Loading

Yağmurlu Havada Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Yağmurdaki kadın ve çocuk

Havaların güzel olduğu zamanlarda fotoğraf çekmek çok daha güzel olsa da yağmurun bol olduğu zamanlarda da hoş fotoğraflar çekebiliriz.

Fotoğraflardaki anı durdurabilmek için havanın güzel olması çok da önemli değildir, her şey biz fotoğrafçıların parmaklarının ucundadır.

 

 

Ancak; yüksek şiddetli yağmurlarda elde edeceğimiz sonuçlar ne kadar güzel olsa da bu durum makinemizi olumsuz etkileyebilir hatta bozabilir.

 

 

Fotoğraf Makinenizi Koruma Altına Alın

Havanın yağmurlu olduğu zamanlarda makinemizin güvenliğine çok dikkat etmeliyiz. Yağmurun mümkün olduğunca makinemize gelmemesini sağlamalıyız. Şemsiyemizi yanımızdan eksik etmememiz gerekmektedir. Hem bizim hem de makinemizin ıslanmamasını sağlamış oluruz. Yağmurun şiddetinin arttığı sıralarda ise şemsiye yetersiz olacağı için yağmur kılıfları kullanmalıyız.

İşinin ehli bir fotoğrafçı ortamın getirdiği olumsuzluklara rağmen nerede bulunması gerektiğini iyi bilir. Bu yüzden yağmura daha az temas edeceğimiz yerlerde bulunmamız önemlidir. Eğer böyle bir imkânınız yoksa kapalı bir yerlere koşun :)

Yağmurdan sonra yakalayacağımız kontrast bize muhteşem sonuçlar elde etme imkanı sunar. Örneğin gece çekimlerinde yansıyan ışıklar veya gündüz çekimlerinde yansıyan bir çiçek ya da insan gibi figürleri double exposure yapmadan çektiğimiz fotoğraflara muhteşem bir kompozisyon oluşturacaktır.

 

 

 

 

Havanın Yağmurlu olduğu zamanlarda, damlalarının durmuşçasına görünmesi için veya yağmur yağdıktan sonra hava çoğunlukla kapalı olduğundan makinenizde bir takım ayarlar değiştirmekle beraber flaş kullanmanızı da öneririz.

 

 

Havanın yağmurlu olduğu zamanlarda insanlar olduklarından çok daha farklı görüntülerle karşımıza çıkabiliyorlar. Bu yüzden etraftaki insanları daha dikkatli gözlemlediğimiz takdirde bize oldukça farklı kareler vereceklerini siz de göreceksiniz.

 

 

 

Cem BAŞKAYA
Yönetici / 14 Yazı / 133,4K Okunma

Başkaya, 1992 yılında Ankara'da doğmuştur. 2012 yılından itibaren aktif bir şekilde web tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Bu süre içerisinde bir çok web projesinde gerek tasarım yaparak, gerek ise destekleri ile yer almıştır. Dalgıçlık, fotoğrafçılık ve profesyonel bisiklet sürücülüğü hobileri ile ilgilenen ve çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Başkaya, deneyimlerini ve teknik bilgilerini Bilgeyik.com okuyucularına sunmaya başlamıştır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST