Loading

Hiç Yaşamamış Olması Muhtemel 10 Tarihi Karakter

Shakespeare

İnsanların kahramanlara olan inanma isteği doğuştan gelir. Hep bir kurtarıcı, hep bir doğaüstü güç arayıp durmak insanlığın doğasında vardır. Ancak inandığımız kahramanların ne kadarı gerçek hiç düşündünüz mü? 

1. Mulan

Disney, Mulan efsanesini bizlere tanıttı ama, Mulan zaten Çin edebiyatında genişçe yer alan bir konu idi; bir savaşçının kızının bir erkek gibi giyinmesini ve babasının yanında savaşmasının hikayesi. Mulan'ın bunları yapana gerçek bir insan olduğu yaygın olarak kabul edilir ancak bunu söyleyebilmek için yeterli kanıt yoktur. 

Mulan'ın antik Çin'den gerçek bir kadın savaşçı olan Wei Huahu'ya dayanan bir yapım figürü olabileceğinden bahsedilen birkaç kitap mevcuttur, ve bununla beraber birkaç şarkı da Mulan'dan bahseder. Ancak Çinlilerin çoğu tarafından efsane olduğu kabul edilen Mulan'a dair somut bir kanıt mevcut değildir. 

2. Shakespeare

Shakespeare'in gerçek olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Araştırmalar gösteriyor ki gerçekten Shakespeare diye birisi yaşamıştır, ama tüm bunları yazanın o olabileceği düşünülmemektedir. Hatta tarih, politika ve hukuk hakkında bu kadar bilgisi olması ve bu kadar yazmış olması ihtimalioldukça düşük olduğu düşünülmektedir.  

Shakespeare ile ilgili bir başka gerçekçi teori ise gerçekten böyle bir yazar olduğu, gerçekten çok güzel şiirler, oyunlar ve hikayeler yazdığı ancak ölümünden sonra hayranlarının onun mahlasını kullanarak adını devam ettirmeye çalıştığıdır. 

3. Robin Hood

Efsanevi İngiliz halk kahramanı Robin Hood, Sherwood Ormanı'ndaki çetesinin de yardımı ile zenginden çalıp fakirlere vermesiyle tanınır. Ancak Robin Hood'un yaşadığı düşünülen zaman dilimi o kadar geniştir ki gerçek bir kişi olması ihtimali şüphe uyandırır. 

Robin Hood diye birisi gerçekten var mıydı? Yoksa birden fazla hırsız onun adını kullanarak halkına yardım mı etti bilinmemektedir. Ancak Fulk FitzWarin adında dönemin İngiltere Kralı'na başkaldıran bir soylu var ki hikayesi Robin Hood'un hikayesine oldukça benzemektedir ve Robin Hood'un gerçekte o olduğu düşünülmektedir.

4. Konfüçyüs

Herkes Konfüçyüs'ten birkaç güzel söylem okumuştur. Çin'in Sokrates'i olarak anılan bu adamın aslında uydurma olduğuna dair ya da aynı Shakespeare olayında olduğu gibi takipçileri tarafından yazılanların onun adı altında toplandığı düşünülmektedir. Cevapladığından çok soru sorduran Konfüşyüs'ün varlığının kendisi de bir soru işaretidir. Gerçekten de Konfüçyüs adında birisi yaşamıştır; ancak husursuz bir idealist ve iddialı bir politikacı olarak tanınan bu adamın yazılarının da birbiri ile çelişiyor olması yazdıklarının kendisine ait olması olasılığını azaltmaktadır. 

5. William Tell

İsviçreli bir halk kahramanı olan William Tell biricik çocuğunun hayatını gereksiz yere tehlikeye atmasıyla bilinir. William Tell iddiaya göre 14. yüzyılın başlarında yaşamıştır; ancak hikayesi bütünlük olarak ve ilerleyiş olarak bir Viking efsanesine oldukça benzediğinden gerçekliği kabul görmez. 

6. Sun Tzu

Savaş Sanatı kitabının yazarı olarak bilinen Sun Tzu'nun gerçekte yaşayıp yaşamadığı bilinmemektedir. Kitabın ise askerler tarafından bu isim kullanılarak anonim olarak yazıldığı düşünülmektedir. 

Bir başka iddia ise, Sun Tzu'nun yazmaya başladığı kitabı askerlerinin tamamladığı ve geliştirdiğidir. 

7. Homeros

İlyada ve Odisseya kitaplarının yazarı bu ünlü Yunan tarihçi, yazar ve şair, gerçekte yaşayıp yaşamadığı bilinmeyen tarihi figürlerden birisidir. Hatta Homeros'un kör olduğuna ya da gerçekte bir kadın olduğuna dair kayıtlar dahi vardır ancak son kanıtlar Homeros'un tek bir kişi değil bir grup kişi olduğunu ve yazılarının bölümlere ayrılarak bu kişiler tarafından yazıldığı düşünülmektedir. 

8. Kral Arthur

Hepimizin aşina olduğu bu İngiliz Kral'ın da Excalibur'un da gerçekte varlığına dair herhangi bir somut kanıt bulunamamıştır. 

Bazı kaynaklar ünlü Romalı komutan Lucius Artorius Castus'un gerçekte bu kişi olduğunu söylemektedir. 

9. Pisagor

Evet yanlış duymadınız. Pisagor'un da gerçekte yaşayıp yaşamadığı bilinmemekle beraber. Konuyla ilgili birkaç kitapta Pisagor'un keşfettiği düşünülen birçok matematiksel kuralın aslında öğrencileri tarafından keşfedildiğinden bahsedilmektedir. 

10. Kunta Kinte

Yılmaz bir özgürlük savaşçısı bu zat hakkında yaşadığı dönemde o kadar çok haber yapılmış ki, Kunta Kinte gerçekten bir kişi mi yoksa kaçan kölelere verilen bir takma isim mi kimse gerçekten bilmemektedir. 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST