Malicious Virus

Bilgisayara virüs bulaşmaması için neler yapmalıyız?

Bilgisayar

23 Eylül 2018 19:16

 

253

Paylaş:

Günümüz bilgisayarlarının en büyük tehtidi virüsler! Günümüzde bilgisayar kullanım oranı oldukça arttı. Bu durumda beraberinde bilinçsiz kullanıcılar getiriyor. Bilinçsiz kullanıcılar, düşük güvenlik düzeyine sahip bilgisayarlarla buluştuğunda ortaya kredi kartı hırsızlığı gibi kötü sonuçlar çıkarıyor. 

Güncel İşletim Sistemi

Güncel işletim sistemi demek Güvenlik düzeyini en üst seviyeye çıkarmak demek. Şuanda Windows 10 kullanılıyor. Windows 10'un altında bir işletim sistemi kullanıyorsanız bunun lisansını hemen Windows 10'a yükseltmenizde fayda var. 

Otomatik Güncellemeler

Bilgisayarın otomatik güncellemeleri daima açık olmalıdır. Açık olmayan otomatik güncelleştirmesi demek tespit edilen güvenlik açığının bilgisayarında asla kapanmaması demektir. Bilgisayar ayarlarına girip otomatik güncelleştirmeler kısmına tıkladığınızda karşınızda aşağıdaki gibi Güncelsiniz ifadesi çıkması gerekir.

 

Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarı, sizi internetten gelen saldırılara karşı, uzaktan erişimlere karşı ya da yerel olarak bir virüsün sistem üzerinde etki oluşturmasına karşı önlem sağlar. Güvenlik duvarını kapatmanın evin kapısını açık bırakıp uyumaktan hiçbir farkı yoktur. Ayarlardan güvenlik duvarına girdiğinizde karşınızda aşağıdaki gibi yeşile boyanmış bir ayarlama görüntülüyor olmalnız gerekir.

Windows Defender

Windows Defender aslında bir Antivirüs programı sayılabilir. Windows'un kendi geliştirdiği programdır. Bunu kapatmak evin anahtarlarını hırsıza teslim etmekten farksızdır. O nedenle Windows Ayarlarında bulunan Virüs Tehdit korumasının daima açık olması gerekir. Bu programcık sürekli olarak tarama yapmaktır. Olası bir tehtidde virüsün bulaşmasını ve zarar vermesini engeller

 

İnternetten İndirdiğiniz Dosyalara Dikkat Edin!

İnternetten indirdiğiniz dosya gerçekten indirmek istediğiniz dosya olmayabilir. Eğer bir program indirmediyseniz .exe uzantısına sahipse %99 ihtimalle virüstür. Bu nedenle ekrana gelen uyarı mesajlarını okumadan evet / hayır butonlarına tıklamayınız!

 

Korsan Yazılım Kullanmayın!

Bilgisayarı satın aldığınızda içinde kurulu gelen Windows sürümünü başka bir sürümle değiştirip kırılmış Windows sürümlerini asla yüklemeyin! Kimse babasının hayrına bu programları ücretsiz sunmaz. Virüslü bir başlangıç yaparak 1-0 yenik başlamayın Ayrıca hiçbir programı da korsan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Aksi halde Kredi kartınızın bilgilerini bile çalabilecek virüsleri ellerinizle bilgisayarınıza yüklemiş olursunuz.


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: bilgisayar virüs bulaşmaması için yapılması gerekenler, virüs, bilgisayar, koruma

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir