Loading

Ürün çekimi nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir?

Stüdyo

Teknolojinin gelişmesi ile ürün pazarlama sistemleri de geliştirildi. Daha fazla kullanıcıya erişebilmek için internet satışları oldukça artmaya başladı. İnternetin güvenilirliği arttıkça daha geniş kitlelere ulaşmak için ürün sahipleri ve firmalar internet üzerinden yapılan pazarlama sistemine daha fazla yönelmeye başladılar. Ürünleri tanıtabilmek için yazılan kısa açıklamalar ya da kısa yazılar tabiki kullanıcıları tatmin etmeyecektir. Bu sebeple ürünü tanıtmanın en temel noktası doğru fotoğraf çekmektir.

Profesyonel şekilde çekilmiş bir ürün fotoğrafı, o ürünün satılmasında ciddi bir öneme sahiptir. Bunun bilincinde olan işletmeler profesyonel çekimler için bu işle ilgilenen fotoğrafçılarla anlaşıp destek alıyorlar. Çekilen fotoğraflar ve ürünlerin detaylı açıklamaları ile birlikte internet ortamına yükleniyor. Gerek web sitelerinde gerekse ürün katalogları için çekilen bu fotoraflar doğru bir pazarlama için son derece önem taşıyor.

Ürün çekiminin nasıl yapılacağı ve dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda makalemizde sizlere gerekli temel bilgilerden bahsetmeye çalışacağız. Kaliteli fotoğraf çekilmesi için son derece önemsenmesi ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bir kaç basit işlem ile mükemmel çekimler elde edebilirsiniz.

Paraflash'ınız yok ise sabit ışıklar veya masa üstü ışıklar kullanmalısınız. Birden fazla ışık imkanınız var ise mutlaka kullanınız. Çektiğiniz fotoğrafların kesinlikle net ve aydınlık olması önemlidir. Tripod, ürün çekiminde netliği maksimum seviyeye çıkarmak için en gerekli malzemelerden biridir.

Stüdyo çekimlerinde enstantane hızı 60 (deklanşör hızı) diyafram aralığı 11 (alan derinliği) ve iso değeri ise maksimum olarak 300 - 400 olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bir kaç denemeden sonra en iyi ışığı yakalayarak son fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

Fotoğraf çekme işlemi bittikten sonra photoshopta fotoğrafın kontrast ayarını, pozlama ayarını, ışık ayarını ve keskinlik ayarını kontrol ederek, uygun olmayan durumlarda gereken en doğru şekilde ayarlayarak yüklemeye hazır hale getirebilirsiniz.

Cem BAŞKAYA
Yönetici / 14 Yazı / 133,7K Okunma

Başkaya, 1992 yılında Ankara'da doğmuştur. 2012 yılından itibaren aktif bir şekilde web tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Bu süre içerisinde bir çok web projesinde gerek tasarım yaparak, gerek ise destekleri ile yer almıştır. Dalgıçlık, fotoğrafçılık ve profesyonel bisiklet sürücülüğü hobileri ile ilgilenen ve çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Başkaya, deneyimlerini ve teknik bilgilerini Bilgeyik.com okuyucularına sunmaya başlamıştır.

Hakan Duyar 22 Haziran 2018 - 10:11:17

Yanıtla

çok faydalı bir bilgi olmuş, teşekkür ederim

Cem BAŞKAYA 22 Haziran 2018 - 11:26:16

Yanıtla

Rica ederiz, diğer faydalı makalelerimize de göz atınız.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST