Loading

Mars'ta neden yaşam yok?

Mars'ta gün batımı

Mars, güneş sisteminin yaşam kuşağında yer alıyor. Bu nedenle uzay ajansları Mars'ta yaşam olup olmadığını yıllardır araştırıyor. 

 

Mars ve Dünya Manyetik Alanları

Mars'ta niçin yaşam koşulu oluşmuyor?

Mars çok küçük bir gezegendir ve kayda değecek kadar manyetik alana sahip değil. Dolayısıyla ısıyı muhafaza edecek atmosfere de sahip değildir. Elbette bir atmosferi var tabi. Ancak bu atmosfer, dünya atmosferi ile kıyaslandığında dünyanın binde biri kadardır. Böylesine ince atmosfere sahip olan gezegende yaşama dair kalıntıları bir kenara bırakalım, bir damla suyu bile içinde tutamamaktadır.

Mars ve Dünya Atmosferi

İnce atmosfer tabakasından dolayı, gündüzleri ortalama sıcaklığı -20 derece iken, akşamları bu sıcaklık değeri -90 dereceye kadar düşmektedir.  Eğer Mars'ın atmosferi biraz daha kalın olsaydı, şuan Mars'ta ortalama sıcaklık değerleri 8-10 kadar olabilir ve yaşama elverişli serin bir ortama ev sahipliği yapabilirdi

 

Ama maalesef Mars'ın kaderinde bunlar yok....

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..

Umut Utku TAŞDEMİR 08 Haziran 2018 - 16:59:25

Yanıtla

Aslında Mars'ın atmosferini tutamamasında Mars'ın kütlesinden çok, "Ay" gibi bir uydusunun olmaması sebep olarak gösterilirdi. Belki yanlış ya da eksik biliyor olabilirim ama etkenlerden birisinin bu olduğuna eminim.

Emre AKKAYA 08 Haziran 2018 - 17:16:28

Yanıtla

Yaşam koşullarının oluşmasında büyük yardımı dokunurdu bir Ay'a sahip olmasının. Atmosferin büyük bir kısmının yok olması ile ilgili olarak da hafızamda kalan teorilerden bir tanesi; geçmişte kuvvetle gerçekleşen Güneş Fırtına(lar)ının olması.

Okan AKÇA 11 Haziran 2018 - 21:56:27

Yanıtla

Kim diyor yasam yok diye daha yeni tek hücreli canlılar keşfedildi. Dur daha sen onlar evrilecek oranın atmosferine uyum sağlayan canlılar ortaya çıkacak :)


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST