Loading

Michelangelo Caravaggio ve Barok

Michelangelo Caravaggio ve Barok

Michelangelo Caravaggio  (1571-1610)

Bu yazımızda İtalyan, barok resim sanatçısı olan Michelangelo'dan naçizane bahsedeceğim. Yaşamının yanı sıra tablolarına ve barok sanatına dair de birkaç husus inceleyeceğiz. 

Ancak hayatına girmeden evvel ''barok sanatı'' hakkında ufak ipuçları görelim.

BAROK NEDİR ?

16.yy ortalarından 18.yy'a kadarki dönemde varlığını sürdüren, Avrupa sanatının önemli kısmına hakim olan bir sanat üslubudur.

Etimolojik olarak, İspanyolcada ''işlenmemiş iri inci'' manasına gelen ''barrueco'' sözcüğünden gelmektedir. Bu sözcük kuyumculuk dilinden gelir ve düzgün olmayan incileri tasvir eder. Ayrıca bu terim Rönesans döneminde felsefeye geçerek ''yanlış, mantıksız düşünce'' olarak da kullanılır. Sonraki devirlerde bilhassa 17.18. yy sanatını yani klasik kurallara aykırı tarzları anlatmada kullanılmış. O yıllarda terimler, daha çok aşağılama ve eleştirme mahiyetinde kullanıldığından "barok" sözcüğü de bu şekilde anlamlanmıştır. Rönesans akımının stabil dayanaklarına karşı sanat anlayışına yeni çizgiler, farklı manalar katabilmiştir. Barok tarzının daha sonraları (18.yy sonları) aldığı daha sert üsluba da ''rokoko'' denir.

Bu akımın oluşumunda İtalyan kiliselerinin reformanları kadar Otuz Yıl Savaşları da bir o kadar etkili olmuştur.

Barok resim sanatında işlenen konular çoğunlukla mitolojik konular, azizlerin yaşamı, kahramanlık ve tarihi konular, bununla birlikte natürmort ve grup portreleri de yer almaktadır. Bu resim sanatının belirgin özellikleri arasında kuvvetli gelen ışığın gölgeler üzerinde oluşturacak biçimde yansımasıdır. Böylece resimdeki duygu ve düşünce daha da hareketlenir.

Bu üslup öyle etkilerle oluştu ki uzun bir süre ağır eleştirilere maruz kaldı.

  • Resim için; çirkin ve ağır,
  • Mimarlık için; şekilsiz ve temelsiz,
  • Heykelcilik için ise boş ve karışık diye bahsediliyordu.

BAROK MİMARİSİ

Barok sanatının Roma'da doğduğu bilinmekte ve Eski Roma üslubunu taklitle başladığı düşünülmektedir. Rönesans'ın mistik gotik tarz ve yumuşaklığı keskin çizgilerle reddediliyor düz hatlar yerini yuvarlak hatlara bırakıyordu.

Resim ve süslemeler oldukça fazla, görkemli heykeller, muhteşem salonlar, geniş skalalı tavan freskler bu tarzı ana unsurlarını oluşturuyordu.

Bu dönemin en mühim yapılarını;

Fransa'daki Louvre ve Versailles Sarayları,

Palais du Luxembourg,

St.Paul Kilisesi,

San Carlo Alle Quattro Fontane,

Belvedere Sarayı'dır.

 

 

 

  

 

  

 

Gelelim barok sanatının yaratıcısı olarak bilinen ve asıl adı Michelangelo Merisi de Caravaggio olan sanat adamının yaşamına.

Caravaggio 1571 Milano'da doğmuş, ismini de doğduğu kasabadan almıştır. Milano'da, İtalyan ressam Simone Peterzano'nun yanında yetişmiştir.

İlk tecrübelerini Lorenzo Lotto ve Giovanni Girolamo Savoldo (1480-1548) gibi ünlü ressamların yapıtlarını incelemekle kazanmış ve Titian (tam adıyla Tiziano Vecellio) öğrencisi iken Venedik Okulu'yla ilişki kurmuştur. Mizacı sert, hırçın ve kuşkuluydu.

1588'de Roma'ya gitti, Arpina şövalyesiyle çalıştı.

9 yıl boyunca Roma'da bulunan ve bir Fransız kilisesi olan Saint Louis des Français'nin Saint-Mathieu kapellasını süsledi.

Sonra Saint Agostino ve Madonna del Popolo kiliselerinde çalıştı.

Caravaggio'nun kendine has üslubunun, doğallığının daha ilk kez ortaya çıktığı eser hiç kuşkusuz, Roma'da bulunan S.Luigi dei Francesci Kilisesi'nin Contarelli Şapeli'ndeki Aziz Matta'nın hayatını konu alan bir dizi resimdir. Bu yapıt, Aziz Matta ve Melek, Aziz Matta'ya Çağrı ve Aziz Matta'nın şehit edilmesi üzerine üç resimden oluşan ihtişamlı bir tasarıydı.

 

Caravaggio, Temmuz 1610 tarihinde Napoli'den Roma'ya kaçak bir şekilde yola çıkmıştır ve bu yol onun son yolculuğudur. Papa'dan bir af belgesi beklemiş ve gelmeyince geri dönüşün tehlikeli olacağını düşünmüş Toskana Garnizonu'na ulaşmış; fakat burada yanlışlıkla tutuklanmış ve İspanyol askerler tarafından serbest bırakılmış. Vaftizci Yahya tablosunu da eşyalarıyla birlikte yanında getirdiği düşünülen Caravaggio'nun, bazı kaynaklar Napoli'de karıştığı bir kavgadan dolayı, bazıları ateşli bir hastalıktan bazıları ise bir cinayet sonucu Porto Ercole'de karaya çıktıktan sonra ölmüş olduğunu savunmakta.

Caravaggio Eserleri

Emmaus'ta Son Akşam Yemeği

Emmaus'ta Son Akşam Yemeği

Aziz Jerome Yazarken

Aziz Jerome Yazarken

Aziz Peter'in Çarmıha Gerilmesi

Aziz Peter'in Çarmıha Gerilmesi

Aziz Paul'un Hristiyan Oluşu

Aziz Paul'un Hristiyan Oluşu

Davud

Davud - Caravaggio

Şam'a Dönüş

Şam'a Dönüş

Aziz Thomas'ın Şüphesi

Aziz Thomas'ın Şüphesi

Aşk Meleği Victorious

Aşk Meleği Victorious

Ud Çalan

Ud Çalan - Caravaggio

Hz.İsmail Kurban Edilirken

Hz.İsmail Kurban Edilirken - Caravaggio

Hz.Isa'nın Defnedilmesi

Hz.Isa'nın Defnedilmesi - Caravaggio

Aziz John'un Başı

Aziz John'un Başı - Caravaggio

Meyve Sepeti

Hz. Isa'nın Yakalanışı

Hz. Isa'nın Yakalanışı - Caravaggio

Bacchus

Bacchus - Caravaggio

Çocuk ve Meyve Sepeti

Bacchus

Falcı Kadın

Yahya Peygamber

Yahya Peygamber - Caravaggio

Narsizm

Martha ve Mary Magdalene

Martha ve Mary Magdalene - Caravaggio

Müzisyenler

Müzisyenler - Caravaggio

Hz. Isa Sütuna Bağlanmış

Aziz Matthew'un Şehit Edilişi

Aziz Matthew'un Şehit Edilişi

Hz.Isa ve Dikenli Taç

Eda
Redaktör / 19 Yazı / 257,9K Okunma

Gaziantep Üniversitesi

Marmara Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST