Loading

Diş fırçasını ne sıklıkla değiştirmeliyiz?

Diş fırçası ve diş macunu

Diş fırçanızı en son ne zaman değiştirdiniz? Eğer bunu hatırlamıyorsanız bu pek iyiye işaret olmayabilir 😊 Bunu sizi utandırmak için sormuyoruz elbette. Amacımız size yardımcı olmak...

Sabah uyan, dişlerini fırçala, işe git, vesaire vesaire... Akşam yemekten sonra dişleri fırçala ve uyu... Genelde diş fırçalamak rutin bir iştir. Dişlerinizi fırçalama görevini asla aksatmadan yerine getirirsiniz. Peki diş fırçanızı da aksatmadan değiştirir misiniz? Hayır mı? Diş fırçası özelliğini yitirdiyse, aşınıp eskidiyse, dişlerinizi temizlemesini nasıl bekleyebilirsiniz?

American Dental Association'a göre günde 2 kez dişlerini fırçalayan birisi için, diş fırçası 3 ayda 1 kez değiştirilmeli. Diş fırçanızı mevsimsel bir öge gibi düşünebilirsiniz. 

Diş fırçasının artık kullanılamayacak duruma geldiğini anlamak pek de zor değil aslında; yapmanız gereken şey fırçanın uçlarına bakmak. Eğer uçlardaki tellerin bükülmeye başladığını görüyorsanız o diş fırçasının miadı artık dolmuş demektir.  Çünkü bükülmüş teller, dişler ile tam anlamıyla doğrudan temas edemediği için yeterli oranda dişleri temizleyemez. 

Bunun biraz saçma olduğunu ve 3 ay gibi bir sürenin çok kısa olduğunu düşünebilirsiniz ancak kötü bir diş fırçası kullandığınızda dişlerinizin eskisi kadar parlamadığını fark edeceksinizdir.

Ayrıca eğer diş fırçası ortak alanlarda ağzı açık bir şekilde duruyorsa bu da sizler için ikincil bir tehdit oluşturuyor demektir. Tek başınıza kullandığınız bir ortamda çok problem olmasa da, kullanılan ortak alanlarda eğer tuvalet ihtiyaçları da karşılanıyorsa mikropların diş fırçanızda ev sahipliği yapması için gerekli koşullar da sağlanıyor demektir. 

Hal böyle iken aklınıza gelen ilk şey doğal olarak bir diş fırçası kapağı almak oluyor. Böylelikle mikroplardan diş fırçasını koruruz değil mi? Aslında hayır! Kapaklar o kadar da masum değiller. Çünkü diş fırçasının nemli kalmasına ve kurumamasına yol açacaktır. Bu da mikropların çok sevdiği bir ortamdır 🙂 

Peki ne yapmalı? 

Diş fırçasını dik bir şekilde kurumaya bırakmanız ve üç ayda bir diş fırçasını değiştirmeniz yeterli olacaktır. 😁 

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST