Loading

Deriden Şeyler-Deriye Nasıl Başladım?

akgumusdesign'ın deriyle tanışma hikayesi

El Yapımı Deri Cüzdan

Maaşlı bir işte, bir ofiste çalışıyorsan her sabah o kapalı kutuya girdiğinde; verimli çalışma evresine geçmeden önce rutin olarak yaptığın bir şeyler vardır. Herkes bu süreyi farklı tasarruflarla değerlendirir. Kimisi ofis arkadaşlarıyla sohbet eder, kimisi de bilgisayarında gazete sayfalarına göz gezdirir, felaket haberleri duymaya ve yalana alışmış bünye ısındırması. Kimisi de bu ikisini aynı anda yapar. Farkında olmayabilirsin ama sen ne yapıyorsun?

Ben mi?

Ben, paylaşılan videolardan önce yorumlarını okuduğum, yorumların videoların önüne geçtiği, videoların kafamda o yorumlarla eşleştiği, yorumlarda paylaşılan içerikte hangi saniyede hangi olayın meydana geldiğinin verildiği, paylaşılan içerikteki kişilerin anasının kızlık soyadına kadar bulunabildiği, istihbarat teşkilatlarını kıskandıracak seviyede hızlı bir yapılanmayla veri toplayabilen üyelerin olduğu ve Cuma’nın gelişinin paylaşılan videolardan anlaşıldığı alkışlarlayaşiyorum.com’da, en son kaldığım yerden yani dünden itibaren paylaşılan yeni videoları açardım. Tema kısıtlaması olmadan her konudan enteresan videoların paylaşıldığı bir platform. Bu günlerde yoğunluğumdan dolayı çok aksattım sizleri, özür dilerim alkışlarlayaşıyorum. Kurucusundan, adminine, tüm üyelerine buradan sevgilerimi gönderiyorum.

Yine rutin bir alkışlarlayaşıyorum seromonisinde çayımı yudumlarken, el yapımı deri ürünler üzerinde şahane işler çıkartan bir markanın videosuna denk geldim platformda. Video yaklaşık 15 dk. civarıydı. Üretim içeriklerini çok severim, buradan Jimmy Diresta reise selam yollamadan olmaz. Bu video daha farklıydı ama diğerlerine göre. Video bitince tekrar başa sarıp bir daha izledim. Yarım saat boyunca başka bir şeyle ilgilenmeden el yapımı deri bir cüzdan yapımını izlemiştim. Huzur dolduğumu farkettim, içerik beni aşırı  şekilde dinlendirmiş ve mutluluk vermişti. İşte o an huzur deride dedim.

El becerim şükürler olsun iyidir, severim bir şeyler üretmeyi. Huzur dolarak izlediğim videonun bir simülasyonun gerçekleştirebilir ve bunu sürdürebilir bir organizasyona çevirebilirdim. Girişimcilikte en önemli konu bu değil mi? Bekleme, kervanı yolda düz. Amacım deriden haz almaksa, o videodaki tüm aletleri almama gerek yok. Deriyi eline al ve hissetmeye çalış. Sadece bir adım at. Devamını yapmak isteyecek misin? yoksa bu benlik değil mi diyeceksin? Kısacası sistemini kur, bir adım at, prototip oluştur ve test et. Vaktini boşa harcama!

Eşe, dosta haber salıp Ankara’da nereden deri alabileceğimi, malzemeleri nereden bulabileceğimi sordum. Sora sora Bağdat bulunur derler ya biz de bulduk güzel bir yerler. Çoğuyla hala irtibatım vardır, yolumu bir şekilde düşürür sohbetimi eksik etmem. 

Koyunpazarı Yokuşu, Kale Mahallesi. Sağında Ulucanlar Cezaevi, solunda unutulmuş Yahudi Mahallesi kalacak şekilde sırtını Altındağ Belediyesi binasına daya ve Ankara Kalesi’nin burçlarına doğru bak. 25 bin nüfusuyla 1923 Ankara’sını hisset. Henüz yokuşun başındayken sol tarafında ikinci ya da üçüncü,  şimdilerde ise kapalı olan bir dükkan var, Mertler Ticaret. Kapısında bir sepet ve içinde parça parça deriler. Renkleri, büyüklükleri, kalınlıkları birbirinden farklı, kiloyla satılan parça deriler. Bir bulduğunu bir daha göremezsin bile. İşte benim ilk derimi aldığım yer burası. Kahverengi, yumuşak güzel bir deri. Dükkan kapanınca çok üzülmüştüm ama sonraları orada çalışan abiyi başka bir dükkanda görüp çok mutlu olmuştum. Hala sektörde güzel esnaflığını devam ettiriyor. Deriyi ve ana bir kaç malzemeyi hallettiğimize göre gelin sizi iğne ve ip almaya götüreyim. 

Yine aynı yokuştan çıkarken ilk sokaktan sola girdiğinizde ilerde solda bir deri dükkanı göreceksiniz. Güzel insan Alaaddin Abi’nin dükkanı. Yıllarını bu sektöre vermiş. Üst katı atölye, giriş kat ise ürünlerini sergilediği alan. Hem deri, hem de deriden yaptığı ürünleri satıyor. Genelde üst katta atölyede ekibiyle birlikte. Güzel sohbetinden eksik kalmayın, yolunuz düşerse uğramayı ihmal etmeyin. Benim ilk ipimi aldığım yer işte burası. Metre hesabı almıştım ki uzun sürede böyle devam etti. Makaradan ipi açmış bir, iki, üç derken beş metre ipi sarıp vermişti. Dedim ya önce test etmek gerek, seversem eğer makara işi kolay. Metreyle ip veren güzel insan sana da selam olsun.

Ana malzemeleri tamam edip, vosvosuma atlayıp tor tor evin yolunu tuttum. Deriyle tanışmak için sabırsızlanıyordum...

Emre Akgümüş
Standart Üye / 5 Yazı / 35,5K Okunma

87 yılında Ankara'da hayata gözlerini açan yazar; Ankara aşığı, girişimci, dansçı ve biraz da saraç.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST