Loading

Güneş Aniden Kaybolsaydı Neler Olurdu?

Güneş Fırtınası

Eğer Güneş bir anda ortadan kaybolsaydı ilk 8 dakika kadar endişelenecek bir şeyiniz olmazdı. Sonrasında da Dünya'daki hayat birdenbire yok olurdu diye düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. 

Güneş'ten Çıkan Işığın Dünya'ya Varış Süresi

Güneş'ten çıkan ışınlar kabaca 8 dakika içinde Dünya'ya ulaşırlar. Bu yüzden Güneş birden yok olsaydı ilk 8 dakika hiçbir şeyden haberimiz olmadan gökyüzünde Güneş'i görmeye devam ederdik.

Peki ya yer çekimi? Güneş sistemi kararlılığını Güneş'in devasa kütlesinin çekim gücüne borçludur. Bu kütle birden ortadan kalksaydı muhtemelen yörüngesinde dönen gezegenler de dağılırdı ve çarpışırdı. Ancak merak etmeyin, ilk 8 dakika bunu da hissetmezdiniz. Çünkü Einstein'in meşhur Görelilik Kuramına göre yer çekimi etkisi de ışık hızı ile aynı hızda ilerler. 

Sekiz Dakika'dan Sonra Neler Olur?

Anladık ki Güneş kaybolsa da 8 dakika kadar daha güvendeyiz. Peki 8 dakikadan sonra neler olur? 

Bir süre daha hidroelektrik, jeotermal, termik ve muhtemelen rüzgar santrallerinin sağladığı elektrik enerjisi ile gündelik işlerimize devam edebiliriz. 

Dünya'dan yansıyan Güneş ışıkları atmosferi hemen terk edemeyeceği için gökyüzünü bir saat kadar daha mavi olarak görürüz.

Fotosentez duracağından bitkilerin büyük bir çoğunluğu birkaç gün içinde ölürler. Ancak güçlü yapıya sahip bazı ağaç türleri uygun koşulların devamı olması halinde birkaç on yıl daha hayatta kalabilirler. 

Birkaç gün içinde sıcaklık düşmeye başlar. Takip eden 1-2 hafta içinde yüzeyde kalan bütün insanlar ölür. Birkaç ay sonra da denizler ve okyanuslar donmaya başlar. Dünya'daki bütün suyun donması ise en az bir yüzyıl alacaktır; ancak bunu görme şansınız pek olmaz. Zira atmosfer o kadar süre dayanamayıp dağılacağından, Dünya uzaydan gelen radyasyonla kavrulacak ve amaçsızca uzay boşluğunda dolaşan organik bir çöplük küresi haline gelecektir. 

Ha unutmadan! Korkmanıza gerek yok. Şanslısınız ki Güneş, şimdilik herhangi bir yok olma belirtisi göstermiyor 😊 

 

Kaynak: https://curiosity.com/topics/what-would-happen-if-the-sun-disappeared-curiosity/
 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST