Loading

Ünlü Ressamların Önemli Eserleri ve Teknikleri

Ünlü Ressamlar

Resim sanatı akla geldiğinde birçok ünlü ressamın eserinin artık birer pop-icon olduğunu fark etmişsinizdir. Peki bu eserleri bilmek insanlara neden bu kadar önemli gelmiştir? Aslına bakarsanız bunun geçerli sebebi; ruhumuzu besleyen sanatın birleştirici genel kültürel etkisi. Yani bir sohbet ortamında ya da bir kitapta bir ressamdan bahsedilirken onun resimlerinden en azından birkaçını aklınızdan geçirebilmelisiniz ki söylenilenlere ortak olabilesiniz, anlayabilesiniz. Tabii bütün ressamların resimlerini akılda tutmanın zor olduğunu biliyoruz; bu yüzden ressamların tekniklerini de açıklayarak ressamların resimlerini tanımanızı bir nebze olsun kolaşlaştırmaya çalışacağız. 

İşte ünlü ressamlar ve önemli eserleri: 

1 - Vincent Van Gogh

Sürekli artan deliliğine rağmen gerçekliğin kendi bakış açısı tarafından az deforme olmuş halini resmeder. Resimlerinde keskin fırça darbeleri ve altın orana uygun olarak oluşturduğu spiraller genellikle ön plana çıkar. Van Gogh aynı zamanda iyi bir gökyüzü ve doğa gözlemcisi olduğundan eserlerinde yıldızların ve çiçeklerin oldukça detaylı olduğunu görürsünüz. 

Van Gogh'un ünlü eserleri

i. Yıldızlı Gece / The Starry Night

ii. Ayçiçekleri / Sunflowers

iii. Van Gogh'un Otoportresi

iv. Gece Teras Kafe / Cafe Terrace at Night

v. Arles'teki Yatak Odası / Bedroom in Arles

2 - Pablo Picasso

Kübizm'in en başarılı örneklerini yaratan Picasso, bu yüzden resimleri en kolay tanınan sanatçılardandır. Kubizm gereği, çizdiği vücutlardaki bariz anormallikler ve yamuk yumuk - çarpık simgeler ressamı ele verecektir. 

Picasso'nun ünlü eserleri

i.Guernica 

İspanyol İç Savaşında bombalanan sivil bir köyün yaşadığı acıyı ve trajediyi anlatır.

 

ii. Ayna Karşısındaki Kız / Girl Before A Mirror

Metresi Marie Theresa Walter'ı resmetmiştir. 

3 - Salvador Dali

Sürrealizmin en güzel örneklerini vermiş olan sanatçının eserleri, ilk görüşte bir rüya tasviri çağrışımı yapacaktır. Eriyen saatler, anormal uzuvlara sahip canlılar, gerçeklikten uzak simgeler gördüğünüzde o resmin sahibinin Dali olması olasılığı oldukça yüksektir.

Dali'nin ünlü eserleri

i. Belleğin Azmi / The Persistance of Memory

ii. Uyanmadan bir saniye öncesi bir narın etrafında uçan arının sebep olduğu rüya / Dream Caused by the Flight of a Bee Around a Pomegranatea Second Before Awakening

iii. Aziz Antonius'un Baştan Çıkarılışı / The Temptation of Saint Anthony 

4 - Frida Kahlo

Sadece otoportreleri ile Sürrealizmin en güzel örneklerini vermiş olsa da kendisi Sürrealist olmayı kabul etmez. Resimlerinde (tanınmış hemen her resminde) özellikle kendi imgelerini kullandığından tanımak çok kolaydır. 

Frida'nın ünlü eserleri

i. İki Frida / The Two Fridas

ii. Diken Kolye ve Sinekkuşu ile Otoportre/ The Otoportrait with Hummingbird

5 - Claude Monet

Ekspresyonizm akımının öncülerinden olan Monet'nin tabloları genellikle bir manzara'nın kendi gözünden yorumu ile resmedilmiş halidir. Resimlerinde genellikle doğa, manzara gibi natürmort temalar seçer ve insan figürlerine mümkün olduğu kadar az yer verir ya da insan figürleri detaysız olur. 

Monet'nin ünlü eserleri

i. Nilüferler / Water Lilies

ii. Gezinti / La Promenade

iii. Gündoğumu / Sunrise

6 - Pierre Auguste Renoir

Ekspresyonizm akımının bir başka önde gelen ressamı olan Renoir başlangıçta Manet'den etkilenmiştir. Kullandığı çizim tekniği de Manet'ye çok benzer. Renoir'nın resimlerinde genellikle insanları ve duygularını gösteren yüz ifadelerini detaylı bir şekilde çizilmiştir ve özellikle öznelerin yüzlerindeki mutluluk izleyiciyi de mutlu edebilecek kadar açıktır. 

Renoir'nın ünlü eserleri

i. Mulan de la Gale'de dans / Dance at Moulin de la Galette

ii. Terasta İki Kızkardeş / Two Sisters On The Terrace 

iii. Denizcilerin Kahvaltısı / Le Déjeuner des Canotiers 

7 - Joan Miro

Döneminin sürrealist ressamları tarafından "en sürrealist" olarak gösterilen ressam Joan Miro'nun tekniği ve resimleri tamamen şahsına münhasırdır. Başlangıçta basit görülen ve bir şeye benzetemeyeceğiniz imgeler size şunu düşündürür: "bunu ben de çizebilirim, bunun neresi sanat?" Ancak Joan Miro sürrealizmi -aynı Picasso'nun kübizminde olduğu gibi- sadece gerçeğe farklı bir bakış açısını içerir. Bu yüzden eserleri baktıkça içinde gizli simgeleri ele verecektir.

Miro'nun ünlü eserleri

i. The Beautiful Bird Revealing The Unknown To A Pair Of Lovers

ii. Pudralı Kadın / Femme se poudrant

iii. Mayıs 1968 / 1968 May

1968'de Fransa'da yaşanan öğrenci protestolarından esinlenerek yapılmış bir eserdir.

iv. The Smile of the Flamboyant Wings

8 - Rosina Wachtmeister

Rosina Wachtmeister'in dahil olduğu akıma "kedicilik" desek yanlış olmaz sanırım. Çünkü nerede bir tarafı yaldızlı boya ile boyanmış, insan yüzüne benzer şekilde tasvir edilmiş, şeker mi şeker bir kedi resmi görürseniz bilin ki kendisine aittir. Eserleri binlerce puzzle'a malzeme olmuştur. 

Wachtmeister'in ünlü eserleri

i. Kedili Resim 1 :)

ii. Kedili Resim 2 :) 

9 - René Magritte

Sürrealizmin ünlü ressamlarından birisi olarak görülse de hayatının çeşitli dönemlerinde farklı akımlara ait eserler vermiştir. Ancak kendine özgü imgeleri ile kolayca ustalık döneminde yaptığı sürrealist resimleri tanıyabilirsiniz. Bu simgeler: yeşil elma, yüzü görünmeyen adamlar, fötr şapka, pipo ve yüzü çarşaf ile örtülü insanlardır. Annesi intihar ettiğinde yüzüne örtülen çarşaf imgelerinde oldukça fazla kez kendine yer bulmuştur. 

Magritte'in ünlü eserleri

i. İmgelerin ihaneti - Bu bir pipo değildir / The treachery of images - this is not a pipe

ii. Lovers

iii. Adamoğlu / The Son of Man 

iv. Kopyalanmamış / Not to be reproduced

10 - Edvard Munch

Bir başka ekspresyonist Edvard Munch neredeyse tek bir eseri pop-icon olduğu için çok da açıklama gereği yoktur aslında çünkü diğer eserleri ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ancak nerede sürrealizme kayan, başı ellerinin arasında, kaygılı ya da korku içinde karamsar bir tablo görürseniz önce aklınıza Munch gelsin. 

Munch'ün ünlü eserleri

i. Çığlık / Scream

11 - Piet Mondrian 

Modernizmin ünlü ressamlarından olan Mondrian'ın eserlerini tanımak oldukça kolaydır. Adeta Excel ile yapılmış rengarenk bir tablo görüyorsanız bunun Mondrian'a ait olma ihtimali yüksektir. 

Mondrian'ın ünlü eserleri

i. Broadway

ii. Bilder

12 - Michelangelo Merisi da Caravaggio

İtalyan Barok sanatının yaratıcısı Caravaggio'nun eserlerinde kullandığı semboller ve yöntem kendine özgüdür. Bunu söyleyince tanımak kolaymış gibi düşündürse de kendisinden etkilenmiş birçok şair olmasından dolayı ressamı ayırt etmek kolay olmayabilir. Caravaggio'nun resimlerinde ayraç olarak kullanılabilecek ögeler şunlardır: Simetrik olmayan gözler, kıvırcık saçlı ve kadınsı yüz hatlarına sahip erkekler ve her an tablodan fırlayacakmışçasına canlı çizimler ile meyveler. 

Caravaggio'nun ünlü eserleri

i. Çarmıhtan ayırma / Deposition from cross

ii. Young Bacchus

iii. Young Sick Bacchus

13 - Gustav Klimt

Sembolist ressam Klimt özellikle "Öpücük" resmiyle ünlüdür. Bu resmi bilmeniz ressamın diğer resimlerini tanımanıza da yardımcı olacaktır. Ressamın eserlerinde genellikle arka plan yaldızlı ve karmaşık dokular ile bezelidir. Bunun yanında belirgin kendine özgü sembolleri (Perde deseni gibi karmaşık dokular, boyunları yana yatık kadınlar, hayvanlar vb.) ile eserini imzalar. 

Klimt'in ünlü eserleri

i. The Kiss

ii. The Three Ages Of Woman

iii. Beethoven Frieze

14 - Paul Gauguin

Her döneminde farklı bir ressamdan esinlenen Gauguin'in bir resmi ile diğerinin arasında bile benzerlik bulmak zor iken belli bir teknik ya da simgeden söz etmek zordur. Ancak tekniği oturduktan sonraki resimleri (Avrupa'nın sanata bakışından sıkılıp Tahiti'ye yerleştikten sonra) genelde kumaş boyası kullanılmış gibi pastel renkler ve düz dokular içerir ayrıca resimleri adeta parmakla boyanmış gibi geniş darbeler içerir. 

Gauguin'in ünlü eserleri

i. Tahitili kızlar / Tahitian Girls

ii. Kumsaldaki Tahitili Kadınlar / Tahitian Women on The Beach

15 - Edouard Manet

Gerçekçi ve izlenimci bir ressam olan Manet'in tabloları teknik olarak Monet ve Renoir'ya benzer. Resimlerinde genellikle insanları en doğal halleri ile görürsünüz.

Manet'nin ünlü eserleri

i. In the Conservatory

ii. Kırda Öğle Yemeği

iii. Gegen den Strich

16 - Johannes Vermeer

Kuzeyin Mona Lisa'sı "İnci Küpeli Kız" isimli tablonun ressamı Vermeer. Barok tarzın önde gelen ressamlarındandır. Resimlerinde genellikle gündelik yaşamdaki kadınları tasvir eder. 

Vermeer'in ünlü eserleri

i. İnci Küpeli Kız / The Girl With The Pearl Earrings

ii. Uyuyan Hizmetçi / A Maid Asleep

17 - Jan Van Eyck

Rönesans döneminin ünlü Hollandalı Ressamı Eyck'in eserlerinde tema genelde insandır. Resimlerindeki ayırt edici özellik ise bir saray ressamı olması nedeniyle özne olan insanların aynı aileden olup birbirlerine benzemeleridir. Hatta genellikle resimlerindeki kişiler Vladimir Putin'e benzetilir :) 

Eyck'in ünlü eserleri

i. Arnolfini'nin Düğünü / Wedding of Arnolfini

ii. Margaret'in Portresi / Portrait of Margaret 

18 - Leonardo Da Vinci

Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği isimli resimlerin ünlü Rönesans dönemi ressamı Da Vinci'nin eserlerinde genellikle tanrısal ögeler bulunur. Tablolarında altın orana oldukça dikkat çeken Leonardo da Vinci'nin bugüne ulaşmış, kendisine ait olduğuna emin olduğumuz 25 eseri bulunmaktadır. 

Da Vinci'nin ünlü eserleri

i. Mona Lisa

ii. Son Akşam Yemeği

iii. The Lady With An Ermine / Kakımlı Kadın 

19 - Andy Warhol

Modernizm akımına ait eserler vermiş olan Andy Warhol Pop-Art denilince akla gelir. Tablolarında genellikle bilindik obje ve sanatçılara farklı yorumlar yapar. 

Warhol'un ünlü eserleri

i. Elvis I & ElvisII

ii. Marylin Monroe

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.

Emre AKKAYA 09 Ekim 2018 - 13:37:21

Yanıtla

mükemmel olmuşşş

Ahsen 12 Ocak 2019 - 14:54:17

Yanıtla

Tüm yazıları zevkle okudum gerçekten çok güzeldi...

Umut Utku TAŞDEMİR 12 Ocak 2019 - 14:55:41

Yanıtla

Teşekkür ederim :) 


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST