Loading

Vokal Caza Damgasını Vurmuş Efsane Kadın Vokaller

Caz Müzik Solisti Yağlı Boya

Caz aslında tüm enstrümanlara kendilerini göstermeleri için fırsat tanıyan, bu açıdan çok geniş bir yelpazeye sahip bir müzik türü. Caz'da doğaçlamalar ve entrümanların doğal uyumu bu yüzden çok önemlidir. Hatta takip edilen ritm ve uyum o kadar doğaldır ki adeta suyun akışı hissi kulaklarınızdan vücuduna sızar. 

Vokal caz ise bu doğallığı ve uyumu insan sesi gibi bir enstrüman ile ön plana çıkarır. Buğulu sesleriyle bunun en güzel örneği olan kadın vokallerin şarkılarından seçtiğimiz derleme günün her saatinde kulağınıza yoldaş olmaya hazır. 

 

1. Ella Fitzgerald (1917-1996) - Summertime

Listeye Ella Fitzgerald ile başlamasaydık kötü hissederdik. Caz'ın gidişatını değiştiren bu kadın 59 yıllık kariyerine 70'ten fazla albüm, 50 milyondan fazla satış ve 13 Grammy ödülü sığdırmıştır.

 

2. Sarah Vaughan (1924-1990) - Mean to Me

Vokal olarak Billie Holiday - Ella Fitzgerald arası bir sese sahip olan bu kadını da listede ikisinin arasına yerleştirmek istedik. (Pişman değiliz.)

3. Billie Holiday (1915-1959) - Strange Fruit

"Buğulu ses" denildiğinde akla gelen, her dinlediğinizde kulaklarınızdan damar yolu açan bu kadını keşfettikçe; dünyada geçirdiği vaktin ne kadar yetersiz olduğunu düşünüyorsunuz. 

4. Doris Day (1922-...) - Sentimental Journey

Sanıyoruz Tanrı bu kadını sanat için yaratmış. Kariyerine dans ile başladıysa da ayağı kırılınca müziğe yönelmiştir. Aynı zamanda ödüllü bir aktris olan Doris Day, caz müziğin siyahi dünyasında kendisine özel yer ayırılmış beyaz şarkıcılardan biridir. 

5. Dinah Washington (1924-1963) - Mad About the Boy

Bir barda şarkı söylerken keşfedilen, yokluğun ve zenginliğin en uçlarını sığdırmayı başardığı 39 yıllık ömründe vokal caz'ın en güzel örnekleri sunmuştur. 

 

5. Etta James (1938-2012) - At Last

Hazırladığımız bu listeyi sadece kendisinin şarkılarıyla oluşturabilirdik ve inanın içimiz hiç sızlamazdı. İşte öyle bir kadındır. 

6. Shirley Horn (1934-2005) - I Watched You Sleep

Şarkılarını Miles Davis'e duyduğu aşkla söylediği söylenir. İhtişamlı sesi sizi öyle sakinleştirir ki bir anda nerede olduğunuzu utunursunuz. (Hit The Road Jack cover'ını şiddetle öneririz) 

7. Nina Simone (1933-2003) - Feeling Good, Sinnerman, I Put a Spell On You

Şimdi siz şu soruyu sorabilirsiniz:"Bu kadın neden listenin başlarında değil?"

-Hangi şarkısını seçeceğimize karar veremedik kardeşim. 

8. Abbey Lincoln (1930 - 2010) - Afro Blue

Kariyeri boyunca ön plana çıkmak istemediği için birçok cazseverin belki de adını hiç duymadığı bu kadına bir kulak vermenizi isteriz. 

9. Nancy Wilson (1937-...) - The Masquerade is Over

Soul ve Caz arasındaki arafta kalmış bu kadın kendine has tarzı ile özgürlüğünü ilan etmiştir. 

8. Eartha Kitt (1927-2008) - C'est si Bon

Siz onu "Üsküdara Gideriken" cover'ı ile de biliyor olabilirsiniz; ancak kendisi bir süre Türkiye'de çalıştığı için repertuarında oldukça fazla Türkçe şarkı bulunmaktadır. 

Usku Dara

 

Bu listeyi Spotify uygulamasından takip etmek için: 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.

Fırat C. 08 Haziran 2018 - 21:58:52

Yanıtla

Müzikler süper, emeğine sağlık..

Umut Utku TAŞDEMİR 13 Haziran 2018 - 10:35:04

Yanıtla

Teşekkür ederim :) Sonraki listelerde buluşmak üzere.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST