Loading

Geminid (İkizler) Göktaşı Yağmuru

Geminid göktaşı yağmuru

Dünyada en iyi gözlemlenen meteor yağmuru Perseid meteor yağmurudur. İkinci en iyi gözlemlenebilir meteor yağmuru ise Geminid meteor yağmurudur. Tam anlamıyla görsel şölen yaratan Geminid meteor yağmuru öncelikle nasıl oluşuyor ona bakalım.

Geminid Meteor Yağmuru Nasıl Oluşuyor?

Meteor yağmurlarına neden olan en önemli faktörler kuyruklu yıldızların yörüngelerinde bırakmış oldukları toz ve buz parçacıklarıydı. Ancak Geminid meteor yağmuru için durum pek öyle değil. Bu meteor yağmurunun nedeni 3200 Phaethon adı verilen asteroittir. 

Phaethon'un yörüngesi ile 13-14 Aralık gecesi yörüngelerimiz kesişecek. Tabii dünya bu yörüngeden geçerken Phaethon bizlerden çok uzakta olacak. Neyse ki yakında değil 😅 Çünkü Phaethon'un yarı çapı yaklaşık 3km olarak hesaplandı.

Phaethon, yörüngesinde bırakmış olduğu toz bulutları, Dünya atmosferine çok yüksek hızlarda düşmeye başlayacak. Bu parçalar milimetrik boyutlarda dahi olsa yüksek hızlara ulaşarak atmosferden giriş yapmaya başlayacak. Etrafında bulunan hava sürtünme etkisiyle ısıtacak ve ışımasına neden olacaktır. Bizler de yeryüzünden bu olayı yıldız kayması olarak adlandıracağız 🙂 

Geminid Meteor Yağmurunu Nasıl İzleyebilirim?

13 Aralık'ı 14 Aralık'a bağlayan gece saat 23:40'tan itibaren bu şovu izlemeye başlayabilirsiniz. 17 Aralık'a kadar sürecek ancak en yoğun olduğu gün 13'ü 14'e bağlayan gece olacak. Diğer günlerde azalarak devam edecektir.

İzlemek için kafanızı gökyüzüne kaldırmanız yeterlidir. Herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok. (Şemsiye Dahil) Genelde İkizler takım yıldızının olduğu tarafa doğru bakarsanız görme şansınız daha da artacaktır. Eğer İkizler takım yıldızını bulamazsanız; saat 21:00'den itibaren Doğu'ya bakabilirsiniz. Ne kadar karanlık bir ortamda olursanız (şehirden uzak) o kadar rahat gözlem yapabilirsiniz. Fotoğraf makineniz var ise yıldız fotoğraflaması için gerekli ayarlamaları yaparak videoya kaydedebilirsiniz.

2015 yılında kaydedilmiş Geminid Meteor Yağmuru

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST