Loading

Evelyn Berezin Kimdir?

Evelyn Berezin

Her gün kullandığımız Ctrl+C - Ctrl+V kombinasyonu olmasa bilgisayar odaklı işlerin ne kadar zor olacağını hiç düşündünüz mü? 

Bir de kelime işlemcilerini düşünelim. Word, Open Office, ya da daha basiti Notepad... Bunlar geliştirilmeden, en basitinden bilgisayar programlamak gibi temel bir bilgi işlem görevini icra etmek bile inanılmaz zor olacaktı. 

Peki bu "kopyala - yapıştır" kombinasyonunun ve kelime işlemcilerin ilk olarak kimin tarafından geliştirildiğini hiç düşündünüz mü? 

İşte Bilgi Sekreteri (Data Secretary) isimli ilk kelime işlemcisini ve kopyala yapıştırın mucidi Evelyn Berezin.

Evelyn Berezin'in İlk Yılları

Evelyn Berezin 12 Nisan 1925'te Rusya'dan göçen Yahudilerin yaşadığı Bronx'ta (New York) doğdu. 1941'de Hunter College'da yüksek öğrenimine başladı. Önceleri o dönem kadınlar arasında oldukça popüler olan Ekonomi alanında eğitim görmeye karar verdiyse de daha sonra yeni iş fırsatlarını görerek New York University'ye geçmiş ve Fizik alanında yüksek öğrenimine devam etmiştir. Bu sayede bilgisayar ve işlemciler konusunda kendini geliştirme fırsatı bulmuştur. 

Bilgisayar Alanındaki Çalışmaları

New York University'den mezun olduktan sonra Evelyn Berezin, Amerika Atom Enerjisi Komisyonunda görev almıştır. Daha sonra ise 1951'de Electronic Computer Corporation'da Mantıksal Tasarım Departmanının başına geçmiştir -ki o zaman bir kadın için bilgi işlem sistemlerinde bırakın yönetici olmayı çalışmak bile çok sıradışı bir durumdur. 1957 yılında Electronic Computer Corporation, Underwood Typewriter Company tarafından satın alınınca; ilk ofis bilgisayarı olarak kabul edilen ve Amerikan Ordusu için uzaklık, cephane dağılımı vb. gibi özel konuların hesaplamalarında kullanılmak üzere sipariş edilmiş bilgisayarları tasarlamıştır. 

Underwood Typewriter Company geliştirmelere devam etmeme kararı aldıktan sonra ise Berezin, Western Union'ın bir iştiraki olan Teleregister isimli firmaya geçmiştir. Burada vakumlu tüpler, elektromekanik anahtarlar ve yeni transistör sistemini kullanarak Dünya'nın ilk havayolu rezervasyon sistemi olarak anılan Reservoir isimli sistemi kurmuştur. Bu sistem daha sonra geliştirilerek Amerikan Havacılık Dairesi tarafından 60 şehirde aynı anda sadece 1 saniyelik tepki süresi ile kullanılmıştır. Ayrıca Berezin, Teleregister'da çalışırken Dünya'nın ilk bilgisayarlı bankacılık sistemlerinden birini de geliştirmiştir. 

1968'de ise sekreterlerin işini kolaylaştırmak için bir kelime işlemcisi geliştirmek fikrine bağlanan Evelyn Berezin. Ertesi yıl bu fikri olgunlaştırarak daha sonraları büyük kitlelere ulaşmayı başaracak olan Redactron Corporation'ı kurmuştur. Bu firmanın ana ürünü, ekranı olmayan, sadece bir klavye ile yazıcıdan oluşan ve şimdiki buz dolaplarının büyüklüğünde bir kelime işlemci olan "Data Secretary" olacaktır. Daha sonraları benzer bilgisayarlar daha uygun maliyetlerle IBM gibi büyük üreticiler tarafından üretilmeye başlanınca Berezin'in firması, dönemin ekonomik yapısının kırılganlığının da etkisi ile satılmıştır. Fakat Berezin'i bu durum yıldırmamış ve ürünlerini geliştirmeye ve satmaya devam etmiştir. Bu arada Berezin'in Redactron Corporation isimli firması sektörün ilk start-up'ı olarak da tarihe geçmiştir. 

Bir şekilde yoluna devam eden Berezin daha sonra dergi dağıtımı, muhasebe ve bankacılık alanında daha spesifik ürünler geliştirmeye ve kelime işlemcisinin boyutlarını küçültmeye çalışarak bir şekilde sektördeki yerini korumayı başarmıştır. 

2010’da İngiltere’de yayınlanan bir iş blog'unda onun için “Berezin olmadan ne Bill Gates, ne Steve Jobs ne internet, ne Word, ne  Excel sayfaları ne de iş hayatını 21. yüzyıla taşıyan herhangi bir ürün mümkün olurdu” sözlerine yer verildi. Yazılım geliştirmeyi kolaylaştıran ürünleri de düşünüldüğünde bu, gayet yerinde bir iddiadır.


Data Secretary'nin ilk versiyonlarından biri.

Bilgisayar alanında öncü insanlardan biri olan Evelyn Berezin bu alanda birçok ödül ve patentin de sahibidir. 

Özel Yaşamı ve Ölümü

Israel Wilenitz adında bir kimya mühendisi ile 51 yıl evli kalan Evelyn Berezin, kişisel ve profesyonel sebeplerle soyadını değiştirmemiş ve hiç çocuk sahibi olmamıştır. 

2002 yılında eşini kaybeden Berezin, bu kaybı sonrasında birçok hastalıkla boğuşacak ve 2016 yılında 91 yaşında iken konulan lenfoma teşhisinden sonra tedaviyi kısmen redderek hayatının son yıllarını arkadaşları ile geçirmeye karar verir. 93 yaşında iken de arkadaşlarının yanında hayata gözlerini yumar Berezin. Bilgi işlem dünyası birçok şeyini borçlu olduğu gelmiş geçmiş en zeki insanlardan birisini kaybetmiştir. 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST