Loading

Louvre Müzesi'nin Bilinmeyenleri

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi (Fra:Musee De Louvre) pek çoğumuz için Paris denilince akla gelen, Paris'te mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Görkemli bu mimarinin bilinenlerinden çok bilinmeyenleri de zihnimizi mest edecek türden. Şimdi kısaca bir bakalım Louvre'nin arka bahçelerine...

Bilindiği üzere Louvre; dünyanın en fazla ziyaret edilen ve dünyanın en büyük müzesi olma rekorunu elinde bulunduruyor. Bu devasa yapıda yaklaşık 38 bin eser halka açıkça sergilenirken bazı kaynaklara göre 380 bin bazısına göre 422 bin eser sergilenmek için bekletiliyor. Tüm eserleri kısa sürede görmek mümkün değil fakat her parçaya 1 dk. süreyle bakıldığında ve günde 8 saat gezdiğinizi düşünürsek tüm müzeyi ancak 3 ayda bitirebilirsiniz.

Müzede toplam 2 bin 290 kişi çalışmakta ve 24 saat çalışan çok sayıda itfaiye görevlisi mevcut.

Fransız İhtilalinden sonra 1893'te Paris'te açılan ilk devlet müzesidir Louvre. Müze adını İngilizce'deki ''Lower'' kelimesinden almıştır (kuvvet, güç manasındadır). 13.yy başlarında Philippe Auguste tarafından inşa ettirilmiş ve 14.yy'da ise kraliyetin merkezi konumuna gelmiştir. Yapının bitimi 15.yy'da Napolyon zamanına dayanmaktadır. Günümüze kadar gelen bina 1932'de son halini almıştır.

Louvre Müzesi 7 bölümden oluşmakta. Örneğin sanat eserleri bölümü, resim bölümü, Doğu sanatları, Yunan sanatı, Mısır sanatları vs... Günümüze ulaşan eserleri eski uygarlıkların tanınması bakımından oldukça önem taşımaktadır. Bunun yanında Louvre Müzesi'nde eserlerin incelenmesi adına eğitim veren Louvre Müze Okulu da müzenin ehemmiyetli alanlarındandır.

Leonardo da Vinci'nin dünyaca ünlü şaheseri Mona Lisa da 1797'den beri Louvre Müzesi'nde yer almaktadır. Eser aslında göründüğü kadar büyük olmamakla birlikte eserin kendine has korumaları da mevcuttur ve sergilendiği cam kesinlikle kurşun geçirmiyor. Buna rağmen eser 1911 yılında müzeden çalınabilmiş akabinde iki yıl sonra müzeye iade edilmiştir. Bu arada Mona Lisa'nın İtalyancası ''La Gioconda'', Fransızcası ise ''La Jaconde''dur. Duyarsanız şaşırmayın.

Eda
Redaktör / 19 Yazı / 257,4K Okunma

Gaziantep Üniversitesi

Marmara Üniversitesi

jamiryon 27 Temmuz 2018 - 23:51:00

Yanıtla

Müzede yanılmıyorsam İznik çinileri ve Osmanlı dönemine ait bazı el yazmaları ile hat sanatından örnekler yer alıyordu. Müzeyi dolu dolu gezecek vaktiniz yoksa belli başlı eserlerin yerlerini önceden öğrenip ona göre bir rota oluşturun.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST