Loading

DSLR ve SLR nedir? Fark, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

SLR vs DSLR

Hepimizin adını sık duyduğu DSLR ve SLR terimleri hakkında sizlere bilgi vermek istedik. 

SLR (Single-lens reflex), değiştirilebilen objektife sahip filmli makinelerin adıdır. 

DSLR  (Digital single-lens reflex) ise yine objektifi değiştirilebilen fakat dijital özellikli makinelerin adıdır. DSLR ‘de CCD veya CMOS sensör üzerine algılama yapılır. SLR ‘da ise film üzerine algılama yapılır.

CCD: Işık duyarlığı oldukça yüksek olan foto diyotların bir araya gelmesiyle oluşan özel bir sensördür.
CMOS: Neredeyse hiç enerji harcamadan üzerinde bulundurduğu transistorleri en fazla gerçekleyebilen özel bir teknolojiye sahiptir.

 SLR ve DSLR arasındaki farklar nelerdir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

  • SLR makinelerde çektiğiniz fotoğrafların anlık olarak görüntüsüne erişemeyiz ve silemeyiz, fotoğrafı tab ettirdikten sonra görebiliriz. DSLR makinelerde ise anlık olarak görebilir ve silebiliriz.
  • SLR makinelerde depolama kapasitesi takılan film kadar kullanılır ancak DSLR makinelerde ise taktığımız SD vb. kartların kapasiteleri kadardır.
  • SLR makinelerde çektiğimiz fotoğraflar ancak karanlık oda teknikleri ile parlama, yakma gibi gibi özel teknikler kullanılarak oynama yapılabilir ve bu sistemler tamamen kimyasal olarak yapılır ve uzmanlık gerektirir. DSLR makinelerde ise, ister makinemizin üzerinden istersek bilgisayarımıza aktararak dilediğimiz düzenlemeyi yapabiliriz.
  • SLR 'da video çekmek mümkün değil iken, çoğu DSLR 'da video çekmek mümkündür.


SLR
makinelerle fotoğraf çekerken daha kısıtlı olanaklara sahip olduğumuz için, hislerimizi ön plana çıkartarak daha profesyonel fotoğraflar elde edebiliriz. DSLR makinelere ise herkesin daha rahat fotoğrafçı olarak anılmasını sağlayan teknolojik cihazlar diyebiliriz.

Daha pratik kullanım için DSLR makineleri tercih etmeliyiz ancak daha fazlasını arayan arkadaşlar için klasik sistem olan SLR makineleri önerebiliriz. Yeni başlayan arkadaşlara DSLR makineler ile başlamaları faydalı olacaktır.

Aşağıda bazı SLR ve DSLR makinelerine örnekler görebilirsiniz.

 

SLR:

 

DSLR:

 

 

Cem BAŞKAYA
Yönetici / 14 Yazı / 133,4K Okunma

Başkaya, 1992 yılında Ankara'da doğmuştur. 2012 yılından itibaren aktif bir şekilde web tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Bu süre içerisinde bir çok web projesinde gerek tasarım yaparak, gerek ise destekleri ile yer almıştır. Dalgıçlık, fotoğrafçılık ve profesyonel bisiklet sürücülüğü hobileri ile ilgilenen ve çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Başkaya, deneyimlerini ve teknik bilgilerini Bilgeyik.com okuyucularına sunmaya başlamıştır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST