Loading

Çerkes Sürgünü

Çerkes Sürgünü

Ölümün çığlığı bulaşmış sulara

Ne kadar derin olsada sular

Unutturamaz çırpınışları 

İsterse 1000 yıl geçsin 

Ölmüşlerin ruhu susmaz 

 

Diğer denizlere benzemez Karadeniz

Büyük sırlar saklar 

Anlatsa bir türlü 

Anlatmasa başka...

(01.01.2007 - Okan Akça)

Kuzey Kafkasya Halklarının Osmanlı topraklarına yaptığı zorunlu göçlerdir Çerkes Sürgünü.

19. Yüzyılda özellikle 1864 yılında yoğunlaşan Rus katliamı, başta Adigeler ve Abhazlar olmak üzere Kafkas halklarının Osmanlı topraklarına zorunlu olarak göç etmesine sebep olmuştur. Bu katliam sonucunda 1 milyonun üzerinde bir nüfus Osmanlı topraklarına yerleşmek durumunda kalmıştır. 

'' Deniz kenarında yedi yıl boyunca atılmış insan iskeletleri vardı. 

Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı.

Deniz yedi yıl boyunca insan kafataslarını atıyordu.

Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem. ''

(Çerkes sürgününe tanıklık eden yaşlı bir çerkes)

Ortodoksların koruyuculuğunu üstlenen Ruslar asırlardır sorun yaşadığı Çerkesya bölgesini ele geçirmek istiyordu. Burada yaşayan halk gelişime açık bir kültüre sahipti. İleri tarım ve hayvancılık yöntemleri kullanıyorlardı. Rusya burada bulunan halkın en ufak yardımla daha da güçleneceğinin farkındaydı. Bu bölgedeki çoğu müslümanlardan oluşan halkı ya göçe zorlayacak ya da hepsini yok edecekti. Bu amaçla hareket eden Ruslar zaman zaman büyük bozgunlara uğrasa da kabileler şeklinde yaşayan bu halkı savaşacak kişi kalmayıncaya kadar katletti. Hem nüfus hem de teknoloji avantajını kullandılar.

Surg

Savaşamayacak kadar genç ve yaşlı olanlar gemilerle Osmanlı topraklarına 1960 'li yıllarda getirilmeye başlandı. Gemiciler bu seferler başına para aldıklarından dolayı çoğu insanı daha fazla sefer yapabilmek için denizin ortasında suya döktüler. Binlerce insan bu sürgün sırasında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden çoğunluk ise kadınlar, yaşlılar ve çocuklardan oluşmaktaydı. Yaşanan bu zulüm her yıl 21 Mayıs 'ta hatırlanmaktadır. Şimdilerde barışı fısıldayanlar eski ayıplarını insanlık tarihine unutturamayacaktır. 

Günümüzde 6.5 milyon civarında Çerkes Türkiye topraklarında bulunmakta ve bu devletin kuruluşunda kilit roller üstlenmiştir. Tarihin hiçbir döneminde ihanet hastalığına tutulmayan bu onurlu insanlar Türkiye halklarıyla bütünleşmiştir.

Etiketler:
Okan AKÇA
Standart Üye / 5 Yazı / 100,2K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST