Loading

Bir Müziğin Türü Nasıl Belirlenir?

Cem KARACA

Çoğu insanın dinlediği müzik aslında onun karakterini yansıtır. Davranışından, olaylara bakış açısına kadar bir çok faktörde dinlediği müzik türünün etkisi vardır. Tabii bu herkes için geçerli değil. Bunu neye dayanarak söylüyorum? Çünkü insanın dinlediği müzik tarzı aslında kendi tarzını da oluşturmuş olur.

 

Metal Müzik Tarzı

 

Peki bi insan müzik tarzını neye göre seçiyor? Bilinç altınızda yatan, duygularınıza tercüman olan müzik türleri sizin müzik tarzınızı belirliyor. 

Peki bu müzik türleri neye göre belirleniyor? Müzik türünün belirlenmesindeki en önemli faktör müziğin ritmidir. Örnek vermek gerekirse; pop müzik yapmak için 80-120bpm arasındaki ritmler tercih edilir. Ritm kendini hemen gösterebilir. 

Ritmin önemini gösteren bir şarkı bırakıyorum

Karadeniz müzikleri ise genelde 7/16, 7/8, 5/8'lik ritmleri tercih etmişlerdir. 

Fakat temposunun ne olduğunu bilsen de bir şarkının sadece temposundan rock müzik mi, yoksa metal müzik mi olduğunu anlayamazsınız. Bunun için Enstürmanlara da bakmamız gerekiyor. Tercih edilen enstürman ritmle birlikte türü az çok ortaya çıkarır hatta belirleye de bilir. Ancak bu kesin bir sonuç vermez. Örneğin Pop bir şarkı da birden elektro gitar solosu ile karşılaşabilrisiniz. Bu yüzden bir de vokale bakıyoruz... Şarkıyı nasıl seslendiriyor. 

 

Şimdi türü belirleyen faktörleri birleştirelim: Ritm + Enstrüman + Vokal  = Müzik Türü

 

 

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST