Loading

Çocuğumu İlkokula Hazırlamaya Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çocuğu ilk kez okula başlayacak anne babalara tavsiyeler

bir çocuğun çizdiği okul resmi

Eylül ayına girerken bu ayın aslında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için okul başlangıcı anlamına geldiğini biliyoruz. Ama bu başlangıcı henüz ilk defa yaşayacak çocuklar için ilk okul deneyimi aslında büyük bir geçiş ve değişiklik! Bu yüzden heyecanlı olacağı gibi biraz da endişeli hissedebilirler. 

Çocuklarınızla birlikte evde uygulayabileceğiniz okulun ilk birkaç haftasının sorunsuz ilerlemesine ve çocukların olumlu hissetmesine yardımcı olabilecek birkaç basit şey yazmak istedim bende. 😊 

 

 

Hata yapmak

Çocuğunuzun tuvaleti kendi başına kullanmak, palto, çorap ve ayakkabı giyip ve çıkarmak, yemek yerken çatal ve kaşık kullanmak gibi şeyler yapabilmesi yararlı olur… AMA, sanmayın ki ki tüm bu şeyleri her zaman yapabilmeleri gerek!

Çoğu çocukta kaza olur ve bazen hatalar olur - bu oldukça normaldir. Çocukların kendileri için bir şeyler yapmaya çalışması gerçekten önemlidir... bu şeyleri zor bulsalar bile. Çocuğunuza, kendisine bakabilmesi adına cesaretlendirmek için her gün küçük şeyler uygulattırın. Örneğin, tuvalete gitmek veya mantolarını giymek gibi. Sonuç mükemmel olmasa bile denedikleri için onları övün.

Hareketsiz oturmak ve konsantre olmak

Sınıftayken çocukların kısa bir süre öğretmenlerini ve sınıf arkadaşlarını oturup dinlemesi gerekir. Çocuğunuzu evde kitap okumaya, oyun oynamaya ve bulmaca çözmeye teşvik ederek hareketsiz oturmayı ve birlikte konsantre olmayı pratik edebilirsiniz. TV'yi, telefonları ve bilgisayarları kapatın; böylece birlikte ne yaptığınız hakkında konsantre olabilir ve konuşabilirsiniz.

Düşünceler ve duygular hakkında konuşmak

Çocukların ne düşündükleri ve hissettikleri hakkında konuşabilmeleri gerçekten önemlidir, bu nedenle çocuğunuza sizinle ve diğer insanlarla konuşması için birçok fırsat verin. Çok fazla kelime kullanarak pratik yapabilmeleri için “evet” veya “hayır” dan daha fazlasını söylemelerini teşvik eden sorular sormaya çalışın.

Örneğin, 'Hikayeyi beğendin mi?' demek yerine 'Hikaye hakkında neyi beğendin?' demeyi deneyin. Ne söylemek istediklerini düşünmeleri için onlara bolca zaman verin ve yavaş yavaş yenilerini eklemeden önce, zaten bildikleri kelimelerle başlamayı unutmayın. Duyguları ve onları mutlu, heyecanlı, üzgün veya endişeli hissettirebilecek şeyler hakkında konuşmayı unutmayın.

Büyük ve küçük hareketler

Çocuğunuzu, birlikte oynarken büyük ve küçük hareketler yapmaya teşvik edin. Koşma, zıplama, tırmanma, atma ve yakalama gibi büyük hareketler dışarıda uygulanabilir. Boyama ve renklendirme, düğmeler gibi küçük nesneleri sıralama gibi küçük hareketler yazmayı öğrenirken gerçekten yardımcı olacaktır.

Zor olsa da bir şeyi yapmaya devam etmek

Çocuğunuz yeni şeyler öğrenirken, yanıltıcı şeyler bulsalar bile denemeye devam etmeleri önemlidir. Çocuğunuza denedikleri ve pes etmedikleri zaman çok övgü verin ve bir hata yapmanın normal olduğunu söyleyin.

Genellikle hatalardan çok şey öğreniriz ve uzun vadede bunlar daha iyi olmamızda bize yardımcı olabilirler! Kaybolan bir oyuncak bulmaya çalışmak, bir oyun kazanamamak ya da bağlarını bağlamayı öğrenmek çocuğunuzun zor problemleri çözebilmek için birçok farklı yol düşünmesine yardımcı olabilir!

 

 

Başkalarıyla iyi geçinmek

Farklı çocuklarla tanışmak ve oynamak, çocuğunuzun kendine güven ve sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda sizde oyuncaklarla farklı durumlar oluşturarak yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, “Ayıcık, diğer bebeklere katılmak ve oynamak istediğini nasıl söyleyebilir?” gibi. Masa oyunları gibi dönüşler veya kurallar içeren oyunların oynanması çocukların başkalarıyla nasıl anlaşabileceğini pratik etmesi için iyidir. Bu sayede, daha sonra arkadaşlar edinmek için ihtiyaç duyabilecekleri bazı becerileri denemiş olurlar..

 

Meraklı olmak

Etrafımızdaki şeylerle ilgilenip meraklı olmak, öğrenme için gerçekten önemlidir. Dışarıda olduğunuzda dışarıdaki şeyler, insanlar ve yerler hakkında konuşarak çocuğunuzun doğal merakını teşvik edin.

Sorularını dinlemeye ve cevaplamaya çalışın ve birlikte kitaplara bakarak ya da bilgisayarda bir şeyler arayarak daha fazlasını öğrenmelerini sağlayın. Dünyayı çocuğunuzun gözüyle görmeye çalışın ve gördüğünüz ve duyduğunuz günlük şeyler hakkında konuşun ve merak edin!

 

Küçük büyük herkese başarılar diliyorum hayat boyu! :)

isimsiz yazar
Yazar / 6 Yazı / 11,5K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST