Loading

Silüet Çekimi Nasıl Yapılır?

Silüet Fotoğrafı, Mutlu Kadın, Ters Işık

Silüet fotoğrafları, gün doğumu ve batımı zamanlarında göz alıcı kareler yaratmak için, çokça kullanılan bir fotoğrafçı tekniğidir. Genelde merak uyandıran bir hava sergileyen silüet fotoğrafları nesneyi veya bir kişiyi ters ışık önünde konumladırılarak, insanın hayal dünyasına hitap eden karelerdir.

Silüet fotoğraflarının nasıl çekildiğini, ayarların nasıl yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorsanız makalemizin devamını inceleyin.

Mantığı

Silüet fotoğrafının nasıl çekildiğini merak edenler ilk olarak arka plan baz alınarak ve bir kişiyi veya nesneye odaklanarak yapılır. Nesnemizi veya kişimizin pozlamasını azaltarak güzel bir silüet fotoğrafı çekmiş oluruz.Makine Ayarları

Öncelikle tripod kullanarak da görüntünün titrememesini sağlarız. Diyafram öncelikli veya manuel modlardan birini seçmelisiniz. Odağınızı kadrajınızda gördüğünüz parlak noktaya ayarlamalısınız. Net ve keskin bir fotoğraf için diyafram aralığınızı ortalama f/8 ve f/13 arasında bir değer seçmelisiniz.

Flash Kullanımı

Silüet fotoğrafı çekerken olabildiğince az ışık az kullanılır. Flash'ınızın kapalı olduğundan emin olun.

Belirginlik

Çekeceğiniz fotoğrafta birden fazla nesne varsa bu iki nesneyi olabildiğince birbirinden ayrı tutun. Herhangi bir yere yaslanan kişileri nesneyle birleşik olarak olarak gözükmemesi için mesafeli durması gerekir.

Cem BAŞKAYA
Yönetici / 14 Yazı / 133,5K Okunma

Başkaya, 1992 yılında Ankara'da doğmuştur. 2012 yılından itibaren aktif bir şekilde web tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Bu süre içerisinde bir çok web projesinde gerek tasarım yaparak, gerek ise destekleri ile yer almıştır. Dalgıçlık, fotoğrafçılık ve profesyonel bisiklet sürücülüğü hobileri ile ilgilenen ve çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Başkaya, deneyimlerini ve teknik bilgilerini Bilgeyik.com okuyucularına sunmaya başlamıştır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST