Mars'ta gün batımı

Mars'ta neden yaşam yok?

Astronomi

10 Eylül 2018 17:17

 

90

Paylaş:

Mars, güneş sisteminin yaşam kuşağında yer alıyor. Bu nedenle uzay ajansları Mars'ta yaşam olup olmadığını yıllardır araştırıyor. 

 

Mars ve Dünya Manyetik Alanları

Mars'ta niçin yaşam koşulu oluşmuyor?

Mars çok küçük bir gezegendir ve kayda değecek kadar manyetik alana sahip değil. Dolayısıyla ısıyı muhafaza edecek atmosfere de sahip değildir. Elbette bir atmosferi var tabi. Ancak bu atmosfer, dünya atmosferi ile kıyaslandığında dünyanın binde biri kadardır. Böylesine ince atmosfere sahip olan gezegende yaşama dair kalıntıları bir kenara bırakalım, bir damla suyu bile içinde tutamamaktadır.

Mars ve Dünya Atmosferi

İnce atmosfer tabakasından dolayı, gündüzleri ortalama sıcaklığı -20 derece iken, akşamları bu sıcaklık değeri -90 dereceye kadar düşmektedir.  Eğer Mars'ın atmosferi biraz daha kalın olsaydı, şuan Mars'ta ortalama sıcaklık değerleri 8-10 kadar olabilir ve yaşama elverişli serin bir ortama ev sahipliği yapabilirdi

 

Ama maalesef Mars'ın kaderinde bunlar yok....


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: mars, gezgenler, astronomi, marsta neden yaşanmaz, marsta neden yaşam yok, marsta yaşanır mı?

Emre AKKAYA
Emre AKKAYAYönetici

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..

Yorumlar

 • Utku TAŞDEMİR

  Utku TAŞDEMİR

  Aslında Mars'ın atmosferini tutamamasında Mars'ın kütlesinden çok, "Ay" gibi bir uydusunun olmaması sebep olarak gösterilirdi. Belki yanlış ya da eksik biliyor olabilirim ama etkenlerden birisinin bu olduğuna eminim.


  08 Haziran 2018 - 16:59:25        0
 • Emre A.

  Emre A.

  Yaşam koşullarının oluşmasında büyük yardımı dokunurdu bir Ay'a sahip olmasının. Atmosferin büyük bir kısmının yok olması ile ilgili olarak da hafızamda kalan teorilerden bir tanesi; geçmişte kuvvetle gerçekleşen Güneş Fırtına(lar)ının olması.
  08 Haziran 2018 - 17:16:28        0
 • Okan AKÇAĞ

  Okan AKÇAĞ

  Kim diyor yasam yok diye daha yeni tek hücreli canlılar keşfedildi. Dur daha sen onlar evrilecek oranın atmosferine uyum sağlayan canlılar ortaya çıkacak :)
  11 Haziran 2018 - 21:56:27        0

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir