Loading

Uyumakta Zorluk Çeken Bebekler İçin 10 Kitap Önerisi

uyku kitabı okuyan bebek

Uykuya dalamamak her bebek/çocuk için belli dönemlerde sıkıntı olabilmektedir. Bu konuda yapılması gerekenlerden birisi de uykudan önce yapılan rutin aktivitelerdir. Kitap okumak da bu rutin içinde mutlaka yerini almasını gereken aktivitelerin başında gelir. 

İşte sizlere uykuya dalmayı çocuk oyuncağına çevirecek birkaç kitap: 

1. Güvercin Geç Yatmasın

"Geç yatmak hakkımız, söke söke alırız."

Susam Sokağı'nın yaratıcılarından Emmy Ödüllü bir yazar olan Mo Willems'ın imzasını taşıyan bir kitap Güvercin Geç Yatmasın. Düzenli bir şekilde çocuğunuzun ilgisini çekecek şekilde okuduğunuzda, son sayfayı kapatmanızla miniğinizin gözleri ağırlaşmaya başlıyor. 

Kitaptaki inceliklere dikkat çektiğinizde çocuğunuzun kitabı nasıl özümsediğine şaşıracaksınız. Örneğin güvercin esnediğinde siz de esneyin, güvercin su istediğinde çocuğunuza su verin ya da güvercinin her yatmamak için direnişinde, çocuğunuzla onu ikna etmeye çalışın. 

Kitap 18 ay üzeri çocuklar için uygundur. 

2. Uyumak İsteyen Tavşan

Bu kitabın tüm dünyada en çok satan kitap olmasının bir sebebi var. Zaten kitabın kapağındaki slogan da oldukça iddialı: "Çocuğunuzun bu kadar kısa sürede uykuya daldığına inanamayacaksınız." 

İsveçli davranışçı psikolog ve linguist Carl-Johan Forssen Ehrlin imzalı Uyumak İsteyen Tavşan, çocukları psikolojik telkin yöntemi ile uyumaya ikna ediyor. Tabii bunun gerçek olması için kitabı, kitaptaki yönergelere uygun şekilde okumanız gerekiyor. Örneğin italik harflerle yazılan kelimeleri bastırarak söylemeli ya da parantez içinde size yapmanız gerektiği söylenilen (esnemek gibi) eylemleri yapmanız gerekiyor. Ayrıca kitabı kısık ve sakin bir tonda, düşük ışık altında okumanız da oldukça fayda sağlıyor. 

Kitabı deneyenlerin çocuklarının ortalama uykuya dalma süresi 12 dk imiş. Umarız ortalamayı düşürürsünüz. 

Kitaptaki resimlerin hafif grotesk oluşu ve çokca yazı içermesi sebebi ile 2 yaş üzeri çocuklar için uygundur. 

3. Babam Uyumak Bilmiyor

Ya her gün uyutmaya çalışılan kişi bir baba, uyutmaya çalışan da çocuk olsaydı? Paralel evrende geçen bu hikayede işler aynen böyle gelişiyor. Coralie Saudo'nun yazdığı bu kitapta Kris Di Giacomo'ya ait çizimler o kadar tatlı ki çocuğunuz kendisini bir anda hikayenin içinde buluyor. Kitabın ana fikri anlaşıldığında ise çocuğunuz sizi uyutmaya çalışmaya başlıyor ve siz onu uyutmaya çalışırken neler hissettiğinizi anlamaya başlıyor.

Sakın öç alma duygusuyla uyumamakta diretmeyin!🙂 

Kitabın dilinin hafif oluşu ve anlaşılabilir olması sebebi ile 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. 

4. Uyku Vakti Babişko

"Babam Uyumak Bilmiyor" isimli kitapla aynı evrende geçen bu kitapta da minik kızımız babasını uyutmaya çalışıyor. Dave Hackett imzalı bu kitapta çocuklar kendilerini hikayeye o kadar kaptırıyor ki hem size telkinler vermeye başlıyorlar hem de "deli deliyi görünce sopasını saklar" misali uykuya direnmeyi kesiyorlar. 

Kitabın dilinin hafif oluşu ve anlaşılabilir olması sebebi ile 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. 

5. Uykuya Dalamayan Minik Yediuyur'un Hikayesi

Yediuyur isimli hayvanı hiç duydunuz mu bilmiyorum. Bilmiyorsanız çok normal çünkü bu hayvanlar geceleri aktiftir ve gözden uzak yaşarlar. (İsimlerinin yediuyur olmasının sebebi yedişerli gruplar halinde kış uykusuna yatmalarıymış.)

Gececil olan bu hayvanın bir uyku kitabının kahramanı olması kadar doğal bir şey yoktur sanırım; ancak kahramanımızın dalmaya çalıştığı uyku kış uykusu. Diğer hikayelerden farklı olarak uyumak isteyen bu yediuyur, annesinin de zorlamasıyla iyice baskı altında hissediyor kendini. 

Çizimleri Kerstin Schoene'e ait olan Sabine Bohlmann imzalı bu kitapta, çocuğunuzla yediuyurun uyumasını sağlamaya çalışırken siz de uykuya yaklaşacaksınız. 

Çocuklar üzerinde stres oluşturabilmesi ihtimalini göz önüne alarak 4 yaş ve üzerine uygundur. 

6. Uyan Walter

Hep çocuklarımızı uyutmaya çalışıyoruz, peki tam tersi her yerde uyuyakalan, uykuyu çok seven bir çocuk olsaydı ne yapardık? Walter'ı uyandırmaya çalışan kent sakinleri bu sorunun cevabını arıyor.

Olur olmadık her yerde bir anda uykuya dalan Walter ile işler sürekli karışıyor. Walter trafiği birbine katıyor, uyumaktan oyun oynayamıyor, yemek yiyemiyor, resim yapamıyor. Doğum gününde bile uykuya dalan Walter eğlenceyi kaçırıyor.  

Siz uyumaya çalışırken Walter'ı uyanık tutun ki hayata karışsın. 

Lorraine Francis'e ait bu kitap mizahi dili ve komik çizimleriyle çocukların ilgisini çekiyor. 

Hikayenin karmaşıklığı ve ters algılanması ihtimali nedeniyle 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. 

 

7. Kaplan Uykusu

"Bir zamanlar güneş battığında bile uyumak istemeyen küçük bir kız varmış."

Hikaye standart başlasa da karşısında onu "uyumaya zorlayan" değil de onu "anlamaya çalışan ve akışına bırakan" bir anne olunca işler biraz değişiyor. 

Küçük kızımızın uykuyu sorgulaması da olaya başka bir boyut kazandırıyor. Sahi dünyadaki her canlı uyur mu?

Mary Logue'un yazıp Pamela Zagarenski'nin mükemmel resimleriyle desteklediği bu kitabı okurken diğer canlıların uykuları mercek altına alınıyor. 

Hafif karmaşık çizimleri nedeniyle 2 yaş üzeri çocuklar için uygundur. 

8. Uykusunu Arayan Çocuk

Uykusu kaçan bir çocuğun maceralarını anlatan bu kitapta kahramanımız uykusunu bulmak için neler yapmıyor ki? Sokak sokak gezen uykusuz çocuk, uykusunu her gördüğü canlıya soruyor ama nafile. Sonunda anlıyor ki ne kadar ararsa arasın uykusunu bulamayacak, bunun yerine akışına bırakıp sakin olursa uykusu kendiliğinden gelecek. 

İrem Uşar’ın yazdığı ve Merve Atılgan’ın resimlediği bu kitap ve tatlı karakteri beğeninizi kazanacak. 

Kitap 3 yaş üzeri çocuklar için uygundur. 

9. Uyku Ağacı

Hepimizin uykuya direnen çocuğunda aşina olduğu; "susadım", "çişim geldi", "acıktım", "daha herkese iyi geceler demedim" gibi bahanelerle uykuyu atlatmaya çalışan kahramanımızın adı bu kez Nil. Nil uyumamak için binbir bahane üretirken diğer varlıkların gece neler yaptığını da görüyor. Uyuyan ve uyumayan herkesi gözleyen Nil sonunda uykuya dalmaya karar veriyor. 

Seza Kutlar Aksoy’un yazdığı ve Serap Deliorman’ın resimlediği Uyku Ağacı'nın düşsel öğeleri çizimlerine de yansımış. 

Hafif karmaşık çizimleri ve karmaşık düşşel öğeler nedeniyle 3 yaş üzeri çocuklar için uygundur. 

10. Esneme Kitabı

Esnemekle uyku arasındaki bağı hepiniz tahmin edersiniz. Evrimsel kaynağı sebebiyle esnemek bulaşıcıdır ve durdurulamaz. Uzmanlar esnemenin, insanlığın erken dönemlerinde çocukların ve bebeklerin ailelerinin uyku temposuna uyabilmesi için gelişmiş bir işaret olduğunu düşünüyorlarlar. Ayrıca ebeveynleri esneyen çocukların uykuya daha çabuk daldığına dair kanıtlar mevcut. 

Esnemenin gücünün farkında olan kitabın sloganı da "Esnemek durdurulamaz!"

Kitabın ana karakteri esneyerek yola çıkan ve olanları aktaran küçük bir sinek. Sineği parmağınızla takip ettikçe esneyip, esnedikçe uykuya yaklaşacaksınız. 

Marco Viale imzalı bu kitapta çocuğunuz, bir yandan olayları takip ederken diğer yandan her sayfada esneyerek çaktırmadan uykuya yaklaşacak. 

Kitap 2 yaş ve üzeri için uygundur. 

 

Bonus: Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

"Denizlerin derinliğinden ormanların kuytusuna, savaş meydanlarından şaşaalı saraylara, hastanelerden gökyüzünün sonsuz maviliğine, dünyanın ve zamanın her köşesinden kendilerine dayatılan kurallara ve geleneklere isyan etme gücü bulan kadınların hikâyeleri bunlar. Prenslerini bekleyen değil, kaderlerini ellerine alan prenseslerin hikâyeleri..."

Toplumun kadına bakışını değiştirmek, kadının toplum zihnindeki yerini değiştirmenin yolu çocukların eğitiminden geçiyor. Ataerkil yaklaşımların kırılıp kadının erkekle eşit statüye ulaşması için öncelikle önyargıların kırılması gerekir. İşte bu kitap, toplumun erkek işi dediği her şeyin cinsiyetten bağımsız olarak, çalışma ve inançla ne kadar harika işler yapılabildiğini gösteriyor. Bu yüzden anti-prenses yaklaşımla çocukların cinsiyete bakışını değiştiren "Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler", çocuklarınızın bazı meslekleri sadece erkeklerin yaptığını düşünmemeleri için yalnız kızlarınıza değil oğullarınıza da okumanız gereken bir kitap. 

Kitabın hedefi çocuklar olduğu için ve hikayeler tek sayfaya sığdırılmaya çalışıldığından kitap biraz kısa ve sığ gelebilir ancak böyle bir kitabın varlığı, binlerce çocuğa ulaşması ihtimali bile bu sığlığı katlanılır hale getiriyor. 

İkincisi de çıkan Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler, Elena Favilli ve Francesca Cavallo imzalı. 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST