Loading

Filler Nasıl Ehlileştirilir?

Fillerin ehlileştirilmesi

Fillerin, bu güçlü ve devasa yaratıkların, biz ufacık insanlar tarafından nasıl evcilleştirilebildiğini merak etmişsinizdir.Şimdi sizlere barbar insanın "breaking the spirit (özgüveni yıkmak, inancı yıkmak)" denilen bu yöntemle filleri nasıl evcilleştirdiğini, egemenliklerini nasıl zorla kabul ettik anlatacağım. 

YIRTICI BİR HAYVANDAN DAHA TEHLİKELİ VARLIK: İNSAN

Filler ne kadar geniş alanlarda yaşarsa yaşasın her gün kullandıkları patikaları kolay kolay değiştirmezler ve hep aynı yollardan geçerler. Fil avcıları bildikleri bu yollara, yavru fillerin sığacağı derinlikte çukurlar kazarak tuzaklar hazırlarlar. Fil klanından bir yavru fil bu çukura düştüğünde avcılar fil klanının diğer üyelerini korkutup kaçırırlar ve yavrunun bir süre yalnız kalmasını sağlarlar. Daha sonra fil avcıları siyah elbiseler içinde, yüzlerinde ürkütücü maskelerle gelir ve çukurdaki fili kırbaçlarla döverler. Aç kalan ve dövülen fil birkaç gün içinde, hayatında görmediği bu zulüm karşısında şoka girer ve durumu kabullenir. Fil durumu kabullendiğinde ise yine aynı avcılar beyaz ve güzel kokulu elbiselerle, filin sevdiği yiyecekleri getirerek filin karnını doyurur ve yüzünü gözünü su ile temizleyerek severler. Fil korkudan beyazlılarla siyahlıların aynı insanlar olduğunu fark edemez. 

Ertesi gün tekrar siyah elbiseler ve korkunç maskelerle gelen avcılar fili yine döverler ve birkaç gün daha aç bırakırlar. Sonra yine beyaz elbiseler, güzel kokular ve filin sevdiği yiyecekler... Bu böyle, fil beyazlar içindeki avcıları gördüğünde sevinene kadar sürer. 

Avcılar filin kendilerine alıştığına emin olunca çukurun önünü kazarak fili çukurdan çıkarırlar ve öylece hortumunda çekerek yaşayacağı yeni yere götürürler. Ancak işkence burada bitmez. Filin insanlara güvenmesi sağlanmıştır, şimdi sırada kaçmamasını sağlamak vardır. 

Fillerin çok zeki ve zor vazgeçen hayvanlar olduğunu bilen insanlar filin inancını yıkmak gerektiğinin farkındadırlar. Köye getirilen filin kaçmayı denememesi için; fil kıpırdatabilmesi bile zor olan ağırlıkta bir zincirle direğe bağlanır. Hayvan haftalarca, aylarca kaçmaya çalışsa da zincir kıpırdamaz. Bu şekilde büyüyen fil, kaçabileceğine dair inancını yitirir. Artık avcılar, kaçmayı denemeyi bile düşünemeyen fili küçük bir halat ve ufacık bir kazık ile istedikleri yerde tutabilirler. Çünkü fil hala var olduğunu sandığı zinciri asla kıramayacağı fikrini kabullenir. 

NOT: ASLA BU ZULMÜ KABUL ETMİYOR, HAYVANLARA YAPILAN HER TÜRLÜ MUAMELENİN KARŞISINDA DURDUĞUMUZU BİLMENİZİ İSTİYORUZ.

SİZ DE YALNIZCA 1 TL İLE BARINAKLARDA YAŞAM MÜCADELESİ VEREN HAYVANLARA DESTEK OLABİLİRSİNİZ.

AŞAĞIDAKİ GÖRSELE TIKLAYARAK SİTEYE GİRİŞ YAPABİLİRSİNİZ

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.

Emre AKKAYA 25 Haziran 2018 - 21:37:13

Yanıtla

Üzüldüm ben de gerçekten

Sebahat Boztunç 27 Haziran 2018 - 00:39:16

Yanıtla

İnsanoğlu bir kendini eğitemiyor ne yazık ki...


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST