Loading

Sessizliği Kendinle Paylaş

En çok kendimizle meşgulüzdür. Onu çok inceler, onunla çok uğraşırız. Peki kendinizi duydunuz mu hiç? .

Kendinizi, sessizlikte bulabilirsiniz. İlk paylaşımınız da sessizlik olacaktır.

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, herkes kendi ile meşgul, kendine dair sürekli bir şey yapmak ve değiştirmek ihtiyacında. Kendi ile çok uğraşıyor. Peki bu kadar çok seslilik mantıklı mı? İçinizde bunları isteyen biri var mı, diye sordunuz mu? Yani kendinizle en son ne konuştunuz? Onun adına bir sürü kararlar alıyorsunuz sonuçta. Ne kadarı onunla anlaşarak, ortak bir şekilde aldığınız karar? Kendinizi duyuyor musunuz? Dinlemek için önce duymak gerek çünkü. 

Kafanızı biraz bulandırmış olabilirim. İki farklı kişiden bahsetmiyorum. Siz ve kendinizden bahsediyorum. Yani tam anlamı ile sizden bahsediyorum. İnsan kendisi ile bir bütün oluşturabilmiş ise tamamlanır ve huzuru yakalar. Çünkü dışarıya dönük bir odağı kalmayacaktır. Farkındalığı üst seviyededir. Kararları kendine aittir.

Kendini tanımak, kendi ile iletişim halinde olmak sizin devriminiz yani aydınlanmanız olacaktır. Bu, hayatla ve getirdikleri ile barışık olmanızı ve  dengede kalmanızı sağlar. Hem ruhen, hem de bedenen. Kendinizi duyabilmeniz için, onunla sessizliği paylaşmanız gerek. Sessizliği fark ettiğiniz anda, "kendiniz" konuşmaya  başlar çünkü.  Şöyle bir örnek vereyim; uyumadan önce düşüncelerinizi seslendirirken içinizden bir ses devreye girmeye başlar. Bazen umursarsınız ve kulak verir, o şekilde aklınızdan geçenlere bir düzen oturtursunuz. Bazense hiç üstünde durmaz, uykuya dalarsınız. Neden o an da bu ses açığa çıkar? Çünkü bedeniniz rahatlamış ve ortam sessizleşmiştir. Tüm sesler sustuğunda, "kendiniz" konuşur. 

O an da, kendinize odaklanırsanız ve sessizliği paylaşırsanız bir noktaya varırsınız. Aynı şeyi düşündüğünüz ve fark ettiğiniz bir andır bu. İşte bu an, bütünleştiğiniz ve bir olduğunuz zaman dilimidir. Bunu başarırsanız dengeye varır, huzuru yakalar, ne istediğinizi tam anlamıyla ve güvenli bir şekilde bilirsiniz. Size güç verir, kararlılık sağlar, öz güveniniz oluşur. 

Emin adımlar atarsınız. Hatalarınızı daha rahat göğüslersiniz. Sorumluluğu alıp, zorluklarla mücadele edebilirsiniz. Yalnızlık hissiyatı bile sizi rahatsız etmez. Kendinizle vakit geçirmenin ve kendinizle iletişim halinde olmanın, dengenin tadını çıkarırsınız.

Bu durum sizin çevrenize de pozitif yansır. Pozitif bir insan, enerjik ve canlı bir birey olarak algılanırsınız. Işığınız fark edilir. İnsan ilişkileriniz ve toplumsal iletişiminiz kendiliğinden artar. Sizin ek bir çaba harcamanıza gerek kalmaz. 

Böyle olunca da, dışarıya odaklı olarak başlangıçta bahsettiğim kendinizle uğraşmak zorunluluğunuz, sürekli yerli yersiz yaptığınız değişiklikler ve kendinize yaşattığınız değişimler ortadan kalkacaktır. Dışarının odağı siz olmuşsunuzdur zaten kendiliğinden; ama bu durum artık sizin için önem arz etmeyecektir. 

Meşhur cümle; " Var olmak mı, yok olmak mı? İşte bütün mesele bu", cevabını bulduğu için soru olmaktan çıkacaktır. "Kendiniz" en büyük destekçiniz ve yaşamla bağınızı oluşturan dengenizin vazgeçilmez bir parçası olacaktır. 

O zaman önce tüm seslerin gittiği, o sessizliği bulun ya da oluşturun. Sonra bir süre bekleyin. Paylaşın sessizliği. Dinleyin. Tüm duyularınız dikkat kesilecektir. O an, kendinizi duyacaksınız ve belki de ilk defa onunla tanışacak ya da uzun zamandır onu ihmal ettiğiniz, unuttuğunuz için ondan özür dileyeceksiniz. 

İlk kez aynı yaşta buluşmuş olacak ruhunuz ve bedeniniz. Bunun için bile insan kendi ile iletişim halinde olmalı. Gerçek huzur ve mutluluk burada gizli. 

Kendinizi duymak için, sessizliği dinleyin. Kendinizle ilk paylaşım noktanız bu sessizlik olsun...

 

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 3 Yazı / 5,4K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir ili Ödemiş ilçesi doğumluyum. 2007 yılında Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında lisansımı birincilikle tamamladıktan sonra ilk yüksek lisansımı tezli olarak İstanbul Üniversitesi Adlı Tıp Enstitüsü' nde yaptım. Daha sonra Haliç Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro bölümünde yine tezli olarak ikinci yüksek lisansımı tamamladım. Bu süreçte KPSS dersanesinde hukuk branşlarında öğretmenlik yaptım. SMMM ve Açıköğretim alanında da hukuk öğretmenliğini sürdürdüm. Şu an oyunculuk mesleğimi dizi, sinema ve tiyatro üzerinden yürütmekteyim. Ayrıca profesyonel dans eğitmenliği yapıyorum. Şiir yazan, senaryo ve oyun yazarlığı deneyimine sahip, yazmayı çok seven biriyim. Kişisel gelişim, iletişim teknikleri, etkili iletişim üzerine yazma denemelerim bulunmakta olup yazmaya devam ediyorum.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST