Loading

Papağan Teoremi

Kitap Tanıtımı

Denis Guedj - Papağan Teoremi

Papağan Teoremi

 

Kitabımızın yazarı Denis Guedj. Fransa vatandaşı olan yazarımız bilim tarihi profesörlüğü yapmış ve aynı zamanda matematik çalışmalarını sürdürmüştür. 2010 yılında vefat etmiştir.

 

Kitabı okurken heyecanınızı kaybetmenizi istemedigimden çok detaya girmeden gerekli bilgileri vereceğim.

 

Kitap, matematik üzerine yazılmıştır. Ancak bu bilgiden yola çıkarak kitabın durağan bir anlatıma sahip olduğunu zannetmeyin. Matematiğin serüveni, olağandışı olaylarla çok güzel bir şekilde harmanlanmış ve gayet akıcı bir şekilde ilerliyor. Şunu da belirtmek isterim: Kitabın başlığı sembolik bir başlık değil. Papağan bire bir olaylara dahil ediliyor. Kitabı diğer anlatımlardan farklı kılan durum da bu. Bu sayede  olağanüstü  olaylar ortaya çıkıyor ve akıcılık sağlanıyor. Kitap için, gerçek olan ve gerçek olmayan olayların güzel bir karışımı diyebiliriz.

 

Matematikle ilgili milattan önceki çalışmalardan başlayıp günümüz çalışmalarına kadar yer verilmiştir.Bu sayede rahat bir şekilde matematiğin zaman içerisinde nasıl bir gelişim kaydettiğini görebiliyorsunuz.Tanımlar, formüller ve ispatlar anlaşılır bir şekilde anlatılmış. Kıtabı okurken  ek olarak yapacağınız çalışmalar, matematiği sizin için daha çekici hale getirecektir.

 

Çoğu zaman 'Bu matematik  pratikte ne işe yarar?' diye sorarız kendimize. Bu kitabın buna  da cevap verdiğini göreceksiniz. Matematiğin ezberden ve kağıt üstündeki karalamalardan ibaret olmadığı gözler önüne serilecektir.

 

Kitapta  tarihe damgasını vurmuş onlarca bilim insanı anlatılıyor. Olay akışı icerisinde kendinizi bu insanların yerine koymaya calışırsanız  verilmek istenen duyguyu daha rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Ve belki de kitabı bitirdiğinizde  bu kişilerden birini kendi kahramanınız olarak seçersiniz. Ben Hypatia ve Archimedes arasında kararsız kaldım açıkcası :)

 

Matematiğiniz pek iyi değilse ama ilgi duyuyorum, bir yerden başlamak istiyorum acaba anlar mıyım ?  diyorsanız hiç çekinmeyin. Okumaya başlayın. Bazı konuları rahat anlamanız için iyi bir matematik seviyesine sahip olmanız lazım ama korkmayın. Çabalayıp üzerine gittikçe düğümler de çözülecektir. Önemlli olan pes edip erken bırakmamak.

 

Kitapta sadece matematik değil,aynı zamanda matematik tarihi anlatıldığını da unutmayın. Olaylarda geçen yerleri, karakterleri ek bir çalışmayla araştırıp okumanıza devam ederseniz çok daha şaşırtıcı olacağına eminim…

 

Umarım sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bir yazı olmuştur :)

Hazırlamış Olduğum Sesli Anlatım:

Mahmut Can
Standart Üye / 8 Yazı / 49,1K Okunma

İstanbul Teknik Üniversitesi/Makina Mühendisliği Öğrencisi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST