Loading

Cengiz Han Hakkında İlginç Bilgiler

Cengiz Han

Cengiz Han, 1162 yılında Moğolistan İmparatorluğunun Delün-Boldak bölgesinde doğmuştur. Tam adı Genghis Khan olarak kayda geçmiştir ve İki Deniz anlamını taşımaktadır. Kendisi Moğol Komutan, Moğol Hükümdar ve Moğol İmparatorluğunun kurucusudur.

Cengiz Han Temsili Resmi

50km'de bir at çiftliği kurarak kendi haberleşme ağını kurmuştur. Kurduğu bu ağ sayesinde bir mesajı, bir haftada Çin'den Mısır'a taşımayı başarmaktadır. Böylece iletişim konusunda büyük bir avantaj sağlamıştır. Ancak haberciler, yolculukları sırasında farklı bölgelerde bulunan bakterileri doğrudan batıya taşımıştır. Farklı hava koşullarında evrimleşen bakteriler farklı hastalıkları tetikleyerek, batıdaki insanların veba hastalığına tutulmasına neden olmuştur. Cengiz Han, hiç gitmediği Avrupa'nın %65 nüfusunun veba sebebiyle ölmesine neden olmuştur.

Kurduğu iletişim ağına hitaben bir şiir yazmıştır.

Bir çivi kaybolduğu için, bir nal kayboldu.
Bir nal kaybolduğu için, bir at kayboldu.
Bir at kaybolduğu için, bir atlı kayboldu.
Bir atlı kaybolduğu için, bir haber kayboldu.
Bir haber kaybolduğu için, bir savaş kaybedildi.
Ve bir savaş kaybedildiği için, bir imparatorluk yok oldu.
Ve tüm bunlar sadece, bir çivi kaybolduğu için yaşandı.

 

Tarihte psikolojik savaş ve kimyasal savaş kavramlarını başlatan ilk kişidir. Şöyle ki: Cengiz Han her zaman bir şehre girmeden önce elçisi ile haber gönderir ve şu mesajı iletirmiş.

"Teslim olursanız tüm erkekleri öldürürüz, Yaşlılara, çocuklara ve kadınlara dokunmayız. Ancak direnirseniz, hepinizi öldürürüz!"

Ayrıca savaş bittikten sonra öldürdüğü insanların kafalarından piramit yapması ile ünlüdür ki buna Cengiz Han Piramiti denir. 

 

Cengiz Han - Savaş Temsili

 

Barbar kimliği o kadar ön plandadır ki yaktığı söylenen çoğu kütüphaneyi yakmamış, aksine eserlerini korumaya çalışmıştır. Fakat yine de yaktığı söylenen kütüphaneler dilden dile dolaşmıştır. Cüveyni ve Hülagü arasında geçen konuşmaların kaydı sayesinde kitaplara değer verdiklerini ve sadece propoganda kitaplarını yakmayı hedeflediklerini dile getirmiştir. Ancak Cüveyni her ne kadar propoganda kitaplarını yaktığını söylese de durumun öyle olmadığı ortadadır. Kitabının üçüncü cildinde yararlandığı eserler arasında Hasan Sabbah'ın inanç esaslarını anlatan Sergüzeşt-i Seyyidina adlı eserde mevcuttur.

Sanılanın aksine, bilime, okuma yazmaya ve mühendisliğe önem vermiştir. Bu amaçla özel bir alfabe yaptırıp çocuklarının ve askerlerinin okuma yazma öğrenmesini sağlamıştır. Ayrıca kuşatmalardan önce bu birliğinde bulunan mühendis askerlerle toplantılar yaparak kuşatmaları planlarmış.

Cengiz Han - Savaş Haritası

Kırk milyona yakın insanı katlettiği için dünyanın iklimini değiştirmiştir. Emrindeki Moğol orduları dnyanın %22'sini fethetmiş ve kırk milyondan fazla insanı öldürmüştür. Böylesine büyük bir katliamdan sonra geniş bölgelerde nüfusun seyrekleşmesi ile sürümeyen tarlalar ormanlara dönüşmüş ve bu ormanlar atmosferden daha fazla karbonun temizlenmesine neden olmuştur. Moğol istilasının bu çevreci yönüyle atmosferden temizlediği yediyüz milyon ton karbon, bugünkü küresel benzin tüketimiyle üretilen karbon miktarına eşittir. Bu araştırmanın sonucunda Cengiz Han, "İlk Küresel Soğutma Yapan Kişi" ünvanını almıştır.

Küresel Isınma

Cenginz Han'ın, Asya'yı ve Avrupa'yı birleştirmesiyle sınırlar ve gümrükler kalkmış, Asya'daki iktisadi yapı değişmiştir. Halklar arası ticaret artmıştır. Her iki kıta arasındaki bilgi akışını kısa bir süre de olsa sağlamıştır. Asya ve Avrupa'yı bir birine bağlamasından dır ki adının anlamı iki denizdir. Bu globalizmin yarattığı etkileşim insan ırkının bir nebze de olsa karışmasına sebep olmuştur. Ticaret yolu onun için o kadar önemliydi ki; rivayete göre; cebinde bir kese altın olan bakire bir kız, Anadolu'dan Japonya'ya başına bir kötülük gelmeden seyehat edebilmektedir. 

 

Moğollar, Kazaklar, Kırgızlar, Çinliler Özbekler, Cengiz Han'ı ataları olarak kabul etmektedir. Cengiz Han tatarları, babasını katlettikleri için hiç sevmemesine rağmen tatarlar da ataları olarak kabul etmektedir.

 

Cengiz Han Atlı Heykeli - Moğolistan

 

Muhammed Harzemşah'a yazdığı bir mektupta  "... çok Türk beyini yendim, seni de yenerim..." demesinden anlaşılıyor ki kendisini Türk saymıyormuş. Ancak ailesindeki isimlerin Türk olması ve çocukları ile torunlarının kendinlerini Türk olarak tanıtmasından dolayı geniş bir kitle tarafından Türk olarka kabu edilmektedir. Bu bilgiye dair fikirler de Moğol ve Türklerin kardeş olduğu yönündedir.

Söylentilere göre; Cengiz Han öldüğünde büyük hazineler kırk at ve kırk bakire kız ile birlikte gömülmüş, onu gömenler mezarı bulunmasın diye saatlerce üzerinden at ile geçmiş sonra da uzak diyarlara giderek kendilerini öldürmüşlerdir. 

Kimileri ise sütten kesilmiş bir devenin annesinin gözününün önünde kurban edildiğini ve kurban edilen yere gömüldüğünü söylerler. Bu olaydan dolayı deve hergün yavrusunun mezarına gidermiş, böylece devenin ayak izleri karışırmış. ve mezarının yeri bilinemez hale gelmiştir.

diğer bir söylenti ise şöyle der; öldüğünde tabutu mezarına götürülürken, yol üstündeki herkes Ulu Kagan'a kendisini kurban etmiştir. Bu oldukça onurlu ve herkesin elde etmek istediği bir mertebe olarak kabul edilmiştir. Bu durum, mertebe inancının çıkarılma sebebine bağlanır.

 

"Ben Hanlar Han'ı Cengiz Han, hepinizin hanıyım!" eşini göstererek; "Bu da benim HAN IM" diyerek, kadınlar için kullanılan hanım hitap şeklinin kullanılmasını sağlamıştır.

 

Cengiz Han'ın beş binden fazla evliliği olmuştur ve günümüzde her yüz kişiden yirmiikisinin Cengiz Han'ın genlerini taşıdığı düşünülmektedir.

İslam coğrafyasında Deccal olduğu düşünülmektedir. bunun sebebi ise islam fetihlerine engel olması ve islam egemen coğrafyada kazandığı savaşlar ve yaptığı kıyımlardır. Ancak müslüman olması sebebiyle kimseyi öldürmemiş ve dini sebeplerden dolayı kimsenin öldürülmemesini emretmiştir.

 

İlginç Cengiz Han Kanunları

 

1. Su kaynaklarını kirletenler idam edilir.
2. Çevreyi kirletenler idam edilir.
3. Hiçbir dine ayrımcılık yapılmayacaktır. Bütün dinlere saygı gösterilecektir. Tanrıya inanmak hedeftir.-
4. Eğer bir yolcu, yemek yiyenlerin yanından geçerse, diğerleri onu yemeğe çağırmalıdır. Yolcunun yemek yemesine engel olanlar cezalandırılır. 

Çevreyi Koruma

Türk coğrafyasında o kadar büyük bir figürdür ki; Sovyet Rusya onun varlığını hafızalardan silmek için ve hakimiyetindeki Türk soylarının milliyetçi duygularını bastırmak için; sözlü ve yazılı olarak "Cengiz Han" ismini kullanma yasağı getirmiştir.

Ek: Cengiz Han Kanunları ile ilgili geniş bir inceleme yazısı için tıklayınız.

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.

Emre AKKAYA 08 Haziran 2018 - 21:57:01

Yanıtla

Çok güzel olmuş, eline sağlık.

Emre Akgümüş 13 Eylül 2018 - 09:24:54

Yanıtla

Şahane bir yazı, ellerine sağlık.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST