde duramıyoruz. Sürekli bir hareketlilik var. Durağan değil hiçbir şey. 

Ama bir şey hep eksik, pas geçiliyor. Üstünde çok az duruluyor. Teğet geçiyoruz sürekli tabiri caiz ise. Konu... Evet, yanlış duymadınız. Konumuz ne bizim? Asıl sorulması gereken ve cevap bekleyen bu aslında. Argoda bir tabir vardır;" Senin olayın ne?" İşte ben de bu noktaya getirmeye çalışıyorum sizleri, 'Konumuz ne?' derken.

Cevap o kadar karmaşık değil aslında. Konumuz; 'Yaşamak'. İnadına yaşamak, yaşamı fark ederek yaşamak, sorular sorarak, öğrenerek, merak ederek, cevaplar bularak, cevapları sorgulayarak, görerek değil, bakarak, anlayarak, algılayarak, doya doya yaşamak. Yanlış anlaşılmasın pembe bir dünya çizmiyorum, hayatı her şeyi ile karşılayarak yaşamaktan bahsediyorum. Tüm duyguları deneyimlemekten bahsediyorum. Zorluklarına rağmen, kolaylıkları ile beraber. Yaşamak bu değil mi? Yaşama, yaşamak için geldik. Canlı olmanın, var olmanın özü bu. Kural tek; yaşamak. O nedenle doğada 'hayatta kalmak' kavramı var. Konu bu çünkü. Geri kalan her şey sadece gündem, değişen gündem. 

En kolay görünen şeyler bile kolay değildir aslında. Zorluk ve kolaylık kişiye özgü oluyor. Katlanabildiğimiz derecelere göre artıyor ya da azalıyor. Yaşamak zor bir eylem. Bir yaşamın var olması uzun bir dönemi kapsıyor. Bunun için o kadar çok koşulun bir araya gelmesi gerekiyor ki, dünyada yaşamın oluşması için; evren bir çok çarpışmalara, patlamalara, felaket diye adlandırabileceğimiz olaylara mağruz kalıyor milyarlarca yıl önce. Yaşam sonunda dünyada var olmaya başlıyor ama iş yine o kadar basit değil. Devamı için yaşamak gerekiyor. Yaşamın da yaşaması gerekiyor. Dünyadaki yaşam, milyarlarca yıldır varlığını devam ettirmek için çabalıyor. Birkaç kez ciddi anlamda yaşam dünyada yok olmak üzereydi. Ama bu tehlikeye rağmen yüzleşti ve yaşam var olmaya, yaşamaya devam etti. Elbette ki bir son olacaktır. Ama yaşamın kendisi var olmaya programlı iken, biz niye var olmayalım? Ya da yaşamaya odaklı olmayalım?

Evrende ki her şey var olmak ve yok olmak üzerine bir denge kurmuş. Yok olmak kaçınılmaz bir şey. Ama var olmak emek istiyor. Var olmak enerji istiyor. 

Ben bardağın dolu tarafına odaklanıyorum her zaman. Bu boş tarafı göz ardı ettiğim anlamına gelmiyor tabii ki. Boş tarafa rağmen dolu tarafı seçmek ve enerjimi o yöne harcamak anlamına geliyor. O nedenle yaşam, benim konum. Yaşamak yani. Yaşam bile ölüme rağmen yaşamaya devam ediyorsa, ben niye yaşamayayım? Niye pes edeyim, neden zorluklar karşısında güvensiz ve çaresiz kalayım? 

Konu belli; 'Yaşamak'. Tek kural var; 'Hayatta kalmak'. Geri kalan tüm gündem bu kurala hizmet ediyor. Bardağın boş tarafındaki her şey bu kural sebebi ile gerçekleşiyor ve dolu tarafı zorluyor. Her şey yaşama hizmet ediyor, ölüm bile... Yok olmak, var olmaya bağlı. Var olmak da yok olmaya.

Gündeme ya da gündemlere fazla takılmayın. Odağınız konumuz olsun; YAŞAMAK!...

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 3 Yazı / 5,4K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir ili Ödemiş ilçesi doğumluyum. 2007 yılında Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında lisansımı birincilikle tamamladıktan sonra ilk yüksek lisansımı tezli olarak İstanbul Üniversitesi Adlı Tıp Enstitüsü' nde yaptım. Daha sonra Haliç Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro bölümünde yine tezli olarak ikinci yüksek lisansımı tamamladım. Bu süreçte KPSS dersanesinde hukuk branşlarında öğretmenlik yaptım. SMMM ve Açıköğretim alanında da hukuk öğretmenliğini sürdürdüm. Şu an oyunculuk mesleğimi dizi, sinema ve tiyatro üzerinden yürütmekteyim. Ayrıca profesyonel dans eğitmenliği yapıyorum. Şiir yazan, senaryo ve oyun yazarlığı deneyimine sahip, yazmayı çok seven biriyim. Kişisel gelişim, iletişim teknikleri, etkili iletişim üzerine yazma denemelerim bulunmakta olup yazmaya devam ediyorum.

reyyan 05 Nisan 2022 - 01:57:19

Yanıtla

Güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık düşünce yönüyle de derin anlmalar taşımakta olması gereken kavramlar altında dünyayı hakikat ile portrelemek. Tebrik ederim. ☺

Çimen AKGÜN 05 Nisan 2022 - 14:50:55

Yanıtla

Teşekkür ederim güzel yorumunuz için, bir nebze dokunduysam bir yere ne mutlu bana 😊


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST