Loading

Şap Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Her Şey

Neşeli Günler Şener Şen Jilet Sahnesi ve Kan Taşı

Genellikle berberlerde kanı durdurmak için kullanılan şap (kan taşı) hakkında neler biliyorsunuz? Şap bir tuz çeşididir ve içinde ki kimyasallar nedeniyle tamamen doğal bir üründür.

Sofra tuzundan farkı daha yoğun olmasıdır. Kimyasal bir bileşen olan bu tuz mikrop öldürücü, büzücü ve sıkılaştırıcı olarak kullanılmaktadır. Sıcak suda hemen erir ve renksiz bir görüntüye sahiptir. Bu yüzden bir gıdanın içine katıldığını anlamak zordur. Şapın kimyasal bileşimi: potasyum alüminyum fosfat ve amonyum alüminyum sülfattır. 20. yüzyılın başlangıcından önce, rutin olarak üretilirdi.

Günümüzde de turşu, konserve, deri tabaklama ve fırınlamada kullanılmaktadır. Sonra ki zamanlarda besin işlemesinde kullanımı yan etkileri üzerine endişe duyulmasından dolayı yavaş yavaş kullanımı azaltıldı. Ama tıp ve sağlık hizmetinde yaralanma ve hastalıkları tedavi etmek için şap malzemesi hala kullanılmaktadır.

Şap ya da şap taşı pek çok tıbbi malzemenin içinde ana ürün olarak bulunmaktadır. Günlük hayatımızda şap taşını bilmeden de kullanıyor olabiliriz.

Günlük hayatta sık sık kullanım alanı olarak tıraş sırasında ciltte meydana gelen jilet kesiklerinin kanamasının durdurulması için kullanılan kan taşı (kalemler gibi noktalara sahip küçük kalıpsı şap çubukları) da aslında bir nevi şap taşıdır.

                                  

Bu madde bazı diş macunlarının ve diş tozlarının içerisinde de kullanılıyor. Bu yüzden o tip maddelerin yutulmaması sağlık açısından önemlidir.

 

Şap Taşı

ŞAP TAŞI 

ŞAP TOZUPeki şapın yararları nelerdir?Önceden de belirttiğimiz gibi en basit örneği ile berber ve kuaförlerin kullandıkları kan taşı aslında şap çubuklarıdır.

Alum adlı maddeden elde edildiği gibi bir çok değişik elde etme yöntemi vardır. Örnek verecek olursak, alüminyum folyo asit ile tepkimeye girip eritilip kan taşı haline getirilebilir.

 

Genel kullanımda, şap ağız yaralarına ve sivilce tedavilerinde kullanılmaktadır. Ayriyetten, şapın cildi sıkılaştırıcı özelliğinden de bahsedilmektedir. Aynı zamanda Deodarant olarak ter ve koku önleyici olarak da kullanılabilir.

                                                 

 

Şap bloğu ıslatılıp masaj yaparak koltuk altına uygulanabilir. Masaj yaparak uygulamak önemlidir çünkü bu yolla kan taşında ki mineraller vücuda aktarılmaktadır. Üstelik bu malzeme antiseptik özellikte olduğu için kötü kokuları da önlemektedir. Kan taşının bu özelliği pek bilinmemektedir.

Şap her ne kadar tıbbi anlamda yararlı bir madde bile olsa elbet ki zararları bulunmaktadır. Bu nedenle kesinlikle ağız yoluyla alınmaması gerekmektedir. Erkekler için olumsuz etkileri daha fazladır. Özellikle erkeklerde testosteron hormonunu azalttığı ve kadınlık hormonunu da tetiklediği bilinmektedir.

Ancak şapın kısırlığa yol açtı bilgisi pekte doğru bir bilgi değildir. Şapın uzun süreli kullanımda göğüslerinde büyüme, vücutta kıllanma ve bazı organlarda sorunlar ortaya çıkmatadır. iç organlarda yaratabileceği tahribat tehlikeli olabilir

 

İnsanlar arasında şap ile ilgili inanışı: askeriyede, hapishanelerde, yurtlarda ve toplu yaşamın olduğu bazı yerlerde dağıtılan yemeklerin içine şap ilave edildiğini düşünüyor.

Bunun doğruluğu hakkında bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak şapın uzun süreli kullanımı halinde vücutta ciddi zararlar oluşturduğu doğrudur. Üstelik şapın tüm dünyada dahilen kullanımı da yasaklanmış durumdadır. Bu yüzden toplu alanlarda ki yemeklerin içerisine şap ilave edildiği bilgisinin pek de gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliriz...

Etiketler:
Reyhan YILMAZ
Yazar / 11 Yazı / 844,8K Okunma

Kimyager

Leo 08 Mayıs 2020 - 18:34:12

Yanıtla

Merhaba, Doğal içerikli roll-on larda alum var. İçinde alüminyum yok diye alıyoruz ama bu da zararlı değil mi?


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST