Loading

Evrendeki İlk Renk Neydi?

Evrendeki İlk Renk

evren

Evren, genç yıldızların mavi-beyaz titremesinden hidrojen bulutlarının derin kırmızı parıltısına kadar bir ışık denizinde yıkanıyor. İnsan gözü tarafından görülen renklerin ötesinde, x-ışınları ve gama ışınlarının yanıp sönmesi, güçlü radyo patlamaları ve Kozmik mikrodalga arka planının soluk, sürekli mevcut parlaması vardır.

Evren 13.8 milyar yıl önce Büyük Patlama ile başladı.En erken anında, bir daha olmayacağından daha yoğun ve sıcaktı.

Büyük Patlama boş alana patlamadı. Big bang enerjiyle dolu genişleyen bir alanda

İlk başlarda, sıcaklık o kadar yüksekti ki ışık yoktu. Fotonlar oluşmadan önce saniyenin küçük bir parçası kadar süren bir dilimi soğutmak zorunda kaldı. 

Ortalıkta Hiç Renk Yoktu

Her ne kadar ışık olsa da ortalıkta hiç renk yoktu. Foton çağı esnasında sıcaklık o kadar yüksekti ki ışık yoğun plazma içine giremiyordu.

Çekirdek ve elektronlar, atomlara bağlanabilmek için soğuyana dek renk oluşmadı. Bu soğuma yaklaşık 380.000 yıl aldı.

Gözlemlenebilen evren, o zamana kadar transparan ve 84 milyon ışık yılı genişliğinde bir kozmik hidrojen ve helyum bulutuydu.

 

İlk rengin ne olduğuna dair iyi bir fikrimiz var. Evren ilk zamanlar boyunca neredeyse sıcaklığı hiç değişmedi ve ışık, kara cisim olarak bilinen dalga boyu dağılımına sahipti.

gif

İnsanlar renkleri gerçekte oldukları gibi görmezler. Algıladığımız renk, sadece orijinal rengine değil aynı zamanda parlaklığına ve gözümüzün karanlık adaptasyonuna da dayanır. Eğer ilk ışık zamanına gidebilseydik muhtemelen şömine ışığına benzer turuncu bir alev algılardık.

Sonraki yüzyıllar boyunca Evren genişlemeye ve soğumaya devam ederken sönük turuncu alev daha da soldu ve kırmızılaştı.

Yaklaşık 400 milyon yıl sonra ilk yıldızlar ortaya çıkmaya başladı ve yeni ışık ortaya çıktı. Parlak mavi beyaz yıldızlar.Yıldızlar ve galaksiler görünüp geliştikçe kozmos yeni rengine bürünüyordu.

Evrenin İlk Rengi

2002 Yılında Karl Glazebrook ve Ivan Baldry, evrenin mevcut rengini belirlemek için bugün gördüğümüz tüm yıldız ve galaksilerden gelen ışınların ortalama rengini hesapladılar.Sonuç, kremalı kahveyi andıran soluk ten rengi çıktı. Bu rengi Kozmik Latte olarak adlandırdılar.

Ne yazık ki kozmik latte rengi belli bir süre kalacak.Son olarak, trilyonlarca yıl sonra, ışıkları bile sönecek ve evren kocaman karanlık bir deniz olacak.Tüm renkler zaman içinde kaybolacak ve zaman bizi karanlığa sürükleyecek...

 

KAYNAK: https://www.sciencealert.com/what-was-the-first-colour-in-the-universe

Etiketler:
Yağız Bayrakçı
Yazar / 11 Yazı / 62,2K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST