Loading

Şubadap Çocuk'la Özgür ve Meraklı Çocuk Şarkıları

Şubadap Çocuk Özgürlük

Konu müzik olunca anlatmaya yazı ile başlamak hep garip gelmiştir. Bir müzik grubunu ya da bir şarkıyı yazarak anlatmanın ne anlamı var ama değil mi? Üstteki şarkıyı dinlemeyip geçtiyseniz şimdi dinleyip tekrar kaldığınız yerden devam edin lütfen.  

...

Çocukken dinlediğiniz şarkıları unutamazsınız. Çocukların algılayışları ile alakası olmayan ne kadar çok şarkı zihninizde hala, bir düşünün. Şubadap Çocuk, işte bu durumu değiştirmek için 2013 yılında, halkların kardeşliğine ve özgürlüğe inanan bir grup genç müzisyen tarafından İzmir'de kurulur.

Şubadap Çocuk şarkılarında doğayı, özgürlüğü, kardeşliği, ekolojik dengeyi, evrimi, emeği, merak etmeyi ve barışı çocuklara öğretiyor. "Baltalar elimizde" yerine "ben o ağacı çok severim" diyorlar. "Meraklı kelebekler" olmalarını istediği çocuklara müzikte yeni seçenekler sunarak ,taze zihinlerine sorgulamayı aşılıyorlar. Konserleri ile de fark yaratan grup, çocukların dilinden gerçekten anlıyor ve onların dikkatlerini nasıl çekeceğini gayet iyi biliyor. Çocuk gelişimine o kadar önem veriyorlar ki, ekiplerinde bulunan pedagog, çocuk tiyatro eğitmeni, rehberlik öğretmeni, psikolog, sınıf öğretmeni gibi çocuktan uzak kalamayan kişilerle yaptıkları şarkıları defalarca değerlendirip öyle albümlerine alıyorlar. Hatta söylediklerine göre yayınladıklarından daha çok şarkıyı çöpe atmışlar.

Grubun şarkılarının bir özelliği de çocuklar tarafından seslendirilmiş olmaları. Gerek koro, gerek solo olarak harika performansa sahip bu çocuklar müzik eğitimlerini de Şubadap Çocuk grubu sayesinde alıyor. Bu bağlamda Şubadap Çocuk bir müzik akademisi olarak da görülebilir. 

Şarkılarının hepsine ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz grup, albüm masraflarını da halk yardımı ile karşılıyor. Yeni bir albüm çıkacağı zaman çeşitli mecralarda duyuru yapılıyor ve gönüllülerin bağışları ile albüm için gerekli olan meblağ toplanıyor. Haydi en azından Spotify'dan onları takip ederek ve dinleyerek katkıda bulunabilirsiniz, hem de daha çok çocuk bu şarkılara ulaşabilir. 

Sizin için en güzel şarkılarını da paylaşalım ki yorulmayın: 

Gdo'ya karşı olan Şubadap Çocuk, çekirdeklerini arayan zavallı domatesin hüzünlü hikayesini anlatıyor. Darwin'in yaşam ağacını anlatan bu şarkıları ile müfredattan kalkan evrimi şarkılarına katıyorlar. Üstelik tüm hayvanlarla akraba olduğumuz fikri ile hayvanseverlik duygusunu çocuklara aşılıyorlar. Gökyüzü kimin? Ağaçlar kimin? Eğer birileri doğamızı çalmak isterse. Dur! Hepsi bizim. Dur! Hepimizin. Su! Bi' beni dinle! Su! Pet şişeye girme!Zeytin ağacı. Ben o ağacı çok severim. Irmaklar özgür akacak! Gökyüzü bize bakacak!Kurbağalar gidince gün doğmuş sineklere.Özgürlük her yerde. Uçalım uçalım değişelim. Meraklı Kelebekler olalım. Bomba yapan bay bilgin, oyuncak yapmayı hiç denedin mi?

 

 

 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST